DopravaNezařazené

Nebe nad Prahou ožije! Velký přehled létání

Nizozemská společnost KLM bude s největší pravděpodobností prvním dopravcem, který na Letišti Václava Havla obnoví svůj pravidelný provoz. Další aerolinky naopak svůj návrat odkládají: o týden dnes posunul start Ryanair.

Letadlo KLM by se mělo v Praze objevit poprvé 4. května, z Amsterdamu podle rezervačního systému přilétne v 10:40 h a odlétne v 11:15 h. KLM na linku nasadí svůj nejmenší letoun Embraer E-175 pro 88 cestujících a v plánu má jeden let denně. Od začátku července by pak firma mohla spojení podle aktuálních prodejů rozšířit až na čtyři lety denně. Od 4. května začne KLM létat také na lince Amsterodam – Budapešť.

Mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková uvedla, že lety na příští týden jsou ze strany KLM v tuto chvíli potvrzené, ale situace se může z různých důvodů změnit. „Jakmile letecké společnosti projeví zájem létat znovu do Prahy, jsme připraveni jejich lety začít odbavovat v podstatě okamžitě,“ dodala Pavlíková. Amsterdam patří dlouhodobě mezi tři letiště, kam se z Prahy létá nejčastěji.

O další týden prodloužil svoji odstávku Ryanair. Ten měl původně spustit velkou část letů z Prahy 8. května, dnes ale firma posunula plánovaný start na 15. května.

V Praze se včera výjimečně objevilo také letadlo Aeroflotu s cestujícími na charterovém letu, jinak se v Praze opět objevila na pravidelné lince Belavia z Minsku. Společně s Bulgaria Air jde o dvě poslední aerolinky s pravidelným provozem na Ruzyni. Letový provoz zpestřují tak jen nezvyklé typy letadel a aerolinek: o víkendu se v Praze objevil například Boeing 777-300 ruské společnosti Azur Air. Po delší době letí do Prahy také Korean Air. Boeing 787-9 veze ze Soulu pouze cargo, zpět má vézt korejské občany.

Pokud budou splněny všechny podmínky, letecká společnost Croatia Airlines se chystá začít létat na lince mezi Prahou a Záhřebem dne 2. června 2020. Létat se do Chorvatska bude čtyřikrát týdně, a to v úterý, čtvrtek, v sobotu a v neděli.

Turecký letecký dopravce Turkish Airlines tento týden oznámil, že neobnoví žádné ze svých mezinárodních letů až do 28. května 2020. Vnitrostátní lety jsou zastaveny do 1. května 2020.

Aerolinie Etihad Airways aktuálně spolupracují s vládními představiteli na sestavení nového letového řádu a také dohadují podmínky zmírnění mezinárodních cestovních omezení. Navzdory tomu, že mezinárodní cestovní omezení zůstávají v platnosti po celém světě, Etihad Airways už umožňují rezervovat letenky od soboty 16. května. Lety se měly původně obnovit už 1. května, ale situace ve Spojených arabských emirátech se ještě nezlepšila a hranice zůstaly uzavřené.

EVA AIR plánuje zahájit lety 2. června třikrát týdně z Vídně do Bangkoku a Tchaj-peje. Je to plán, který se bude ještě upřesňovat.

Podle posledních vyjádření představitelů aerolinií se Austrian Airlines nevrátí na oblohu dříve než 1. června. Letecká společnost tak vzhledem k nepříznivé situaci ve světě oddálila svůj restart již počtvrté. Podle vedení ale ani toto datum zatím není závazné: „Na rozdíl od některých konkurentů se chceme za každou cenu vyhnout prázdným letům. Začneme až tehdy, když bude mít pro Austrian Airlines nový start smysl a když se uvolní cestovatelská omezení,“ říká zástupce rakouských aerolinek.

Společnost United Airlines, která létá z Ameriky do celého světa, oznámila, které mezinárodní trasy už tento rok nebude provozovat. Pozastavila množství sezónních linek, některé se mohou vrátit, pokud bude poptávka po létání stoupat. Zrušeny jsou pravidelné linky United Airlines do těchto destinací: Bermudy (BDA), Glasgow (GLA), Manchester (MAN), Nice (NCE), Palermo (PMO), Praha (PRG), Reykjavík (KEF), Shannon (SNN), Stockholm (ARN).

Letecká společnost Qatar začne opět létat z Prahy do Doha od června 2020.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button