NovinkyZahraničí

Italské lyžařské areály chystají letos zdražování a některé možná vůbec neotevřou

Italské lyžařské areály letos chystají kvůli růstu cen energií zdražování skipasů a některá střediska zvažují, že vleky vůbec nespustí. Informují o tom italská média.
Foto: www.suedtirol.info

Průměrné zdražení by se mělo u jednodenních vstupenek pohybovat kolem deseti procent, ceny rostou pomalejším tempem u předplatných na delší dobu. Provozovatelé tvrdí, že do cen nepromítnou celé zdražení energií.

Ohlášená zdražení u jednodenních skipasů se pohybují od 6 do 13 procent. Průměrně by se cena jednodenní vstupenky měla zvýšit zhruba o deset procent. Například cena jednodenní vstupenky do lyžařských areálů Dolomiti Superski, pod který spadají populární sjezdovky v Benátsku a Tridentsku, v nejrušnější sezóně vzroste o desetinu na 74 eur. Ve středisku Livigno, kam směřuje i velký počet českých turistů, se cena jednodenní vstupenky zvýší o šest procent na 55 eur, zatímco v dalším areálu v Lombardii, v Bormiu, počítají se zdražením o 13 procent na 52 eur. Areály ve východních Alpách v regionu Furlánsko Julské Benátky areály se zdražením zatím nepočítají.

Podle předsedkyně sdružení provozovatelů vleků a lanovek (ANEF) Valerie Ghezziové se náklady na energie meziročně ztrojnásobily. “Nárůst v takové šíři a míře není možné přenést na uživatele, to by všichni utekli,” řekla Ghezziová televizní stanici Rai 3. Podle ní se zdražení bude pohybovat v rozmezí 5 až 12 procent.

Foto: IDM-Südtirol / Alex-Moling

Některé areály uvažují, že vleky a lanovky vůbec nespustí. Toto rozhodnutí oznámil například menší lyžařský areál Panarotta, které se nachází nedaleko od Tridentu. Podle vedení areálu by zahájení sezony za stávajících podmínek bylo “skokem do neznáma”. “Navíc není ani jisté, že letos bude přírodní sníh,” uvedl šéf firmy Panarotta 2002, která provozuje areál, Matteo Anderle. Podle agentury AGI pak větší areály zvažují, že by otevřely jen vleky s vysokou návštěvností a ty ostatní by zastavily. V sousední Francii pak uvažují o snížení rychlosti vleků. Podle Ghezziové to však otázku provozních nákladů neřeší.

Mnohé areály si v nabídkách vymezují možnost upravit ceny v průběhu sezony. Náklady na provoz výrazně ovlivní počasí, a to hlavně, kolik napadne přírodního sněhu a kolik bude nutné zasněžovat za pomocí děl, jejichž provoz je rovněž energeticky velmi náročný. Během minulé zimy byly přirozené srážky v italských Alpách velmi nízké, což pak způsobilo nízký stav řek a sucho v Pádské nížině.

Podle spotřebitelského sdružení Assoutenti se však zdražení bude týkat i dalších položek typických pro pobyty v horách. Podle propočtů organizace se návštěvníci italských Alp musejí připravit na zdražení týdne na lyžích o 15 až 18 procent ve srovnání s loňskou lyžařskou sezonou.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button