HotelyPředpisy & regulaceTOP

Příjem žádostí do COVID – Ubytování II pro velké podniky začne 1. února

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR zveřejnilo výzvu k programu COVID – Ubytování II pro hromadná ubytovací zařízení. Podnikatelé budou moci o dotace žádat od 1. února do 31. března. Na twitteru to uvedla ministryně Klára Dostálová.

Foto: archiv MMR

Stát provozovatelům ubytovaní poskytne za maximálně 78 dnů, kdy museli mít kvůli vládním opatřením v souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru zavřeno, příspěvek podle kategorie a třídy ubytování 100 až 330 korun za pokoj. Na pomoc jsou vyčleněny 3,3 miliardy korun.

Správu programu bude mít na starosti Státní fond podpory investic. Dotace se vztahují k období od 22. října do 22. ledna. Není započten termín 3. až 17. prosince, kdy hotely, penziony a další podobné provozy mohly fungovat v běžném režimu. Momentálně mohou ubytovávat hosty jen za služebním účelem. Nestátní lázeňská zařízení musejí v žádosti o dotaci odečíst kapacitu určenou pro poskytování léčebné rehabilitační péče, která je i za současného stavu umožněna.

Součástí žádosti musí být čestné prohlášení, že podnikatel v příslušné době dodržoval protiepidemická nařízení vyhlášená vládou. Žadatel se zároveň s přijetím této dotace vzdává práva na uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody v důsledku krizových opatření.

Podporu z COVID ubytování II je možné kombinovat s pomocí z dalších dotačních titulů jako COVID nájemné, COVID gastro uzavřené provozovny nebo Antivirus.

Hromadná ubytovací zařízení musejí podle výzvy disponovat minimálně pěti samostatnými pokoji nebo apartmány a zároveň deseti lůžky, která slouží pro účely cestovního ruchu. MMR připravilo i program pro individuální ubytovací zařízení. Podrobnosti k němu představí 1. února.

Provozovatelé hromadných ubytovacích zařízení mohli čerpat pomoc už za uzavření loni na jaře, které trvalo 72 dní. MMR u první výzvy programu přijalo 5528 žádostí v objemu 2,5 miliardy korun.

Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se za loňský rok podle poslední analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism může propadnout z předloňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Newsroom TTG/ČTK

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button