AkceKam jet?KulturaNovinkyZahraničí

Veszprém: město královen je Evropským hlavním městem kultury 2023

Veszprém je v letošním roce Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Zcela výjimečně to však nebude rok jednoho města. Ve skutečnosti se o tuto poctu dělí 116 měst a obcí v celém regionu Bakony-Balaton. Hlavním cílem projektu Veszprém-Balaton 2023 je prezentovat staleté tradice, kulturní rozmanitost, gastronomii a přírodní krásy regionu.

Program Evropského hlavního města kultury Veszprém-Balaton 2023 na tiskové konferenci představila Dorotka Nikolicza z agentury Moje Maďarsko společně s Andrásem Szirányim. / Foto: Vlaďka Bratršovská

Celkově se bude celý rok soustředit na kreativitu, přičemž jádrem programů budou akce spojené s uměním, hudbou a gastronomií. V regionu Bakony-Balaton na návštěvníky na každém kroku čekají příběhy, osudy, skryté poklady a kulturní poklady. Do kulturního programu se zapojují nejen známá místa, ale i dosud klidnější vesnice, které se tak dostávají do nové a vzrušující perspektivy.

Foto: Pixabay

Pro region je charakteristický rozmach cestovního ruchu v hlavní sezoně od května do října a cílem programu VEB 2023 EHMK je kromě jiného překonání sezóonosti, budování místních komunit, překonávání generačních rozdílů a účinné propojení s mladými lidmi. „Za tímto účelem jsme zahájili „MIMOSEZONA“, jak už název napovídá, festival současné literatury Mimosezona, jehož primární cílovou skupinou jsou mladí lidé ve věku 16–25 let a který kromě tradičních literárních žánrů nabízí i neobvyklý pohled na okrajové literární žánry (např. krimi, sci-fi, písňové texty). Cílem komplexního kulturního projektu Veszprém-Balaton 2023 EHMK je změnit pozici regionu Bakony-Balaton jako kulturně-tvůrčího regionu se silným zaměřením na Veszprém a evropskou viditelnost,” sdělila Dorotka Nikolicza z agentury Moje Maďarsko. Rovněž byla v některých obcích regionu zřízena centra CultureNet, která nabízejí kulturní aktivity pro místní komunity po celý rok. V rámci iniciativy na oživení centra města Veszprém ožilo několik prázdných prostor v jeho centru, která poskytují místním obyvatelům i návštěvníkům možnosti pro setkávání spojené s hudbou, gastronomií, vínem a relaxací.

V roce 2019 získal Veszprém titul UNESCO Město hudby a stal se členem celosvětové mezinárodní sítě. V rámci programu VEB2023 je věnována zvláštní pozornost hudbě, aby se Veszprém dlouhodobě zapsal do hudebního povědomí Evropy a světa.

Foto: Pixabay

Tento region má štěstí, že má takový přírodní poklad, jakým je Balaton. Balaton je již po desetiletí jednou z nejoblíbenějších destinací v Maďarsku a Evropě. V posledních letech roste počet návštěvníků, které lákají nejen pláže, ale také kvalitní gastronomické a kulturní atrakce v okolí jezera. To má za následek ještě větší pozornost a následně i větší tlak na životní prostředí lidí žijících v okolí jezera a samozřejmě i na Balaton jako přírodní bohatství a ekosystém. Ústředním tématem akcí pak budou zejména problémy životního prostředí, kterým region Balaton čelí.

Foto: Pixabay

„Od samého počátku je program zaměřen na vzájemné propojení, posílení kultury soužití: prostřednictvím programů podporujeme lepší vzájemné porozumění. Chceme žít ve společenství, kde dokážeme najít slova – nebo dokonce i mimo ně – i v případě, že se setkáme s citlivými a obtížnými otázkami. Přestože titul Evropské hlavní město kultury bude oficiálně udělen pouze do 31. prosince 2023, program je sestaven tak, aby pomohl intenzivní, inovativní komunitě Veszprému a regionu změnit měřítko a rozvíjet se a vytvořit tak bezpečný základ pro budoucnost po roce 2023. Cílem je, aby Veszprém a region Bakony-Balaton byly nejen v roce 2023, ale i po něm atraktivní turistickou destinací na mapě domácí i zahraniční veřejnosti, obohacenou o nové obzory, vizionářskou sílu a dlouhodobě životaschopné kulturní úspěchy,“ dodala Dorotka Nikolicza.

Program Evropského hlavního města kultury Veszprém-Balaton 2023 organizuje své akce podle tří horizontálních principů: udržitelnost, dostupnost a rozvoj programu přátelského k dětem. Veszprém-Balaton 2023 – Evropské hlavní město kultury nabízí návštěvníkům regionu téměř 3000 programů po 365 dní v roce.

Foto: Pixabay

Několik programových zajímavostí pro inspiraci na výlet:

Bluesový festival – 13.–16. dubna

Dny Gizelly 2023 – 7.–14. května

Festival maďarských pohyblivých obrázků – 7.–10. června

VeszprémFest 2023 – 12.–16. července

Rozé, Rizlink a Jazzové dny – 12.–16. července

Veszprémský festival pouliční hudby – 19.–22. července

Auerův festival – 1.–6. srpna

Festival INOTA – 31. srpna – 3. září

BALKÁN: Festival MOST – 7.–9. září

Balaton Víno a Gourmet – 28. září – 1. října

Jazz Festival – 16.–19. listopadu

Aktuální info o EHMK:

Web: http://veszprembalaton2023.hu/ és https://helloveb.hu/

Facebook: https://www.facebook.com/VeszpremBalaton2023/

Instagram: https://www.instagram.com/veszprembalaton2023/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEXXLKVQnFKDbOlptyY5S6A/featured

Podcast: https://bit.ly/2023_spotify

Foto: Pixabay

Věděli jste to?

O programu Evropské hlavní město kultury panuje mylná představa, že jeho vývoj a realizaci financuje EU. Ve skutečnosti EU poskytuje vítěznému městu titul a možnost soutěžení s ostatními městy. Investice a rozvoj programu financují státní a místní orgány. Příspěvek ve výši 1,5 mil. eur je poskytnut v roce udělení ceny, za předpokladu, že určené město bude i nadále plnit své závazky přijaté ve fázi podávání tendru.

Vlaďka Bratršovská

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button