NovinkyŠvýcarsko
Trending

11 pravidel švýcarské cestovní etikety

Následující rady pomohou každému návštěvníkovi Švýcarska chovat se tak, aby si stejně jedinečné a nezapomenutelné zážitky mohli nyní i v budoucnu dopřát také druzí.

Západ slunce u Bachalpsee v Grindelwaldu. Foto: Switzerland Tourism

Pobývat ve Švýcarsku znamená obdivovat krásu krajiny, potkávat zajímavé lidi a rozšiřovat si obzory. Každé cestování však zanechává ekologickou stopu na životním prostředí: spotřebovávají se při něm zdroje, vnikají emise CO2, vzniká odpad… Jednotlivci to možná ani nepřijde, jenže ze zahraničí navštíví Švýcarsko ročně kolem 12 milionů*) lidí. I kdyby stopa ani takového množství nebyla ihned patrná, v budoucnu by se nutně negativně projevila, tedy pokud by se při cestování nedbalo na udržitelnost. Toto slovo sice vypadá poněkud složitě, ale znamená úplně jednoduchou věc: cestovat ohleduplně k životnímu prostředí a ohleduplně k budoucím generacím. Nebo, jinými slovy, zanechat po své cestě Švýcarsko i celou planetu ve stejném, nebo ideálně lepším stavu než před cestou. Jak na to? Zde je pár doporučení:

Pohodlí nočních vlaků: z ČR jezdí spoje na trasách Praha-Curych a Praha-Basilej. Foto: Photo: OBB/Harald Eisenberger

1. Přijeďte co nejekologičtěji

Cestování šetrné k životnímu prostředí začíná již cestou do Švýcarska. Celých 70–80 % nežádoucích emisí z celé cesty vzniká cestou tam a zpátky. Existují však více či méně ekologické varianty. Poměrně šetrná a z Česka také velmi pohodlná je železniční doprava: z Prahy jezdí přímé noční lůžkové vlaky do Curychu a Basileje, z Bratislavy vysokorychlostní přímý vlak do Curychu. Pokud byste chtěli letět, nejekologičtější je přímý let se takovou společností, která využívá nová a úsporná letadla. A zde je to opět snadné: z Prahy létá SWISS do Ženevy a do Curychu.

Lidový tanec Mülirad (neboli „mlýnské kolo“) ve vesnici Bauernegg. Foto: Switzerland Tourism

2. Poznávejte domorodce

Při cestě aktivně poznávejte nejen Švýcarsko, ale také Švýcary. Přečtěte si něco o jejich mentalitě a zvycích už před cestou. Navazujte kontakty a hovořte s místními. Možná zjistíte, že jsou opravdu tak pracovití a skromní, jak se říká, a možná i spoustu dalšího.

3. Zůstaňte déle (na jednom místě)

Čím delší ve Švýcarsku pobydete, tím menší bude váš negativní dopad na životní prostředí v přepočtu na jeden den cesty. I náklady na dopravu tam a zpět se rozloží na delší období. Delší pobyt vám také poskytne více času na setkávání s místními lidmi, na objevování méně známých míst, na hlubší a skutečné poznávání a prožívání místa. Zpomalit a nespěchat velmi prospěje i vám samotným.

Podzimní výhled z vinice na Spiez. Foto: Switzerland Tourism/swiss-image.ch/Andreas Gerth

4. Cestujte mimo hlavní sezonu

Do Švýcarska není nutné jezdit jen v zimě na lyže a v létě do města či za turistikou v horách. Jaro a podzim jsou ve Švýcarsku neméně krásné. Cestování mimo sezonu přispívá k vyváženějšímu zatížení lokalit i infrastruktury. Co třeba si užít poslední jarní lyžování v hřejivém dubnovém slunci, pozorovat, jak se příroda probouzí ze zimního spánku, nebo se nechat unášet podzimní barevnými valéry podzimní nálady? Na nejznámějších místech se navíc mimo hlavní sezonu vyhnete zástupům jiných turistů.

