Data & studieNovinkyZahraničí

Proč lidé ze zámoří tolik necestují do Evropy?

Bojí se covidu-19, vysokých nákladů a dlouhých a málo četných letů. Méně pak války na Ukrajině.

Foto: Pixabay

Válka na Ukrajině nemá hlavní vliv na cesty do Evropy ze vzdálených destinací. Vyplývá to z nejnovějšího barometru k cestování na dlouhé vzdálenosti Evropské cestovní komise (ETC). Podle něj jsou překážkami dlouhých výprav za letní dovolenou či výlety zejména obavy z covid-19 a vysoké náklady. Roli hraje také nedostatek a dlouho trvající letecké spojení.

Chuť cestovat do Evropy zkoumala ETC na šesti trzích – v Brazílii, Kanadě, Číně, Japonsku, Rusku a ve Spojených státech amerických (USA). Činí tak pravidelně jednou za čtyři měsíce. Výsledky mimo jiné ukázaly, že záměr cestovat na dlouhé vzdálenosti stále nedosahuje úrovně před pandemií. I když se meziročně chuť mírně zlepšila, nadále zůstává slabá. Jediný trh, kde se meziročně zvýšil cestovatelský sentiment, je Brazílie.  

„Většina účastníků šetření ETC uvedla, že i když rusko-ukrajinský konflikt vytvořil nové výzvy pro evropský cestovní sektor, na náladu většiny zkoumaných vzdálených trhů měla válka omezený vliv. S výjimkou Číny a Ruska,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Cestovní záměr většiny (76 %), respondentů konflikt neovlivnil. Za hlavní překážky cest na dlouhé vzdálenosti během letošního léta obyvatelé zkoumaných destinací považují covid-19, vysoké náklady a nedostatek pohodlí.“ 

Prezident ETC Luís Araújo v komentáři k výsledkům barometru říká: „ETC s potěšením vidí, že se nálada na dálkové cestování postupně zlepšuje, stejně jako se svět zotavuje z pandemie – i když se tak děje pomalým tempem. A je povzbudivé, že se pokračující konflikt na Ukrajině nestal dalším odstrašujícím prostředkem pro mezinárodní cesty do Evropy.“

Foto: Letiště Praha

Roli hrají i letecké spoje. ETC zjistilo, že si víc než polovina Američanů, kteří chtějí v létě cestovat do Evropy, ještě nezarezervovalo letenky. A rezervace učinilo jen 30 % Kanaďanů. Význam tak budou mít last minute objednávky, což je dáno právě geopolitickou situací i faktem, že leteckých spojů je stále ještě méně než před covidem. Lidé obecně vítají spíš přímé lety bez přestupů. 

„Obnova a další rozvoj dálkových linek obecně patří mezi priority Letiště Praha. Od 27. května je, díky společnosti Delta Air Lines, cestujícím k dispozici spojení Praha – New York/JFK, které bylo před rokem 2019 jedno z nejatraktivnějších. V nabídce jsou lety s denní frekvencí do 5. září. Rychlost obnovy a nabízenou kapacitu dopravců negativně ovlivňují i další faktory, zejména nedostatečný počet letadel a posádek po covidové krizi. I přes tuto skutečnost ale jednáme s dopravci o co nejrychlejší obnově přímých letů z USA a Kanady,“ říká ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip.

Přes výše uvedené zůstává Evropa podle ETC nadále bezpečnou a atraktivní destinací pro cestování. Důsledky války na Ukrajině však – stejně jako rostoucí životní náklady a výdaje spojené s cestováním – brání oživení sektoru.

„I proto je letos naprosto zásadní propagace Evropy samozřejmě včetně České republiky a obnovení mezinárodní mobility. Tomu odpovídá i mezinárodní kampaň agentury CzechTourism Přijeďte zažít tradiční i nové, která je aktuálně nasazena ve 14 zemích světa podle bonity. Pozitivní roli hraje také fakt, že Česká republika nedávno potvrdila pozici v TOP 10 nejbezpečnějších zemí světa,“ říká ředitel marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Kompletní výsledky barometru ETC o cestování na dlouhé vzdálenosti jsou k dispozici na https://etc-corporate.org/reports/long-haul-travel-barometer-2-2022.

Newsroom TTG

 

 

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button