LidéPředpisy & regulaceTOP

Anketa TTG: O DPH pro ubytovací služby a daních obecně

Nedávno zveřejněné stanovisko AHR ČR k úvaze ministra financí přesunout ubytovací služby do základní sazby DPH vyvolalo mezi našimi čtenáři nebývalou odezvu. Obrátili jsme se proto na vybrané představitele našeho cestovního ruchu s anketními otázkami vztahujícími se jak k tomuto tématu, tak dalším ekonomickým otázkám.

Prvním, kterého jsme oslovili, byl ministr financí Zbyněk Stanjura. Položili jsme mu otázku, zda může nastínit důvod zvýšení DPH na ubytovací a další služby, které silně ovlivní již tak silně zasažený cestovní ruch.

Odpovědi se nám dostalo od Ing. Stefana Fouse z odboru vnějších vztahů a komunikace: „K Vašim otázkám sdělujeme, že v tuto chvíli nejsou žádné úpravy systému DPH rozhodnuty. Veškeré současné mediální spekulace jsou pouze pracovními návrhy, které vyplynuly z doporučení expertů z NERV a z následných jednání pracovních skupin vládní koalice. MF se k finálně dohodnutým změnám DPH bude vyjadřovat poté, co bude přijato politické rozhodnutí na úrovni předsedů koaličních stran.“

Nicméně i přes toto vyjádření je diskuse v rámci celého oboru velmi živá, a proto jsme další aktéry vyzvali k odpovědím na naše anketní otázky:

1) Co si myslíte o úmyslu ministra financí zvýšit DPH na ubytovací služby?

2) Co si v obecnější rovině myslíte o zvyšování DPH a dalších daní v této ekonomické situaci českého hospodářství, kterou zřejmě lze označit jako recesi?

3) Nepovede zvýšení DPH k dalšímu zvyšování cen a ještě vyšší inflaci?

Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj

 1. Se zvýšením DPH na ubytovací služby máme problém obzvláště s ohledem na to, že by zátěž dopadla třeba i na studenty na kolejích – náklady na ně jsou už nyní příliš vysoké a kvalita tomu často neodpovídá. Pro některé studenty by to mohlo být likvidační a zkomplikovalo to jejich přístup ke vzdělání.
 2. Také za Piráty nepodporujeme zvýšení spodní sazby DPH na 14 %. Nesouhlasíme ani s přesuny například vodného a stočného do vyšší sazby DPH, protože ceny jsou už nyní vysoké a rozhodně nechceme ještě více zatěžovat domácnosti či rodiny s malými dětmi, na které aktuální krize dopadá nejvíce. Stejně tak nevidíme důvod, proč více danit knihy včetně třeba učebnic potřebných pro vzdělávání, veřejnou hromadnou dopravu nebo vstupenky na kulturní akce. Zároveň se postavíme jakémukoliv ohrožení dostupnosti potřebných věcí typu léky. Cestou, jak dostat peníze do rozpočtu, musejí být i dlouhodobá chytrá řešení. Za Piráty jsme proto koaličním partnerům předložili návrhy na ozdravení rozpočtu, které by přinesly až 140 miliard ročně a přitom nezatížily zbytečně domácnosti ani živnostníky. Stojí mimo jiné právě na dlouhodobějších pozitivních a chytrých opatřeních. Není to o náhodném škrtnutí pár položek či přesunech do daňových sazeb, které opticky zlepší rozpočet pro jeden rok. Je to o nastartování dlouhodobého pozitivního trendu a chytrých udržitelných krocích.
 3. O návrzích bude ještě probíhat diskuze, nic není zatím finální.

Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism

 1. O žádném oficiálním návrhu vlády nebo ministerstva financí na zvyšování DPH v cestovním ruchu nevím, a tudíž ho nemůžu komentovat.
 2. Podle naší analýzy spadá ubytování do základní (nejvyšší) sazby DPH v jediné zemí v Evropě, a to je v Dánsku. Dánsko je ovšem také jedinou zemí, která nemá sníženou sazbu. Ve všech dalších zemích je ubytování, ale i sport a kultura ve snížené sazbě a většinově se DPH na tyto služby pohybuje pod 10 %.
  Zdroj: https://hellotax.com/blog/vat-rates-in-europe-2023-definition-actual-value-added-tax-rates/
 3. Pokud se ptáte v obecné rovině, tak jako ekonom musím logicky odpovědět, že jakékoliv zvýšení daní či nákladů je ve finále přeneseno na zákazníky, a to prostřednictvím zvýšení ceny, což má samozřejmě vliv na inflační růst. To je řekl bych základní ekonomické pravidlo.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

 1. Zvýšení DPH na ubytovací služby na nejvyšší sazbu bude mít jeden jediný výsledek – Češi omezí cestování po republice, takže místo vyššího výběru DPH stát o příjmy přijde. Lidé nebudou bydlet v hotelech nebo penzionech, nepůjdou do restaurace, nekoupí si něco na upomínku, nepůjdou navštívit památky. Pokud by skutečně došlo ke zvýšení DPH na ubytování z 10 % na 21 %, bude to špatné řešení. Pokud by ubytování zůstalo v nižší sazbě (i kdyby byla místo 10 % třeba 13 %), bude to mít dopady mnohem menší.
 2. Vláda by měla především škrtat ve výdajích – a ministr financí Stanjura velmi správně ukazuje na často zcela zbytečné dotace vysoce ziskovým firmám třeba v zemědělství. Tady jde každý rok ušetřit desítky miliard korun a tady vláda musí být velmi důrazná.
 3. Zvýšení DPH se samozřejmě plně propíše do cen, a tedy i do inflace.

Jaroslav Svoboda, majitel a ředitel hotelového řetězce Czech Inn Hotels

 1. Nyní jsou – dramaticky více než jiné služby – poškozeny vysokou inflací (potraviny, energie, mzdy – mají daleko vyšší nárůst než jiné ceny). Do toho řešení vlády – zvýšit daň o 11 % – co si o tom myslet pozitivního?
  Vždyť řešení rozpočtu musí být – škrtání výdajů, motivace lidí k práci a firem k činnosti, vytváření hodnot. Nikoli naopak!
 2. Daně mají být nízké a především jednoduché! Přivítám jednu sazbu DPH například. Ale slevy na hazard a škrcení firem zaměstnávající tisíce zaměstnanců – s tím souhlasit nemohu.
 3. Ne, to povede k ještě vyšší recesi a krizi. Na inflaci to mít vliv nebude.

Lukáš Pytloun, generální ředitel a majitel sítě PYTLOUN HOTELS

 1. Vnímám to velmi nešťastně. Při změně sazby DPH ne všichni hoteliéři dokážou promítnout změnu sazby DPH do prodejních cen. Přece jenom cena je tvořena sílou poptávky a poptávku ještě stále nemáme tak silnou, jako byla v roce 2019. Navíc jsme zatíženi inflací, která se od roku 2019 zvýšila na neuvěřitelných 27 %. O takovém zvýšení prodejních cen si můžeme nechat jen zdát. V současné době prodáváme v průměru za ceny nižší, než byly v roce 2019.
 2. V tomto nejsem odborník, i když mám ekonomické vzdělání. Nicméně já bych šel úplně jinou cestou naopak snižováním daní, zjednodušením systému, podporovat poptávku a jsem přesvědčený, že by české ekonomice prospěla i legalizace konopí a konopných produktů.
 3. Z krátkodobého hlediska zřejmě ano, v delším horizontu by naopak trend měl být opačný.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button