AkceHotelyMěsta & regiony ČRNovinkyStřední Čechy

Středočeský krajský projekt představí v létě přes 50 kulturních akcí

Středočeský krajský projekt v létě představí přes 50 kulturních akcí na 20 místech, například na nádvořích, v zámeckých zahradách či skanzenechí. Půjde o koncerty, divadlo a další. Hejtmanství tak chce podpořit kulturu, ale i cestovní ruch v regionu, uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda.
 
Foto: archiv Středočeského muzea
Návštěvnost středočeských kulturních organizací loni klesla kvůli opatřením při pandemii koronaviru o 44 procent, počet diváků v divadlech v kraji klesl téměř o 70 procent. Podle Švendy se do projektu zapojila většina krajských kulturních organizací. „My jsme tu přípravu zahájili v době, kdy jsme ani nevěděli, jaká budou panovat omezení, tak jsme se snažili vybírat atraktivní prostory, které jsou pod širým nebem,“ uvedl radní. Dodal, že akce ještě budou postupně přibývat.
 

Program nazvaný Středočeské kulturní léto začne v pátek jazzovým koncertem na nádvoří vlašimského zámku. Posledním představením budou 25. září ukázky z inscenace Loupežník a rozhovor s jejím režisérem Tomášem Töpferem v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.

Konat se budou též koncerty, kromě jiných Dana Bárty, Laca Décziho či Ondřeje Havelky, večery s herci, loutkové divadlo a podobně. Zapojí se i středočeská divadla. Kompletní program, ale i tipy na výlety v okolí míst, kde se akce budou konat, najdou lidé na webu www.stredoceskekulturnileto.cz.

Sérii letních akcí připravilo také Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Letní program doplní třídenním festivalem s tematickými večery zaměřenými na hudbu i kuchyni. „Začneme francouzským večerem s Radkou Fišarovou,“ uvedla ředitelka muzea Zita Suchánková. Následovat bude britský večer s komedií Jistě, pane premiére a festival zakončí karibský večer.

Motto projektu Kultura pomáhá kultuře vychází i z propojení středočeských kulturních institucí i osobností. Právě na kulturu zásadně dopadla omezení související s pandemií, proto chce hejtmanství kulturní život podpořit.

Ve Středočeském kraji loni přespalo v hotelech, penzionech a kempech 685 487 hostů, což je meziročně o 41,6 procenta méně. Počet přenocování klesl o 33 procent na 1,8 milionu. V letošním prvním čtvrtletí se v regionu ubytovalo 17 544 hostů, meziročně o 86 procent méně.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button