Města & regiony ČRNovinky

V Humpolci představili první trasu pro vozíčkáře v kraji

 

V Humpolci 10. října představil Klub českých turistů (KČT) novou přírodní trasu, která je vhodná i pro vozíčkáře. Je to první taková vyznačená turistická cesta na Vysočině, v Česku byla otevřena jako patnáctá v pořadí.

Ilustrační foto: Pixabay

Tříkilometrový humpolecký okruh vede blízko rybníků a lesoparku pod hradem Orlík, navštívit lze i židovský hřbitov. Výchozím bodem je restaurace na jezdeckém závodišti Zlaté podkovy.

„Převýšení na trase je 72 metrů, patří do střední náročnosti,“ představila nový okruh Marie Vincencová z odboru Šlápoty v Hněvkovicích u Humpolce, která se o jeho vznik dlouho snažila. Vybrat cestu vhodnou pro vozíčkáře, ale například i pro rodiny s kočárky, pomohl místopředseda KČT Zdeněk Cabalka se svou ženou Blankou, která musí používat vozík.

„Na Vysočině je problém kopcovitého terénu. Bylo tu trochu složitější najít trasu, aby to nebylo s velkým převýšením a aby tam bylo něco zajímavého v okolí,“ řekl Cabalka. Podotkl, že vozíčkáři potřebují také zázemí – vhodnou toaletu a místo pro parkování. „Tady se taková kombinace našla,“ uvedl.

„Určitě to má význam, že se dostaneme do přírody a mezi lidi,“ řekla Blanka Cabalková ke vzniku nové trasy. Podmínky pro pohyb vozíčkářů v přírodě se podle ní v Česku hodně zlepšily i tím, jak přibývají cyklostezky. „U nás je zásada, že my děláme vyloženě okruhy,“ řekl její muž k aktivitám klubu turistů. Na rozdíl od cyklostezky nemusejí vozíčkáři po těchto okruzích jezdit tam a zpátky.

Vytvoření humpoleckého okruhu stálo kolem 200 000 korun, vznikl s pomocí kraje a města. Přáním místních turistů původně bylo vést cestu až na zříceninu hradu Orlík, ale tam je horší terén. „To jsme si řekli, že není možné, vozíčkář by tam měl velké problémy,“ uvedl Cabalka.

Představit novou výletní cestu Klub českých turistů plánoval už v květnu, termín posunul kvůli koronaviru.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button