Kam jet?NěmeckoNovinkyZahraničí

Vítejte ve vánoční říši divů – v Sasku

Ne nadarmo se říká, že doba Vánoc je v Sasku pátým ročním obdobím. Tuto mimořádnou sváteční a domáckou atmosféru zde můžete vnímat všemi smysly a prožít jedinečným způsobem: staleté zvyky potěší četné hosty každý rok znovu a znovu. Na každém kroku můžete ochutnávat, poslouchat, dívat se a nechávat se okouzlit.

Foto: Sebastian Rose

Vánoční trhy (nejen) ve větších městech – konečně zase tady!

Vánoční trhy v Drážďanech a okolí patří k nejkrásnějším v Německu a návštěva jednoho z nich k adventu a vánočním dnům prostě patří. Za návštěvu však stojí nejen velká města. Saské předvánoční období ozvláštňují i menší vánoční trhy v malých městech, vesnicích, na hradech a zámcích.

Foto: Tobias Ritz

Kdo nebyl na nejstarším vánočním trhu na světě, na drážďanském Striezelmarktu, jako by nežil. Letos se trh otevřel 23. listopadu a k jeho vrcholným zážitkům patří Svátek štol 3. prosince.

Na vánočním trhu v Saské Kamenici s 200 stánky plnými lákadel překvapí tradiční vánoční figury louskáčka, horníka, sněhuláka a anděla velikosti člověka a v předvečer 1. adventu náladu vylepší rozverná muzika tradiční hornické přehlídky, tzv. Bergparade.

Slezský Christkindelmarkt ve Zhořelci se koná od 2. do 18. prosince. Denně se zde zjevuje Zhořelecký Ježíšek a předává dětem dárky.

Foto: Daniel Bahrm

Na vánočním trhu v Míšni se každoročně mění pozdně gotická radnice na obří adventní kalendář, který každý večer odhaluje nové vánoční překvapení. Trh je otevřen jako většina trhů do dopoledne Štědrého dne.

Oproti tomu má Canalettův trh v Pirně, jeden z nejkrásnějších v zemi Vánoc, otevřeno až do 1. ledna. Podívaná inspirovaná italským malířem Canalettem zaujme romantickým osvětlením náměstí, které je nutno vidět!

Na trhu ve Cvikově můžete ochutnat proslavené cvikovské svařené víno a v okresním městě Schwarzenberg, perle Saska, je možné obdivovat nejstarší dochovanou vánoční pyramidu na světě pocházející ze 30. let 20. století.

Foto: Michael Clemens

Vánoční zahrada v Drážďanech a na zámku Wackerbarth

V roce 2022 konečně bude možné opět vidět Vánoční zahradu v Drážďanech, jednu z nejoblíbenějších destinací Saska ve vánočním období. Zámek a park Pillnitz se od 17. listopadu 2022 do 15. ledna 2023 promění ve třpytící se kouzelný vánoční svět. Zhruba dva kilometry dlouhá procházka pohádkovou zimní oázou vede kolem světelných instalací, které podtrhují jedinečnost architektury zámku i rozsáhlého parku.

Foto: Sebastian Rose

I zážitkové vinařství Schloss Wackerbarth zazáří tisíci světly a poskytne dokonalou kulisu pro metanou, adventní prohlídky a příjemné procházky po vinicích v Radebeulu. Ve dnech 3. a 4. prosince zve na „Manufakturzauber“, spojení umění řemesel, kulinářských zážitků a kultury, kde na návštěvníky bude čekat přes 40 renomovaných zástupců řemesel, hudby a gastronomie. V rámci programu „Zimní kouzlo“ je barokní zámek Wackerbarth otevřen již od 28. listopadu denně od 15.00 do 19.30 hodin – od pondělí do čtvrtka zdarma, od pátku do neděle s kulturním programem, vstupné je 5 EUR.

