Švýcarsko: rádce a průvodce
Švýcarsko je jedinečná horská země, která návštěvníky z celého světa přitahuje jak rozmanitou nabídkou přírodních a kulturních pozoruhodností, tak i svým statusem výjimečnosti. Kdo by neznal švýcarské hodinky, švýcarský nůž, švýcarské vlaky, ementál, bernardýna nebo Matterhorn?
Krajina a lidé
Švýcarsko má rozlohu 41 285 km2, z čehož 68 % tvoří Alpy, 31% Švýcarská plošina a 11 % pohoří Jura. Švýcarsko leží na křižovatce severní a jižní Evropy a hranicí dlouhou 1935 km sousedí s pěti zeměmi: Itálií, Německem, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Přes 60 % země tvoří hory a třetinu pokrývají lesy. Celkem 49 vrcholů dosahuje nadmořské výšky na 4000 metrů. Ve Švýcarsku se nachází 6 % evropských zásob sladké vody. Je zde kolem 1500 jezer a zde významné řeky jako Rýn, Rhona, Reuss a Ticino.
Ve Švýcarsku žije 8,3 milionu lidí a mluví se tu převážně čtyřmi úředními jazyky: němčinou (67,3 %), francouzštinou (20,4 %), italštinou (8,3 %) a rétorománštinou (0,8 %). V různých žebříčcích kvality života a spokojenosti lidí se Švýcarsko pravidelně řadí mezi nejlepší země světa.
Ve Švýcarsku se obecně velmi dbá na dodržování zásad udržitelnosti, a cestovní ruch v tom není výjimkou. Udržitelné turistické služby lze vybírat podle označení Swisstainable.
Podnebí
Klima je mírné, od března do června a od září do prosince se průměrná teplota pohybuje mezi 5 °C a 22 °C. Od července do srpna kolísá denní teplota mezi 18 a 28 °C a v lednu až únoru v rozmezí –2 °C až +7 °C. Teploty jsou závislé na nadmořské výšce. Není zde přílišné horko ani vlhkost. Jižní Švýcarsko má subtropickou vegetaci a celoročně příjemné klima.
Hlavní turistické regiony Švýcarska
Berner Oberland, nazvaná podle hlavního města Bern, okouzlí zasněženými horskými vrcholy, čerstvým vzduchem a zelení kopců. V tomto regionu se nachází údolí Lauterbrunnen s 72 vodopády, včetně pozoruhodného Staubašského vodopádu. Železnice vede až na Jungfraujoch (3454 m n. m.), nejvyšší železniční stanici v Evropě, odkud se nabízejí nabízí působivé výhledy na vrcholy Eiger, Manh a Jungfrau.
Lucern, centrum středního Švýcarska, je město s bohatou historií a pyšní pamětihodnostmi, jako je Kapličkový most ze 14. století a Lví památník. Město leží na břehu Lucernského jezera, lemovaného hojně navštěvovanými horami Rigi, Pilatus a Stanserhorn.
Valais je údolí ve tvaru písmene L mezi Ženevským jezerem a středem Švýcarska. Středověké město Sion v nabízí architektonické skvosty, jako je chrám Basilique de Valère a zámek Château de Tourbillon. V regionu se nachází také ikona švýcarských hor Matterhorn a vyhlášená lyžařská střediska Zermatt a Verbier.
Ženeva a Ženevské jezero: Ženeva, město známé svými mezinárodními organizacemi, hostí atrakce jako Jet d’Eau a Palais des Nations. V regionu se nachází také historický hrad Chillon a vinice Lavaux zapsané na seznamu UNESCO.
Curych a východní Švýcarsko: Největší město země s historickými památkami, jako jsou kostely Grossmünster a Fraumünster. K dalšími turistickým atraktivitám ve východním švýcarsku patří Rýnské vodopády, opatství St. Gall a město Appenzell s bohatou malířskou, hudební a sýrařskou tradicí.
V oblasti Ticino kolem dvou jezer – Lago di Lugano a Lago Maggiore–, panuje výrazné středomořské klima, v němž rostou palmy a citrusy, pěstují se fíky, olivy a vinice a daří se i další tropické vegetaci. Architektura celého Ticina je renesanční a barokní a atmosféra je velmi italská. Je to oblast, která ukazuje, jak zvláštní a rozmanité může Švýcarsko být.
Kanton Graubünden je proslulý svými lyžařskými středisky jako Davos a Svatý Mořic a údolím Engadin, které se rozkládá od průsmyku Maloja až po Martinu na hranicích s Rakouskem. Dělí se na Horní a Dolní Engadin a vyznačuje se odlišnou krajinou než ostatní údolí švýcarských Alp.
Pro oblast Baselbiet kolem Basileje je typická zvlněná až kopcovitá krajina, velmi vhodná pro rodinnou pěší turistiku a cyklistiku, z níž se zvedá pohoří Jura. Z průsmyku Passwang se naskýtá nádherný panoramatický výhled na švýcarské Alpy.
Gastronomie – regionální speciality
Curych: telecí medailonky ve smetanové omáčce s „rösti“ – dozlatova opečenými strouhanými bramborami
Bern: uzené vepřové, klobásky a kyselé zelí
Ženeva: filety z okouna a pstruha
Lausanne: místní klobásky s pórkem a brambory
Ticino: polenta, rizoto a těstoviny
Graubünden: sušené maso, kroupová polévky, ořechový dort
Všude: křupavý chléb, skvělé sýry a džemy… a samozřejmě pravé švýcarské müsli. A čokoláda.
Příjezd z ČR do Švýcarska
Do Švýcarska je možné se vydat autem, autobusem, letadlem nebo i nočním lůžkovým vlakem ČD.
Veřejná doprava
Veřejná doprava ve Švýcarsku je vůbec nejlepší na světě. Spojení i do nejodlehlejších míst je rychlé, přesné a časté. Vlaky, autobusy, lodě a systém městské dopravy vytváří hustou síť, která návštěvníky a místní dopraví, kamkoli si přejí. Zde více o dopravě po Švýcarsku.
нарколог на дом вывод из запоя ростов http://www.vyvod-iz-zapoya-rostov112.ru .
нарколог на дом недорого нарколог на дом недорого .
прокапаться от алкоголя на дому прокапаться от алкоголя на дому .
Короткие шутки Короткие шутки .
фанера фк купить фанера фк купить .
лечение алкоголизма на дому лечение алкоголизма на дому .
вывод из запоя санкт петербург вывод из запоя санкт петербург .
снять ломку снять ломку .
карниз с приводом карниз с приводом .