Umělá inteligence v hotelnictví – seznamte se s humanoidní recepční BE-A
Exceluje ve všech světových jazycích, pracuje bez přestávky 24 hodin denně, bez váhání splní jakýkoliv požadavek a přání hotelových hostů týkající se jejich pobytu, neztrácí úsměv, nedělá chyby a snadno se školí. To je BE-A, samostatná hotelová recepční, na jejímž vývoji pracuje česká společnost FLAE Robotics.

Jako první mohli recepční vidět návštěvníci konference AI Hotspot v pražském prostoru Zenwork v paláci ARA 14. listopadu 2024. Zjevila se jim v tzv. holoboxu, který umožňuje přenášet předobraz člověka nebo nějaké digitální entity v reálném čase. Premiéru měl v České republice i samotný holobox od holandského výrobce Holoconnects, jehož výhradním zástupcem v České republice je firma MissionBox. A právě digitální avatar v holoboxu bude jednou z podob, ve které si budou moci hoteliéři recepční BE-A pořídit do svých hotelů.
“Z vlastní zkušenosti vím, jak je náročné držet vysoký standard a dobré hodnocení úspěšného hotelu. Klíčový podíl hraje pochopitelně kvalitní personál, kterého je nejen v Evropě zoufalý nedostatek. Chci jednou provždy tento problém vyřešit a zajistit tak dokonalou kvalitu servisu v oboru hospitality. BE-A představuje novou éru hotelnictví díky propojení pokročilé technologie s lidským faktorem,” vysvětluje zakladatel FLAE Robotics a autor nápadu na využití vyspělé umělé inteligence v hotelovém prostředí Filip Linek, který je zároveň majitelem hotelového komplexu PECR v Peci pod Sněžkou. Doplňuje, že české hotely potřebují minimálně 100 tisíc kvalitních lidí, ty evropské hotely více než 5 milionů. Populace stárne a spousty lidí obor opustilo v době covidu a už se nevrátilo.
Univerzální humanoidní recepční je vhodným řešením pro všechny hotely a hotelové řetězce bez výjimky. Potenciálními zákazníky jsou také výrobci hotelových informačních systémů, jimž může kombinace s řešením BE-A pomoci významně zefektivnit jejich provoz. Produkt bude především v prvotní fázi zacílen a vyvíjen pro trhy v ČR, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Velké Británii a Nizozemí.

Než se na trhu objeví finální fáze BE-A, tedy opravdový humanoid, mohou už na začátku roku 2025 hotely a hotelové řetězce integrovat do svých systémů její textové rozhraní. V praxi to znamená významnou úsporu práce stávajícím recepčním, kteří se nebudou muset věnovat čas písemné komunikaci a mohou se soustředit na osobní přístup k již ubytovaným hostům.
Potenciální hosté tak nebudou v hlavní sezoně čekat na odpověď na své otázky několik hodin, nebo dokonce dní, ale obdrží je vždy do jedné minuty a automaticky v jazyce, ve kterém dotaz zašlou, nejen přes e-maily, ale ještě komfortněji i přes aplikaci WhatsApp. Budou mít zároveň jistotu, že jsou obdržené informace vždy relevantní a mají jednotný a dokonalý tón a strukturu. Hotelům to pomůže maximalizovat potenciál pro úspěšný prodej ubytování a doplňkových služeb.
Celý projekt BE-A je postaven na rychle se vyvíjející technologii umělé inteligence, pokročilých jazykových modelech nebo rozpoznávání řeči. Po technické stránce se v tomto projektu Filip Linek spojil jak s univerzitními týmy (Technická univerzita Liberec se podílí právě na řešení rozpoznávání řeči), tak především s renomovanou IT firmou Profinit, která je zároveň společníkem ve FLAE Robotics. Na projektu se podílejí nejzkušenější vývojáři specializující se na umělou inteligenci a data science, jejichž technologické know-how je nezbytné pro úspěšný vývoj a implementaci BE-A.
„Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat na projektu BE-A, který přináší revoluční změny do hotelového průmyslu. Naše technologie a zkušenosti v oblasti umělé inteligence nám umožňují poskytnout robustní a efektivní řešení, které odpovídá vysokým standardům, které si FLAE Robotics stanovila,“ řekl Pavel Jíhlavec, CEO společnosti Profinit.
Newsroom TTG