Data & studieMěsta & regiony ČRNovinky

Aktuální analýza dopadů covid-19 na cestovní ruch v Česku

Propad spotřeby cestovního ruchu v příštím roce může dosáhnout téměř sta miliard korun. Celková ztráta se započtením poklesů tržeb v navazujících odvětvích dokonce až dvou set miliard. Vyplývá to z expertních propočtů, které pro Českou centrálu cestovního ruchu zpracovala společnost Economic Impact. CzechTourism bude svoji pomoc směřovat především do digitalizace a efektivní marketingové podpory regionů a podnikatelů v cestovním ruchu.  

Ve srovnání s rokem 2019 počítá v příštím roce střední varianta propočtů s 30miliardovou ztrátou v sektoru stravování a pohostinství a 34miliardovou ztrátou u poskytovatelů rekreačních, kulturních, sportovních a ostatních zábavních služeb.

„Svoji pomoc nasměrujeme do flexibilních online kampaní a do zviditelnění nabídky regionálních destinací a podnikatelů v online prostoru doma i v zahraničí. Stěžejním pomocníkem budou naše internetové portály kudyznudy.cz a visitczechrepublic.com. Současně budeme usilovat o digitalizaci odvětví a podpoříme projekty, které regionům pomohou s efektivním managementem destinace. Například projekt e-Turista, který by měl zajistit jednotný systém evidence návštěvníků v tuzemsku,“ uvedl Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism.

Cestovní ruch je iniciačním odvětvím, které generuje další spotřebu. Letošní propad turismu a pokles tržeb v navazujících odvětvích přinese podle nejnovější analýzy české ekonomice ztráty ve výši 324 miliard korun a ztrátu téměř 200 tisíc pracovních míst. Odhadovaná spotřeba cestovního ruchu v České republice klesne v roce 2020 ve srovnání s loňskem o 161 miliard korun. Největší, více než 80miliardové ztráty si připíše hlavní město Praha. Ta zaznamenala i nejvýraznější meziroční pokles spotřeby (o 77 % oproti roku 2019). Výrazné meziroční ztráty se dotýkají i Středočeského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje.

I přes to, že v letní sezoně nastal restart domácího cestovního ruchu a některé kraje si dokonce vedly lépe než loni, a přes všechny pobídky k cestování ze strany státu či jednotlivých krajů poklesla spotřeba v rámci domácího cestovního ruchu v roce 2020 o 21 miliard korun. Výrazný výpadek v návštěvnosti zahraničních turistů pak způsobil ztráty v odvětví dosahující 92 miliard korun.

Expertní propočty a analýza jsou sestaveny ke dni 27. 11. 2020. Zdroje dat: satelitní účet cestovního ruchu (ČSÚ), tracking domácího a příjezdového cestovního ruchu (CzechTourism) a signalizační data mobilního operátora (projekt RODOS).

Newsroom TTG/CzT

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button