Data & studieIncomingMěsta & regiony ČRTOP

V 1. čtvrtletí se v ČR ubytovalo 3,8 milionu turistů, meziročně o třetinu víc

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo 3,8 milionu turistů, což je meziročně o třetinu více. Přibyli hlavně zahraniční hosté, jejich počet meziročně stoupl téměř o 90 procent. Zvýšil se ale i počet domácích turistů.
Foto: Shanti Hesse / Shutterstock

Turisté strávili za první tři měsíce v ubytovacích zařízeních téměř deset milionů nocí, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je to čtvrtinový nárůst. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Z celkového počtu 3,8 milionu ubytovaných hostů tvořili domácí turisté 2,1 milionu. Ze zahraničí přijelo 1,7 milionu hostů. „Návštěvnost se po covidové krizi pozvolna zvyšovala, ale v porovnání s rokem 2019 nebyla ještě na stejné úrovni. Provozovatelům stále chyběla pětina zahraniční klientely, která do Česka před krizí jezdila,“ uvedl Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. V prvním čtvrtletí roku 2019 se v Česku ubytovaly čtyři miliony turistů, hosté z ciziny přitom převažovali.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bylo v letošním prvním čtvrtletí domácích turistů o 10,5 procenta více než ve stejném období roku 2018. Částečně je to způsobeno tím, že kvůli vysokým cenám Češi spíše než v zahraničí tráví dovolenou doma, uvedl. V případě zahraničních turistů stále chybějí hosté z Číny nebo Ruska, dodal.

Návrat turistů z Asie se ale podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta začíná přibližovat. „Lidé z Jižní Koreje a ostatních asijských zemí v tabulce návštěvnosti Česka v letošním prvním kvartále obsadili 12. a 13. místo,“ uvedl. Klíčové podle něj bylo obnovení přímého leteckého spoje do jihokorejského Soulu letos v březnu.

V hotelech se za první tři měsíce ubytovalo 2,9 milionu hostů, meziročně o 43,4 procenta více. V penzionech přespalo přes půl milionu turistů, což je meziroční nárůst o deset procent. Podíl ostatních ubytovacích zařízení činil jednu desetinu.

Zahraniční turisté v hromadných ubytovacích zařízeních strávili 4,26 milionu nocí, tuzemští pak 5,69 milionu nocí. Podle ČSÚ počet přenocování domácích hostů o pět procent přesáhl výsledky z prvního čtvrtletí roku 2019, který nebyl ovlivněn pandemií covidu-19.

Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily kromě Prahy a Karlovarského kraje také kraj Královéhradecký a Liberecký. V těchto regionech, do kterých lidé jezdí především na hory, se meziročně snížila návštěvnost domácí klientely. V Praze se počet ubytovaných turistů v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 78 procent na 1,35 milionu a v Karlovarském kraji o 40 procent na 266 324 hostů. V obou těchto krajích přibyli hlavně cizinci.

Nejvíce hostů ze zahraničí přijelo stejně jako v minulosti z Německa. Němci podle ČSÚ stále tvořili čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních, přijelo jich zhruba 438 200. Následují návštěvníci ze Slovenska, kterých se ubytovalo 154 360, a na třetím místě byli hosté z Polska, kterých bylo zhruba 133 080.

Návrat českého hotelnictví k době před koronavirovou pandemií se podle majitele sítě Czech Inn Hotels Jaroslava Svobody v prvním čtvrtletí nekonal. „Nejde nevidět, že v mezinárodním kontextu české hotely a penziony výrazně zaostávají, a to nejen za západními metropolemi, ale nově i za Bratislavou nebo Varšavou. Interpretovat současná data ČSÚ jako velký návrat českého hotelnictví po covidu by proto bylo naprosto zavádějící,“ řekl. Růst cen za pokoj podle něj navíc vůbec nepokrývá inflaci. Současná situace tak povede k větší koncentraci trhu, dodal.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button