Nezařazené

Jan Papež: Výzva premiéra k rušení cest Čechů do Itálie je populismus

Výzva premiéra Andreje Babiše, aby Češi nejezdili nikam do Itálie, je nesmyslné rozhodnutí, pokud není vyhlášen zákaz cestování Italů do Česka.

Foto: video.aktualne.cz

„Tuzemské cestovní kanceláře budou zatím postupovat jako dosud a počkají na doporučení ministerstva zahraničí, které je pro ně směrodatné,“ sdělil místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

V rozhovoru pro Českou televizi Papež dále uvedl, že prohlášení premiéra považuje za populismus. V Itálii bylo podle něj za posledních 14 dní 30 000 Čechů, z toho 15 000 s cestovními kancelářemi a 15 000 se do země vypravilo individuálně. Návštěvám nyní dominují lyžařská střediska. Zájem je také o Řím či Florencii, řekl. V rozhovoru také uvedl, že lidé z Česka se nebojí cestování jako takového, ale bojí se momentu, kdy se vrátí zpět do Čech a musejí do dobrovolné či nedobrovolné karantény. 

Za populistický krok považuje výzvu premiéra také jednatelka CK Fede Yvetta Federici. „Babišův populismus nezná hranice. To je ten pravý, který má co hovořit o morálce cestovních kanceláří, než aby si předem ověřil, jakým způsobem pracujeme. On hlásá vodu a sám pije víno,“ uvedla.

Podle jednatelky CK Italia Travel Kamily Riva je premiérova výzva z hlediska bezpečnosti řešením, ale nelze to považovat za důvod pro nárok na bezplatné storno zájezdu, sdělila ČTK. „Ubytovatelé se neustále brání, že nemají nemoc COVID-19 (kterou způsobuje nový typ koronaviru) přímo ve střediscích, místní úřady vydávaly oficiální prohlášení o nulovém nakažení v oblasti,“ uvedla. Provozovatelé v Itálii podle ní ale nechtějí přijít o rezervace, proto nyní přistoupili na kompromis, kdy si klienti mohou vybrat pobyt v létě nebo příští zimní sezoně. „Jsme připraveni na to, že se několik měsíců nebudou prodávat zájezdy, to po deseti letech fungování Italia Travel ustojíme, ale bezplatná storna nikoli,“ dodala.

Ministerstvo zahraničí v dnes aktualizované informaci doporučuje občanům necestovat pouze do regionů na severu Itálie. Jde o regiony Lombardie, Veneto (Benátsko), Emilia Romagna a Piemont. Podle ministerstva zdravotnictví by všichni turisté, kteří se ze zasažených oblastí vracejí, měli po příjezdu zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradit se. Od 5. března platí kvůli koronaviru zákaz přímých letů z ČR do severní Itálie.

Itálie je z evropských zemí novým typem koronaviru zasažena nejvíce. Eviduje bezmála 4000 případů a 148 mrtvých. V ČR je potvrzeno 12 případů, u téměř všech hygienici mluví o přenosu z Itálie, kam Češi jezdí často lyžovat.

 

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button