CestovkyKam jet?NovinkyTrendyZahraničí

V roce 2023 budou Češi opět cestovat do vzdálenějších destinací

Společnost Student Agency hodnotí uplynulý rok z hlediska prodaných letenek a přináší výhled na rok 2023. K nejprodávanějším destinacím standardních IATA dopravců v minulém roce jednoznačně patřily New York, Paříž, Bangkok či Istanbul. S nízkonákladovými dopravci Češi nejčastěji létali do Barcelony, Paříže, Říma a Londýna. Z prodejů je již nyní patrné, že se Češi opět chystají v roce 2023 poznávat vzdálené země. K preferovaným destinacím budou pařit Thajsko, Vietnam, New York, Austrálie, Dubaj nebo Japonsko.

Foto: Letiště Praha

„Ačkoli ceny letenek u kratších evropských letů vzrostly průměrně o 13 % a u dálkových destinací o 21 %, vidíme velký zájem lidí o cestování. Prodej letenek vzrostl za posledního půl roku o 40 %. V oblibě jsou zejména vzdálenější destinace, aktuálně Austrálie, kam je možné zakoupit zpáteční letenku za 26 300 korun, nebo Japonsko, které se od října po dvou letech otevřelo turistům. Cena zpáteční letenky z Prahy do Tokia začíná na 17 500 korunách,” říká Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje Student Agency Travel.

Dalšími oblíbenými destinacemi, kam Češi nejvíce kupují letenky, jsou thajský Bangkok s cenou zpáteční letenky od 15 500 Kč, Vietnam s cenou od 14 000 Kč, Dubaj přímým letem z Prahy a cenou od 7000 Kč nebo New York, kam je možné cestovat od 8700 Kč.

„Co se týká letní sezony, počítáme s tím, že se budou prodávat klasické letní dovolenkové destinace a místa, která lidem v seznamu navštívených míst nesmějí chybět. Jedná se zejména o Barcelonu, Řím, Paříž, Athény, Mallorcu, Malagu, Madeiru, Tenerife, Lisabon, Korfu či Heraklion,” doplňuje Martina Hrnčířová.

Na dovolenou Češi nejčastěji míří do Egypta, skokanem roku jsou Tunisko a Kapverdy

Z údajů serveru Dovolena.cz, který patří do skupiny Student Agency, vyplývá, že Egypt, který je každoroční stálicí v nabídce, loni dokonce překonal jedničku – Chorvatsko.

Skokany roku se v minulém roce staly Tunisko, které dříve brzdila pandemická opatření, a také Kapverdy, které se stávají velmi dostupnou exotickou destinací. Naopak menší zájem jsme loni zaznamenali u domácí turistiky a sousedního Rakouska. Ceny se průměrně pohybovaly na úrovni roku 2021. Největší meziroční nárůst ceny je patrný u Tuniska, naopak k poklesu cen došlo u Kypru a Kapverdských ostrovů.

„V letošním roce očekáváme znovu velký zájem o destinace jako Egypt, Řecko, Španělsko a Turecko. Chorvatsko bude znovu bojovat o první příčky, a to díky velkému zájmu o dovolenou vlakem. Fenoménem posledních měsíců je dovolená v Ománu. Očekáváme, že to tak zůstane i letos. Vrátí se obliba Thajska a posilovat budou také blízké exotické destinace jako Spojené arabské emiráty a Kapverdy,” říká Petr Čipera, produktový manažer Dovolená.cz.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button