AkceCestovkyNovinkyPartnerská sekceRas Al KhaimahZahraničí

53. Kongres AČCKA se koná v Ras Al Khaimah

Úřad pro rozvoj cestovního ruchu emirátu Ras Al Khaimah (RAKTDA) ve spolupráci s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur pořádají ve dnech 9.–13. 2. 2022 Kongres AČCKA, který je již 53. v pořadí. V letošním roce se uskuteční na pobřeží Perského zálivu v Ras Al Khaimah, v jednom ze sedmi autonomních emirátů, které tvoří Spojené arabské emiráty.

 

Pro české cestovní kanceláře a cestovní agentury účastnící se kongresu je připraven jedinečný program, neboť Ras Al Khaimah má bohaté přírodní a kulturní dědictví. Návštěvníky naláká na atraktivity od nejvyšší hory v zemi (1934 m n. m.) přes historické pevnosti, rozsáhlé bílé písečné pláže, bezpečnou dopravní infrastrukturu, hotely světové úrovně až po kvalitní místní kuchyni. Ras Al Khaimah, což v arabštině znamená „vrcholek stanu“, nabízí spoustu zábavních atrakcí v horách, mezi nimiž je i nejdelší zipline na světě, Jebel Jais Flight.

Foto. RAKTDA

Česká delegace čítající 70 účastníků z řad majitelů a vrcholných manažerů cestovních kanceláří a agentur dorazí přímým leteckým spojem z Prahy na 4denní akci, jež obsahuje odborný program s informacemi o nové a připravované legislativě cestovního ruchu, dále společenské aktivity, nezbytnou návštěvu výstavy EXPO Dubai 2020 a dobrodružné poznávání jedinečné destinace.

Emirát Ras Al Khaimah je působivou destinací pro dovolené i služební cesty a hraje klíčovou roli v současném výjezdovém cestovním ruchu turistů z Evropy. Přes cestovní kanceláře jej do r. 2021 navštívilo přibližně 1,5 mil. Evropanů, do r. 2025 tento emirát navštíví další 3 mil. evropských turistů. 

Raki Phillips, generální ředitel Ras Al Khaimah Tourism Development Authority, řekl: „Jsme velmi potěšeni, že si AČCKA vybrala pro pořádání svého kongresu právě Ras Al Khaimah. Turistický ruch Ras Al Khaimah zažívá v posledních letech prudký rozvoj, k čemuž přispěly z velké míry strategie a aktivity RAKTDA v oblasti budování turistické infrastruktury a investic do jejího rozvoje s cílem nabídnout špičkové služby všem segmentům cestovního ruchu v rámci zásad udržitelného rozvoje, jež je naší prioritou. Jsem velmi rád, že se zástupci českých cestovních kanceláří a agentur budou moci v rámci svého programu přesvědčit o přírodních krásách a historických a kulturních památkách našeho emirátu, a věřím, že tato skutečnost přispěje k dalšímu rozvoji cestovního ruchu z České republiky do naší země. Přeji všem účastníkům příjemný pobyt a úspěšný kongres.“

Roman Škrabánek, prezident AČCKA, potvrdil vysoký zájem ze strany českých turistů o dovolenkovou destinaci Ras Al Khaimah, který dokládají počty návštěvníků z ČR ve výši okolo 24 tis. osob (v roce 2018 i 2019). „Díky dobrému leteckému spojení z ČR a příznivým cenám je tato destinace čím dál častěji vyhledávaná českými cestovními kancelářemi a jejich zákazníky. Proto považuji za smysluplné, že AČCKA, jako jedno z nejstarších profesních sdružení cestovní kanceláří v ČR, uspořádala svůj 53. kongres právě v Ras Al Khaimah.“

Cestovní ruch Česká republika – Ras Al Khaimah, Spojené arabské emiráty

Přestože byl cestovní ruch zcela zásadně zasažen pandemií nemoci covid-19, a to již od března 2020, kdy cestovní kanceláře a agentury prakticky zastavily svou činnost, turismus mezi Spojenými arabskými emiráty a Českou republikou byl přerušen pouze na několik měsíců. SAE se již na podzim 2020 otevřely turistům a postupně se staly velmi bezpečnou zemí s nízkým rizikem nákazy nemocí covid-19. 

V roce 2021 navštívilo Ras Al Khaimah za účelem dovolené celkem 12 663 českých občanů (Zdroj: RAKTDA, 27. 1. 2022). V roce 2022 cestovní kanceláře očekávají přiblížení k předpandemickým číslům, která se pohybovala okolo 24 tisíc českých turistů ročně. 

Spojené arabské emiráty jsou vyhledávanou destinací zákazníků českých cestovních kanceláří díky několika přímým leteckým spojům z Prahy, příznivým cenám zájezdů, atraktivní podívané na okolní pouštní krajinu, exotické arabské atmosféře, zářícím nákupním centrům a velkolepým architektonickým stavbám, které nemají ve světe obdoby. Ročně SAE navštíví okolo 40 tisíc českých turistů, z nichž nejpopulárnějšími destinacemi jsou právě Ras Al Khaimah a Dubaj.

Dubaj je důležitou křižovatkou pro mezinárodní leteckou přepravu cestujících, z Dubaje dále směřují turisté do asijských destinací. Spojené arabské emiráty se staly jednou z nejoblíbenějších cílových destinací zejména díky příznivým cenám, krátkému přímému letu (cca 6 hodin) a celoročnímu využití. K navýšení zájmu o Spojené arabské emiráty jednoznačně přispělo zrušení vízové povinnosti pro české občany v roce 2014. Počet leteckých spojů se následkem vyšší poptávky zdvojnásobil. Díky zrušení víz turisté do země létají i na kratší dobu. Výjimkou nejsou ani prodloužené víkendy, které lidé využívají k rekreaci a nakupování.

Foto: Letiště Praha

Statistiky Letiště Václava Havla v Praze

Z letiště Václava Havla Praha nyní létá do Dubaje až 19 spojů týdně. V současné době jsou z Prahy nabízeny 3 přímé letecké trasy s denními spoji, a to s leteckými společnostmi Emirates, Fly Dubai a Smartwings. 

Podle statistik Letiště Václava Havla v Praze bylo v roce 2019 odbaveno na lince Praha-Dubaj-Praha celkem 468 369 cestujících (v obou směrech). V roce 2020 se tento počet snížil na 100 672 cestujících, z toho 85 848 cestujících bylo odbaveno za období leden–březen, tedy před vypuknutím pandemie. V loňském roce činil počet odbavených cestujících v obou směrech 130 915. 

Z celkového počtu odbavených cestujících na trase Praha-Dubaj-Praha tak v roce 2021 představoval emirát Ras Al Khaimah jednu z nejdůležitějších destinací ve Spojených arabských emirátech a cílovou zemi pro dovolenou českých občanů v době pandemie vůbec.

Kateřina Chaloupková, výkonná ředitelka, AČCKA

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button