NovinkyRakouskoZahraničí

Užijte si jaro ve městě: 3 tipy na Velikonoce

Ještě se pořád rozhodujete, co o Velikonocích? Prožijte volné jarní dny v některém z nedalekých. O cenově velmi výhodné a designové ubytování se postarají hostely a&o. Nacházejí se vždy v centru a nabízejí pokoje pro jednoho, pro dva i pro celou rodinu. A také super snídani!

1. Mnichov

Anglická zahrada. © München Tourismus, Anna-Lena Zintel

Bavorská metropole je příjemná, kulturní pohodová i zábavná, a není daleko. Hrozí tu ale jedna věc: že už tu budete chtít zůstat nastálo. Pokud přijedete na Velikonoce s rodinou, určitě zajděte do Olympijského parku, kde se v rámci oslav 50. výročí mnichovské olympiády letos 17. dubna od 11 do 17 hodin konají XXL-Velikonoce s bohatým programem pro děti, včetně fotbalového dne a dětského blešího trhu.

Máte rádi umění? Zamiřte do muzea Alte Pinakothek. V seznamu autorů děl stojí jména jako Peter Paul Rubens, Albrecht Dürer, van Dyck, Leonardo da Vinci, Hieronymus Bosch a Rembrandt. Už kvůli jedinému obrazu stojí za to galerii navštívit, a tím je Alexandrova bitva od Albrechta Altdorfera. Ve vedlejší Neue Pinakothek se pak setkáte s malířskými génii 19. století. A opět jeden zásadní obraz? Hra vln, Spiel der Wellen, od Arnolda Böcklina z roku 1883. Na plátně je o životě, o bozích, o živlech a rozhodujících silách, která nás řídí, ale i o radosti, nicotě a nadhledu namalováno prakticky všechno. Více na www.pinakothek.de.

A když už jsme u vln: v Mnichově zjistíte, že k surfování není třeba moře. Surfovat lze přímo ve městě na zhruba metr vysoké vlně nedaleko Domu umění (Haus der Kunst). Dotyčný vodní tok je asi dva kilometry dlouhá umělá říčka, která vychází z řeky Isar a opět se do ní vrací. Další surfovací místo v Mnichově najdete u stanice metra Thalkirchen.

Surfař na potoce Eisbach v centru Mnichova. Foto: © München Tourismus, Sigi Mueller

Co by byla návštěva Bavorska bez piva? Ikonou zdejších pivnic je Hofbrauhaus v úplném centru. Z obřích hal a dalších místností v přízemí i prvním patře získáte představu o rozměrech a kapacitě mnichovských hospod. A také se seznámíte s fenoménem štamgastských spolků, jejichž seznam je vyvěšený po zdech chodby. Některé se tu scházejí už 70 let. A pokud si k pivu budete chtít dát bílou klobásu, vězte, že Bavor jí tento pokrm pouze dopoledne! Další tradiční hospoda s rozměrnou zahrádkou (či spíš zahradou), je například Augustiner-Keller. Gastronomický Mnichov rozhodně nejsou jen preclíky, vepřová kolena a klobásy: vegetariánská restaurace Tian vaří bezmasou stravu velmi stylově a má i michelinskou hvězdu. Menu ZDE.

Zatoužíte-li pro přírodě, nemusíte opouštět město: procházet se, běhat či piknikovat lze v jednom z největších evropských městských parků, Englischer Garten, s altánem na kopečku (tomu se odborně říká „monopteros“), čínskou věží a ano, opět, pivními zahradami. Nebo se vypravte do zoologické zahrady Hellabrun. Potkáte tam i velikonoční zajíčky. Živé.