5. Cestujte jako místní

Švýcarsko má nejhustší železniční síť na světě a provoz na ní šlape… inu jako švýcarské hodinky. Pokud jde o dostupnost, pohodlí a rozmanitost cestování veřejnou dopravou, nemá Švýcarsko konkurenci. Vlakem, případně navazujícím autobusem a lanovkou se člověk dostane i do nejzapadlejších sídel. A tato patrně nejvyspělejší dopravní infrastruktura na světě slouží tu není jen turistům, ale především místním. Pokud však dáváte přednost naprosté nezávislosti, pronajměte si nízkoemisní elektromobil. Počet a kapacita elektrických dobíjecích stanic ve Švýcarsku roste každý den.

6. Volte udržitelné a místní ubytování

Přenocování je při cestování druhým největším zdrojem emisí CO2. Ubytování proto volte v hotelech, penzionech a hostelech s emblémem Swisstainable. Ten totiž značí, že provozovatel dodržujte zásady udržitelnosti – chrání přírodu, dbá na sociální spravedlnost a svou činností co nejméně omezuje možnosti budoucích generací. Jestliže je ubytovací zařízení navíc provozované lokálně, místním podnikatelem či firmou, pak peníze, které utratíte, zůstanou v regionu. Navíc s pocitem, že se chováte ohleduplně k přírodě i lidem, se mnohem lépe usíná.

Agroturistika na statku Gehren v Merlischachen. Foto: Switzerland Tourism

7. Stravujte se v místních restauracích

Pochutnejte si v místních restauracích, kde se vaří autentické pokrmy z čerstvých bio surovin dodávaných zemědělci z regionu a podávají se nápoje od místních vinařů a z místních pivovarů. I dobré restaurace poznáte podle značky Swisstainable.

8. Buďte hodní na přírodu

Švýcarsko se může pochlubit 65 000 km turistických tras, které uspokojí každého příznivce nejpřirozenějšího způsobu pohybu. Nevstupujte mimo tyto trasy – na některých úsecích procházejí citlivými oblastmi, kde žije spousta druhů živočichů. A, prosíme, nehlučte. Tábořte jen na vyznačených místech, případně se informujte, zda a kde je povoleno táboření ve volné přírodě. Příroda děkuje za vaši ohleduplnost.

Jedna z ikon Švýcarska. Foto: Alpen Schatz

9. Kupujte jen kvalitní suvenýry vyrobené ve Švýcarsku

Potěšte po návratu příbuzné a přátele ryze švýcarskými suvenýry, které ztělesňují švýcarské vlastnosti – preciznost, pečlivost a kvalitu. Navštivte místní výrobce nebo specializované prodejny a žádejte výrobky vyrobené ve Švýcarsku. Podpoříte zdejší mistry řemesla a vaši blízcí budou nadšeni. Darováním švýcarských hodinek opravdu nikdy nic nezkazíte.

10. Neopouštějte staré věci pro nové

Zamezte plýtvání – jako doma, tak i ve Švýcarsku. Co lze použít opakovaně, nevyhazujte, a použijte znovu. Recyklujte o sto šest. Švýcarsko je na svůj efektivní systém recyklace velmi hrdé, a právem – zapojte se i vy.

Zimní plavání v Zugu. Foto: Switzerland Tourism

11. Jděte příkladem

Dávejte sobě i budoucím cestovatelům, turistům, objevitelům a dalším návštěvníkům pozitivní vzor. Myslete na lidi, kteří přijdou po nás. I ti se budou chtít těšit z přírodních krás Švýcarska a klenotů místní kultury stejně jako vy. Chovejte se ohleduplně a s rozmyslem. A to nejen k přírodě a k místům, ale také ke svým hostitelům i druhým návštěvníkům.


*) Hodnota z rekordního předkovidového roku 2019

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button