Foto: Festung Konigstein

Advent v pevnosti Königstein

Jedná se o jedno z nejpozoruhodnějších míst pro vánoční trhy v Německu: stolová hora Königstein se slavnou pevností kousek od Drážďan. Zde, 247 metrů nad Labem, se koná historicko-romantický vánoční trh. I stánky jsou něčím zvláštní: jsou postaveny přímo na místě z dřevěných latí a látkových stěn. Krámkaři mají na sobě historické oděvy, gulášová polévka a punč se vaří nad otevřeným ohněm ve velkých měděných kotlích a v posádkovém kostele se hraje na varhany duchovní adventní hudba. Samotná pevnost se všemi svými expozicemi je otevřena od 9 hodin a trh se koná o všech čtyřech adventních víkendech od 11 do 19 hodin.

Foto: Daniel James Clarke

Tradice z Krušných hor i odjinud a sezonní dobroty, které si nesmíte nechat ujít

Mnohé vánoční tradice a řemesla mají svůj původ právě v Sasku, kde se předávaly z generace na generaci.

Herrnhutská hvězda, ta nejslavnější z hvězd, má 25 velkých hrotů a vznikla z papíru a lepenky před více než 160 lety ve východosaském Herrnhutu. Hvězdy se vyrábějí ručně a dnes už je najdeme zářit po celém světě.

Tip: Navštivte herrnhutskou předváděcí dílnu, kde si v kutilském oddělení můžete vyzkoušet svou šikovnost!

Řezbářské umění z Krušných hor má tradici z doby, kdy začalo upadat hornictví, a tak se horníci začali věnovat uměleckému zpracování dřeva. Dnes obdivujeme především obloukové svícny, které svým tvarem připomínají vchod do důlních chodeb ověšený hornickými lampami, postavičky andělů nebo horníků či louskáčky.

Tip: Prohlédněte si rekordního louskáčka vysokého 10,10 m v prvním evropském muzeu louskáčků v Neuhausenu!

Už téměř 100 let v Crottendorfu vyrábějí stále stejným způsobem z pryskyřice kadidlovníku, dřevěného uhlí, bramborové moučky, santalového dřeva a mouky z červeného buku speciální voňavé crottendorfské františky. A podle prastaré řemeslné tradice jsou ovoněné vánočními vůněmi jako jsou jedle, med nebo skořice.

Tip: Přivoňte si k největšímu vonnému kuželu na světě v Zemi františků (Räucherkerzen-Land) v Crottendorfu!

S rukodělným uměním jde ruku v ruce i umění kulinářské. A některé dobroty budou hezkým suvenýrem z adventního výletu do Saska.

Foto: Tobias Ritz

Drážďanská štola (Dresdner Christstollen), královna mezi vánočním pečivem, smí být vyrobena pouze v Drážďanech a okolí, ručně, bez margarínu (ale samozřejmě s máslem), bez umělých konzervantů a aromat. Od roku 2010 má chráněný název.

Tip: Navštivte Museum štoly s ochutnávkou v ceně!

Pravděpodobně nejstarší sepsaný recept na svařené víno v Německu pochází ze saského Radebeulu. Majitel zámku Wackerbarth hledal nápoj na zahřátí, a tak přidal do bílého vína šafrán, anýz, skořici a granátové jablko a vše nechal ohřát. Tento převratný vynález nyní zahřívá od roku 1834 na těle a duši i nás. 

Tip: Zahřejte se svařeným vínem na některém z mnoha saských tradičních vánočních trhů.

Městečku Pulsnitz se říká „perníkové“, neboť tato sladká pochoutka se tu peče už od roku 1558. V pulsnitzkém perníku není žádný tuk a ví se, že se do něj dává skořice, kardamom, fenykl nebo muškátový oříšek. Zbytek je tajemství, které ho dělá tak jedinečným.

Tip: Vyzkoušejte si upéct a ozdobit vlastní perník v Muzeu perníku.

Další informace: https://www.sasko-dovolena.cz/o-sasku/typicke-sasko/zeme-vanoc

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button