HotelyMěsta & regiony ČRNovinky

MMR: Z programu COVID – Ubytování je proplaceno 95 procent žádostí

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR z programu COVID – Ubytování podle ministryně Kláry Dostálové proplatilo 95 procent žádostí za zhruba 2,3 miliardy korun.

Foto: Shutterstock

Provozovatelé ubytovacích provozů mohli o dotace za nucené uzavření na jaře žádat od 11. září do 3. listopadu. Na program byly vyčleněny 3,3 miliardy korun. Kvůli druhé vlně pandemie a opětovnému zákazu fungování ubytovacích zařízení pro rekreační účely MMR připravilo pokračování programu. Hromadná ubytovací zařízení budou moci žádosti o pomoc podávat od 1. února.

„Cestovní ruch a zejména pak naše podnikatele, kteří provozují hotely a penziony, zasáhla pandemie přímo drtivě. Proto jsem moc ráda, že z pomoci COVID – Ubytování je již proplaceno 95 procent žádostí, to je celkem 2 292 535,910 Kč pro více než 5000 příjemců,“ řekla Dostálová.

První výzva COVID – Ubytování má provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní vládou nařízeného uzavření na jaře. Příspěvek podle kategorie a třídy ubytování činí 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb.

Pomoc ve stejné výši bude provozovatelům hromadných ubytovacích zařízení náležet za maximálně 78 dní v souvislosti s druhou vlnou koronaviru. Dotace se budou vztahovat k období od 22. října do 22. ledna. Na podporu jsou připraveny 3,3 miliardy korun. Žádosti bude možné podávat do 31. března. Zájemci budou muset v čestném prohlášení potvrdit, že v daném období dodržovali protiepidemická nařízení stanovená vládou.

MMR vytvořilo také program pro individuální ubytovací zařízení, tedy ubytovatele v soukromí, malé penziony či apartmány. Jejich provozovatelé by měli mít nárok na dotaci 200 korun za každý den uzavření. Podrobnosti k programu resort představí 1. února.

V České republice je podle MMR asi 30 000 pokojů, které spadají pod individuální ubytovací zařízení a zhruba 210 000, které patří pod hromadná ubytovací zařízení.

Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se za loňský rok podle poslední analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism může propadnout z předloňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button