JamajkaNovinkyTOPZahraničí

V roce 2023 si nejlépe odpočinete na Jamajce

V uznávaném přehledu destinací „Best in Travel“ pro rok 2023 zařadilo vydavatelství Lonely Planet Jamajku mezi nejlepší místa pro relaxaci. Pro návštěvu zelené perly Karibiku svědčí mnoho důvodů: přátelské úsměvy místních lidí, neprobádané lesy, božské pláže a průzračné moře, chutné jídlo, energická hudba, působivé vodopády, pohoda a bohatá kultura.

Foto: Jamaica Tourist Board

„Jsme velmi hrdí na uznání [od Lonely Planet], které oceňuje kouzlo našeho ostrova. Lonely Planet zařazuje naši zemi mezi vybrané špičkové destinace pro odpočinek a nalezení sebe sama, mezi ideální místa pro regeneraci těla i duše,“ uvádí Gregory Shervington, regionální ředitel Jamajského turistického sdružení pro kontinentální Evropu, a dodává: „Jedná se o mimořádně důležitý milník, jež je odměnou za úsilí vynaložené v uplynulých několika obtížných letech a který nás posouvá do nové dimenze cestovního ruchu. V blízké budoucnosti se na Jamajce otevře spousta nových hotelů, a řada ubytovacích zařízení projde rekonstrukcí, aby lépe vyhovovala potřebám hostů.“

Výběr Lonely Planet sestavuje na základě nominací cestovatelů, spolupracovníků, novinářů, autorů průvodců, bloggerů a dalších. Z nominací pak panel odborníků pečlivě vybere 30 destinací na základě aktuálnosti, jedinečnosti zážitků a „wow“ faktoru. V úvahu se berou též činitele jako ekologie, komunitní život a rozmanitost na daném místě. Vítězné destinace jsou rozčleněné do pěti kategorií: jídlo, cestování, setkávání, poznávání a odpočinek. Kategorie usnadňují lidem zvolit si místo pro dovolenou podle toho, co je zajímá a co od cesty očekávají.

Zelená a vodní perla Karibiku

Jamajka je nevelký ostrov, ale je nesmírně bohatý na atraktivity, a díky tomu je jednou z nejoblíbenějších destinací v Karibiku. Původní obyvatelé – Tainové – pojmenovali ostrov „Xaymaca“, což znamená „země stromů a vody“. Toto jméno poeticky odkazuje jeho bílé písečné pláže, malebné horské vrcholy, vodopády a řeky. Jamajka je místo i pro dobrodružství a aktivní dovolenou – můžete se potápět, splouvat řeku na bambusovém voru, prozkoumávat vodopády a plavat v tůních či podnikat výlety do hor – a člověk ani nemusí mít fyzičku Usaina Bolta, aby si vychutnal túru bujnou vegetací na nejvyšší vrchol Blue Mountain Peak (2256 m n. m.).

Země s vlastním soundtrackem

Jamajka je patrně jediná země na světě, která má svůj soundtrack. Dala světu Boba Marleyho, první globální superstar rozvojového světa. Reggae však nevzniklo z ničeho. Hudební kořeny Jamajky sahají od lidových písní západní Afriky až k elektronickým beatům současného stylu dancehall. Jamajka je hudební velmoc, což se projevuje nejen v basových linkách ze soundsystémů, které hrají prakticky všude, ale také v textech v místním nářečí patois a ve sborovém kostelním zpěvu. (Mimochodem, na Jamajce je největší hustota kostelů na světě, celkem jich tu najdete kolem 1600.) Hudba a život jsou na Jamajce jedno a totéž. Ostatně zjistíte to každý návštěvník, když se krátce po příletu začne pohupovat v pohodovém rytmu.

Prostřený stůl celého světa

Stejně jako jamajská kultura, i zdejší kuchyně je eklektická, vyrůstající z tradic starého i nového světa. Z afrického koření vznikla jedinečná směs na grilované maso jerk, z jamů, rýže a banánů se vaří vynikající omáčky a nedílnou součástí jídelníčku jsou místní ryby. Všude v lesích zraje pestrá paleta vám známého i neznámého tropického ovoce. Když chutný pokrm zapijete jamajským rumem, zjistíte (a ochutnáte), jak si příběh jamajské gastronomie i kultury zachovává původní základ a zároveň se přizpůsobuje novému prostředí – a pochopitelně rytmu – Karibiku.

