Filmové léto ve středních Čechách bude ve znamení festivalů i výročí kultovních děl
Letošní filmové léto ve středních Čechách nabídne pestrý mix festivalové atmosféry, neotřelých audiovizuálních zážitků i nostalgických návratů k milovaným klasikám české kinematografie. Na své si přijdou příznivci krátkých experimentálních snímků, temné noirové poetiky i nestárnoucích titulů jako Vesničko má středisková, Lásky jedné plavovlásky nebo legendárního seriálu Chalupáři.

„Ať už si vyberete festival pod širým nebem, večerní promítání na návsi nebo nostalgii v pohodlí domova, jedno je jisté: středočeské filmové léto bude patřit výjimečným zážitkům. Rok 2025 přináší filmovým fanouškům příležitost nejen objevovat nové žánry a autory, ale také znovu se potkat s příběhy, které se nesmazatelně zapsaly do české kulturní paměti,“ uvedla Martina Kuncová ze Střední Čechy filmová kancelář, která podporuje filmové produkce v kraji a usiluje o to, aby region zůstal stále atraktivním místem pro české i zahraniční filmaře.
Festivalová sezona napříč žánry i náladami
Letní program otevře nový festival NeFeNeFi – Nejkratší festival nejkratších filmů, který se zaměřuje na extrémně krátké snímky a inovativní formy filmového vyjádření. Festival, jehož zakladatelem a prezidentem je trojnásobný držitel Českého lva, kameraman a režisér F. A. Brabec, se uskuteční 13. června v královských Velvarech. Jednodenní festival nabídne profesionálům i filmovým nadšencům příležitost zhlédnout všechny soutěžní snímky během jednoho dne. Veřejná projekce vyvrcholí slavnostním udílením cen odbornou porotou, kterou tvoří mimo jiné hudební skladatel Varhan Orchestrovič Bauer, režisérka Irena Pavlásková a herci Karel Dobrý či Jan Potměšil. Cílem festivalu je i podpořit mladé talenty z celé republiky a nabídnout jim prostor, kde mohou představit své snímky, a dát tak prostor ještě širšímu spektru začínajících tvůrců.

Na opačném žánrovém pólu se nachází Noir Film Festival, jedinečná světová přehlídka filmů noirového žánru, která se každoročně odehrává v kulisách středověkých hradů. Festival mapuje vývoj noirového stylu napříč dekádami i kontinenty, a divákům nabízí hlubší porozumění žánru prostřednictvím lektorských úvodů a odborných přednášek. Po předchozích ročnících na středočeských hradech Kokořín, Český Šternberk a Křivoklát se letos festival vrací na hrad Křivoklát, a to od 27. do 30. srpna. Příští rok se přesune zpět na Český Šternberk. Festival se pyšní komorní a přívětivou atmosférou, která z něj činí jedinečný zážitek i pro náročnější filmové fanoušky.
Čas na nostalgii: Návraty ke klasikám
Letošní rok zároveň přináší významná výročí tří klíčových děl české kinematografie, která jsou spojena s naším regionem. Slavná tragikomedie režiséra Jiřího Menzela a scenáristy Zdeňka Svěráka Vesničko má středisková totiž slaví 40 let od své premiéry. „Kultovní snímek, natáčený ve středočeské obci Křečovice, se vrací do centra pozornosti díky veřejné projekci, výstavě a komentované prohlídce po známých filmových lokacích. Náves s bránou JZD, rudou hvězdou a nápisem „Mír Neveklov – středisko Křečovice“ jako by od premiéry filmu téměř nezměnila svou podobu. K oslavám, které se uskuteční 12. září, se připojí i Česká televize,“ upřesnila Martina Kuncová.Další oslava je spojena s televizním seriálem Chalupáři z roku 1975, který se pravidelně reprízuje. Seriál si připomene své padesátileté výročí dne 7. června slavnostní akcí v obci Višňová tematickým promítáním, dětským programem i koncertem skupiny Matuška Revival. V obci Višňová (filmová Třešňová), kde se natáčelo, bude k vidění výstava fotografií a materiálů z natáčení na venkovních panelech. Seriál si dodnes drží své místo v srdcích diváků díky autentickému zobrazení vesnického života v 70. letech, mezilidských vztahů, situačnímu humoru i tématům, která jsou dnes opět aktuální – návrat z města na venkov, touha po klidu a rovnováze.

Letos se dožívá 60 let slavný film režiséra Miloše Formana z roku 1965 Lásky jedné plavovlásky, který patří k nejvýznamnějším dílům československé nové vlny. Poetický i ironický příběh o první lásce mladé dívky Anduly, odehrávající se ve fiktivním městečku inspirovaném skutečnou Zručí nad Sázavou, okouzlil kritiku i diváky svou civilností, autentickým jazykem a výborným herectvím neprofesionálů. Film byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, soutěžil na festivalu v Benátkách a dodnes je považován za jeden z vrcholů Formanova raného období.

Filmy pod širým nebem
Filmový zážitek umocněný nevšedními lokacemi středočeských památníků a muzeí nabídnou i letní kina. V rámci akce Středočeské kulturní léto, kdy se divadelní představení, koncerty a další kulturní akce přesouvají do prostor hradů, zámků nebo skanzenů, nabídnou letní biografy přehlídku filmových klasik i novinek, spojené s regionem nebo místy, kde se natáčelo. Projekcí pod širým nebem ožije například Muzeum Mladoboleslavska s filmy Slavnosti sněženek, Osada havranů, Adelheid nebo Hadry, kosti, kůže. Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše promítne snímek Zahradníkův rok a program letního promítání připravilo také Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně včetně své pobočky – Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, dále Muzeum Benátecka v Benátkách nad Jizerou nebo Regionální muzeum v Kolíně.
Newsroom TTG