ArgentinaTOPZahraničí

Skryté poklady Regionu Litoral

Ačkoli jsou vodopády Iguazú jednou z hlavních turistických atrakcí Regionu Litoral, je tato oblast bohatá také na velké mokřady, jako Esteros del Iberá v provincii Corrientes nebo Bañado La Estrella v provincii Formosa.

Mokřady La Estrella, foto: INPROTUR

Mokřady Iberá jsou druhé největší na světě. Gran Parque Iberá se nachází uvnitř přírodní rezervace a skládá se z 550 tisíc hektarů chráněného území Parque Provincial Iberá plus dalších 150 tisíc hektarů Národního parku Iberá, které jsou darem nadací Conservation Land Trust (CLT) a Flora y Fauna Argentina.

Dnes je Iberá domovem velmi rozmanité flóry a fauny a řadí se v Argentině i ve světě mezi nejvhodnější lokality k pozorování divokých zvířat. Je domovem vlka hřivnatého, jelence bahenního, kapybary, kajmana yakaré, rozmanitého vodního ptactva a obecně přírody dýchající klidem a pohodou.

Mokřady La Estrella připomínají surrealistickou malbu. Zdá se, jako by se les chtěl vynořit z hlubin – jsou to „champales‟, mrtvé stromy pokryté popínavými rostlinami, mechy a řasami. Právě „champales‟ a barevná vegetace nořící se do lesklé vodní hladiny vytvářejí jedinečnou kombinaci. Kouzlo jako z pohlednice je způsobeno rozvodněním řeky Pilcomayo, která udržuje oblast zaplavenou po většinu roku. Hned jak vstoupíte do mokřadů, začínají se objevovat překvapení: stovky druhů ptáků, kteří obývají tuto oblast, předvádějí triumfální nástup a mezi siluetami stromů prosvítají ohnivě červené barvy západu slunce.

Kapybary na mokřadech Iberá, foto: INPROTUR

Návštěva mokřadů je nezapomenutelným setkáním s bujnou vegetací a zpěvem ptáků všeho druhu. Další charakteristika této oblasti spočívá v kulturním bohatství tamních domorodých komunit Qom, Pilagá a Wichí, které spolu s kreoly uchovávají původní hodnoty a tradice.

Jedním z nejlépe střežených tajemství regionu je Národní park El Impenetrable (česky „neproniknutelný‟) v provincii Chaco. Jeho hlavním cílem je zachovat bohatství lesů Chaca, které jsou domovem kriticky ohrožených druhů nebo druhů na pokraji vyhynutí, jako jsou jaguár, tapír, pekari, mravenečník, orel Chaca a hroznýšovec duhový. Stojí za to vstoupit do nitra této oblasti a poznat různé původní komunity, jejich lesy, řeky Teuco a Bermejo a typickou faunu.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button