Města & regiony ČRNovinky

Vznikla Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA)

Zájmy nestátních otevřených památek v České republice bude zastupovat nová asociace. Zakládací listinu dnes podepsali zástupci vybraných památek na Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

Hrad Kost / Foto: Pixabay

Členové iniciativy si od ní v době pandemie koronaviru slibují lepší pozici při vyjednávání o státních kompenzacích. Na rozdíl od státních hradů a zámků kompenzace za vstupné nedostaly. Usilují také o co nejrychlejší otevření památek v nové turistické sezoně, asociace má přispět i k jejich lepší propagaci.

Za kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu podepsal listinu biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. Svůj podpis připojili i majitelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková, za zámek v Brandýse nad Labem starosta města Vlastimil Picek, dále rodinný správce zámku Karlova Koruna a hradu Kost Francesco Kinský dal Borgo, ředitel hradu Svojanov a vlastník zámku Poláky Miloš Dempír a zakladatel iniciativy Objevuj památky Petr Lukas. Zakladatelé Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA) počítají, že v budoucnu bude mít desítky členů.

Podle Šrámkové je snahou asociace otevřít nestátní památky znovu co nejdříve veřejnosti. “Pro nás je úplně nejhorší situace, kdy musíme mít nuceně zavřeno a kdy třeba některá jiná odvětví mohou provozovat za určitých bezpečnostních opatření, ale my prostě nemůžeme. Já se domnívám, že když v památkovém objektu je skupina deseti osob, které mají roušky nebo respirátory, tak to určitě není riskantnější, než když stejný počet osob jde nakupovat někam do supermarketu,” řekla Šrámková.

Iniciátoři vzniku asociace upozornili, že na rozdíl od státních hradů a zámků, které kvůli nuceném uzavření vinou covidu-19 dostaly kompenzace za vstupné, nestátní památky nikoliv. Například hrad Svojanov, který je v majetku města Poličky, přišel loni podle Dempíra o 30 000 návštěvníků a více než dva miliony korun na tržbách. “Pokud stát tuto situaci nebude řešit, tak se to projeví na stavu našeho národního dědictví. My o ty památky musíme pečovat, i když jsou uzavřeny pro veřejnost. Pokud se nám k tomu nedostane prostředků, tak nemáme šanci toto naše poslání plnit,” uvedl Dempír.

Podle Lukase je v tuzemsku až 500 soukromých přístupných kulturních a technických památek. “Za projekt Objevuj památky, který bude integrální součástí asociace, jsme vyčlenili 250 000 korun na propagaci na letošní sezonu. Přes vyhledávače budeme dělat velké kampaně, které budou cílit na naše členy,” řekl Lukas.

Asociace bude zastupovat nestátní památkové turistické cíle otevřené pro veřejnost. Jde o zákonem chráněné památky, které jsou existenčně závislé na příjmech z cestovního ruchu. Přestože ve svých regionech mnohdy představují klíčové cíle turistů, podle signatářů zakládací listiny asociace jsou z pohledu státní podpory opomíjeny.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button