Foto: Jamaica Tourist Board

PÁR JAMAJSKÝCH TRAS

Cesta časem: z Montego Bay do Falmouthu

Pro milovníky historie je Falmouth nepřehlédnutelný. Město je vzdálené pouhých 42 minut jízdy od turistické metropole Montego Bay (kam míří většina letů) a má neuvěřitelně bohatou historii, která je patrná z georgiánské architektury zdejších budov. V centru se zachovaly stopy koloniální minulosti ostrova, kdy se zde usadili Britové a přivezli si své zvyky a vkus. Známá je věž s hodinami na hlavním náměstí, krytá tržnice a četné úřední budovy. Nedaleko odtud se nachází jedinečná Světélkující laguna, kde v noci mořské mikroorganismy vyzařují podivuhodnou zář.

Romantika s bílým pískem a zlatým západem slunce: z Montego Bay do Negrilu

S bílou pláží dlouhou 11 km i pitoreskními skalnatými útesy je Negril ideálním místem pro romantickou dovolenou. Nachází se 81 km Montego Bay a díky kvalitní silnici se tam z letiště dostanete za asi za hodinu a půl. I přes vysokou návštěvnost si oblast zachovává uvolněnou atmosféru. Z útesu ve slavném baru Rick’s Cafe si můžete skočit do moře, výšku si zvolíte dle odvahy. Kolem šesté hodiny oblohu začnou barvit syté odstíny růžové, oranžové, žluté a zlaté: právě pozorujete nejkrásnější západu Slunce v celém Karibiku. V Negrilu můžete navštívit i maják z roku 1984 a za zajížďku stojí i Barney‘s Flower & Hummingbird Camp, kde můžete obdivovat nejen exotické květiny, ale také kolibříka červenozobého, symbol Jamajky.

Dobrodružná cesta do Modrých hor: z Kingstonu do Bay Buff

Jízda z Kingstonu do Buff Bay po klikatých silnicích, v některých úsecích nezpevněných, skrze nejvyšší pohoří Karibiku je dechberoucí. Blue Montains, Moderé hory, jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Nevelké vesnice se tu střídají s porosty kávovníku a zdejší káva patří mezi nejlepší na světě. Buff Bay leží na severovýchodní straně ostrova. Po cestě se zastavte v Newcastlu, s okolní nádhernou krajinou.

Foto: Jamaica Tourist Board
Cesta tisíci odstíny modré: z Ocho Rios do Port Antonia

Z rušného města Ocho Rios vyrazíme směr Port Antonio po silnice lemující oceán. V klidné obci Oracabessa můžete navštívit sídlo Goldeneye, kde bydlel spisovatel Iana Fleminga a napsal všech svých 14 knih o Jamesi Bondovi. Směrem na Port Maria míjíte banánová pole a pak již dojedete do Port Antonia, město proslulého plážemi. Zde si můžete odpočinout, popíjet proslulé jamajské pivo Red Stripe a nechte se kolébat melodií vln. Pokud máte čas, můžete navštívit sídlo jiného slavného britského autora, Noëla Cowarda, nazvané Firefly (Světluška). Otevírá se odtud jeden z nejkrásnějších výhledů na celé Jamajce.

Výlet do zeleně přírody: z Treasure Beach do Negrilu

Ideální trasa pro milovníky fauny a flóry vede z jižního pobřeží na severní, konkrétně z pláže do Treasure Beach do Negrilu. Na dosud nepříliš objeveném jihu můžete vyplout na Černou řeku a pozorovat krokodýly, případně lodí z Parottee Bay doplout do jedinečného baru Pelican, který stojí na kůlech v moři. Cestou podél pobřeží do Negrilu po Bambo Avenue se lze zastavit u stánku u silnice na smaženou rybu. Za zastávku stojí Savanna-la-Mar, známé též jako „Sav“ nebo „Sav-la-Mar“, hlavní město farnosti Westmoreland. Farnosti jsou mimochodem na Jamajce hlavní územní správní jednotkou.

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button