Ubytování: a&o Mnichov (3 hostely)

2. Výmar

Zámek Belvedere. Foto: © Klassik Stiftung Weimar

Město (německy Weimar) ve spolkové zemi Durynsko si nemůže stěžovat na nezatíženost historií a netknutost kulturním životem. Zde skládal Johann Sebastian Bach a později Franz List, zde byl pramen, z něhož tryskalo německé osvícenství, tady psal svá díla Friedrich Schiller a Johann Wolfgang Goethe (včetně stovek zamilovaných dopisů vévodkyni Anně Amálii, významné patronce umění a zakladatelce rozsáhlé knihovny). Výmar je jakýsi geografický, mytologický i kulturní střed Německa. Goethe ostatně o Výmaru pravil: „Kde jinde najdete na tak malém místě tolik dobrého?“

Můžete se těšit na spoustu míst sepjatých s oběma kulturními velikány, například barokní dům na ulici Frauenplan, kde Goethe bydlel skoro 50 let, nebo hospodu Gasthaus zum weißen Schwan (U bílé labutě), kam chodil velký Goethe na (velké) pivo. Friedrich Schiller pak prožil poslední tři roky svého života v prostorném domě na Schillerstraße, kde zemřel v roce 1805 ve studovně. Napsal tu dramata jako je Nevěsta mesinská nebo Vilém Tell.

Výmar je také město, kde v roce 1919 berlínský architekt Walter Gropius založil školu Bauhaus. Vyučovalo se v budově dřívější Školy umění a řemesel. Mistrovský kus interiérového umění Bauhausu a zároveň vzor, jak účelně a krásně je možné zařídit byt či kancelář, najdete v ředitelně školy. Walter Gropius tu vybudoval poctu čtverci, respektive krychli o rozměrech pět krát pět metrů. Místnost je rozčleněná, barevně laděná a vybavená nábytkem tak, že je zároveň rozdělená i jednotná, že jednotlivé geometrické tvary prostoru i nábytku jako by spolu hovořily, ale tiše a nenápadně, aby nebyl nikdo rušen. A všechno je pochopitelně naprosto praktické a funkční. Kdybyste tuto pracovnu viděli v obchodě se současným luxusním designovým nábytkem, vůbec by vás nenapadlo, že je už sto let stará.

Je však jaro, a tak, stejně jako Goethe, vyjděme přírody. Park podél řeky Ilm přímo vybízí k poklidné procházce nebo odpolednímu pikniku a stojí zde letní sídlo, které Goethovi daroval vévoda Karel August, aby jej k Výmaru pevněji připoutal. V parku narazíte také na řadu památníků, mostů a cenných stromů: Goethe se totiž zabýval skoro vším, včetně parkového zahradnictví.

Ubytování: a&o Výmar

3. Vídeň

Lidová zahrada u Hofburgu. Foto: © wien.info, Christian Stemper

Velikonoční trhy jsou ve Vídni obzvlášť barvité. Vedle umně zdobených vajíček, včetně vajíček z marcipánu, a řemeslným výrobků vás tu čekají gastronomické lahůdky i programy pro děti. Trhů je hned několik: starovídeňské trhy na Freyungu, kde vyrůstá každý rok největší vajíčková hora v Evropě, trh u zámku Schönbrunn, trh Am Hof a trh v rámci festivalu Kalvarienbergfest.

Pokud byste se chtěli pustit do gastronomického průzkumu Vídně, je naprosto nezbytné navštívit restauraci Figlmüller na ulici Wollzeile 5. Zde totiž servírují naprosto pravý, tudíž telecí a obří jak sloní ucho, vídeňský řízek, tedy Schnitzel. Trochu je problém z vyhlášeností podniku, takže doporučujeme online rezervaci. Chuťové buňky vás za trpělivost budou chválit do nebes. A pozor: Figlmüller má nyní ještě další pobočku na Bäckerstraße 6. Na pivo určitě zajděte do restauračního pivovaru 1864, který má velmi v oblibě česká operní hvězda Adam Plachetka. Na kávu pak do legendárního Café Hawelka v Dorotheergasse. Nejlepší chlebíčky v celém Rakousku pak najdete u Trzesniewského. Sacher dort pak v přímo v hotelu Sacher nebo v kavárně u Demela.

Nezapomeňte však ani na pohyb – vydejte se například na procházku Prateru. Prakticky nekonečné možnosti pro chůzi, běh či jízdu na kole nabízí pak ostrov Donauinsel na sever od centra. Rozsáhlý rozkvetlý park je také u Schönbrunnu a najdete tu i zoo. Ta nadchne příznivce medvídků – mají tu dvě pandy.

Ubytování: a&o Vídeň (2 hostely)

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button