Vláda neřeší problém cestovních kanceláří, mohly by dočasně zavřít

Cestovní kanceláře v ČR by mohly zůstat od 30. března do 12. dubna uzavřené, aby vytvořily tlak na vládu, zvažuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

 

foto: invia.cz

Současná vládní opatření na podporu firem zasažených v souvislosti s koronavirem podle ní cestovní kanceláře a agentury nezachrání. Jejich problém podle asociace vláda dostatečně neřeší. Do odvolání už uzavřelo provoz přes 30 cestovních kanceláří, se kterými spolupracuje cestovní agentura Invia, uvedla její mluvčí Andrea Řezníčková.

Šíření nákazy podle AČCKA ovlivní celou letošní sezonu a možná i následující. „Uvědomujeme si, že je potřeba konat a že bez podpory státu to nikdo z nás nezvládne. Takže je naprosto logické, že roste nervozita nejen mezi klienty, ale i mezi pracovníky a zejména majiteli cestovních kanceláří a cestovních agentur,“ uvedl prezident AČCKA Roman Škrabánek. Nepříznivě situaci podle něj ovlivnilo nedělní vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který řekl, že by cestování mohlo být omezeno ještě další rok či dva.

„Dnes jsme navíc od paní ministryně Kláry Dostálové obdrželi vyjádření, ze kterého vyplývá, že ani v této výjimečné situaci nemá ministerstvo pro místní rozvoj odvahu následovat jiné členské země EU a jít do nesouladu s evropskou směrnicí,“ uvedl Roman Škrabánek. AČCKA už dříve upozornila na to, že situace po vyhlášení stavu nouze není v platné legislativě ošetřena. Cestovní kanceláře by neměly podle ní nést veškerou finanční tíži v případě plošné vyšší moci.

„Zájezdy sice v této situaci neprodáváme, ale každý den se na nás obracejí stovky lidí, kteří potřebují poradit, mají dotazy k zakoupeným zájezdům a podobně. Je proto důležité, aby i nyní cestovky fungovaly a mohly pomáhat svým klientům. Některé si to však bohužel už teď nemohou dovolit či z důvodu chybějící legislativy nevědí, jak postupovat,“ řekla Řezníčková. Pokud by zavřely všechny cestovní kanceláře, Invia podle ní nebude mít co řešit. Bude i nadále pokračovat v omezeném provozu, případně bude komunikovat s klienty, kteří si přes ni koupili zájezd s cestovní kanceláří, která nezavřela.

MMR ČR minulý týden uvedlo, že klienti cestovních kanceláří, kterým byl zrušen kvůli současnému stavu zaplacený zájezd, mohou využít poukazy na náhradní cesty, které jim cestovky nabízejí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček 26. března po jednání vlády připomněl, že také na cestovní kanceláře se vztahuje program kurzarbeit, kdy stát firmám kompenzuje mzdy zaměstnanců. Cestovky mohou také využít program na bezúročné půjčky s ročním odkladem COVID II, který by měl být spuštěn 30. března.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button