ŘeckoTOPZahraničí

Úžasné pláže a oslnivé světlo. Kyklady, ráj na zemi

Nádherné písečné pláže, modrobílá architektura, tradiční životní styl a hudba, milí a pohostinní lidé. Pustá krajina s osamělými kapličkami. Toto a mnohem víc vám nabízí řecké souostroví Kyklady.

Kythnos. Foto: GNTO

Jméno souostroví znamená česky „kruh“. Ostrovy jsou totiž uspořádány ve tvaru kružnice – řecky je „kyklos“ kruh, kružnice nebo kolo. Ostatně dodnes používáme podobná slova: cyklus, cyklón, nebo…. kolo. Nevelké ostrovy se rozkládají kolem ostrova Délos, významného náboženského střediska antického Řecka. Podle mytologie vzniklo souostroví tak, že do podoby ostrovů proměnil bůh moře Poseidon nymfy Kyklady jako trest za to, že mu odmítly přinášet dary.

V oslnivém světle a křišťálově modrých vodách Kyklad nalézají každoročně miliony Řeků i cizinců ráj na zemi. Úplně na severu leží Andros, ostrov s bohatou námořní tradicí. Najdete tu písečné pláže, skalnaté pobřeží, pohoří střídající se s úrodnými nížinami a bujnou vegetaci protkanou říčkami a potoky.

Jedním z nejvíce okouzlujících, i když méně známých, ostrovů Kyklad je Tinos. Díky kostelu Panayia Meyalohari (Blahoslavená panna Marie) je ostrov náboženským centrem země, z jejíchž všech koutů sem přicházejí poutníci splnit své sliby a hledat duchovní útěchu.

Tinos. Foto: GNTO

Ostrov Mykonos, jednu z nejslavnějších destinací světa, si oblíbila především společenská smetánka. Je proslulý zejména plážemi, holými kopci, bílými vesnickými kaplemi a kykladskou architekturou.

Mykonos. Foto: GNTO

Kea, poměrně blízko k attické pevnině, je velmi dobře dostupný ostrov s velice rozmanitou krajinou: jsou tu strmé hory, malá políčka, olivové háje, vinice, údolí, malebné zátoky a schované pláže. Na ostrově roste největší dubový les v celém souostroví. A máte rádi ptáky? Na Kea si každý amatérský ornitolog přijde na své.

Na Santorini hledal Jacques-Yves Cousteau bájnou Atlantidu. Santorini (nebo také Thira) ve tvaru půlměsíce je ve vlastně skupina několika ostrovů, které se jmenují Thira, Thirassia, Aspronissi, Palea a Nea Kameni a leží v nejjižnější části Kyklad.

Svatba na Santorini. Foto: GNTO

Ostrovu Kythnos se říká také „Thermia“, a to pro jeho termální prameny. Leží velice blízko u pevniny, přesto je to jeden z méně navštěvovaných ostrovů Kyklad.

Ostrov Anafi, netknutá nádhera exotických pláží omývaných křišťálově čistou vodou, se podle řecké mytologie vynořil ze dna Egejského moře, aby posloužil jako útočiště Argonautům.

Ios. Místní mu říkají „Nios“, ale jeho formální název pochází ze slova „ion“, což je řecký název fialky. Údajně se zde narodila Homérova matka a sám básník je zde prý pochován.

Folegandros (neboli Polykandros) je ostrov zatím nedotčený sílícím cestovním ruchem. Poskytuje možnost naprosté relaxace uprostřed typické kykladské krajiny. Podle řecké mytologie byl Folegandros syn krále Minoa.

Pro klidnou dovolenou je ideální i Serifos, typický kykladský ostrov s bílými vesničkami, klidnými přístavy, zlatými plážemi, holými kopci a nádhernou krajinou. Mírný vzrůst cestovního ruchu přírodu ani charakteristické znaky ostrova nikterak nepoznamenal.

Kimolos, neuvěřitelně nádherný ostrov ležící v západní části Kyklad blízko ostrova Milos, je proslulý svými fantastickými plážemi, jak písečnými, tak oblázkovými.

Rovněž Sifnos udělá z dovolené nezapomenutelný zážitek, zejména díky své gastronomické a hrnčířské tradici. Jeho zlaté doly z něj ve starověku udělaly jeden z nejbohatších ostrovů.

Sifnos. Foto: GNTO

Sikinos ležící mezi ostrovy Ios a Folegandros je typickým kykladským ostrovem s terasami a nízkými kamennými zídkami, jehož krajina omývaná azurovými vodami Egejského moře je poseta malými vesnickými kaplemi.

Délos, rodiště Apollóna a Artemidy, býval ve starověku náboženským centrem celého Řecka a v dobách římských hlavním obchodním přístavem ve východním Středomoří. Dnes je ostrov neobydlený, ale navštěvuje ho velké množství turistů, kteří zde obdivují obdivuhodné památky a mozaiky zapsané na seznamu dědictví UNESCO.

Kamenní lvi z roku 600 př. n. l. postavení na počest boha Apollóna. Lvi se dívají na východ na Délos. Foto: GNTO.

Přírodní krása, která nemá obdoby, pláže s krystalicky čistou vodou a jedinečné byzantské stezky spojující vesničky dělají z ostrova Paros, ležícího v samém srdci Kyklad, nejoblíbenější prázdninovou destinací Řecka…
Naxos je největší a nejzelenější z kykladských ostrovů s vysokými horami, úrodnými údolími, soutěskami porostlými bujnou vegetací. Obyvatelé tradičních vesnic vysoko na vrcholcích hor stále nosí své tradiční šaty a žijí z plodů země.

Naxos je i ostrov nádherných kostelů, klášterů a benátských hradů, které zde stojí v naprosté harmonii s kykladskými kubickými domy.

Iraklia je maličký ostrůvek s pouhými 115 obyvateli na západním okraji Malých východních Kyklad. Je charakteristický hustou vegetací, přírodními prameny, hladkými kopci, čistou vodou (s vraky lodí na mořském dně) a scénickými zátokami a jeskyněmi.

V centru Malých východních Kyklad, jižně od ostrova Naxos, leží Schinoussa, malinký ostrůvek s pouhými třemi vesnicemi: Hora, Mesaria a Mersini.

Koufonisia jsou vlastně ostrovy dva, Pano Koufonisi (Horní Koufonisi) a Kato Koufonisi (Dolní Koufonisi), oddělené úzkým průlivem. Leží jihovýchodně od ostrova Naxos a západně od ostrova Amorgos, Pano Koufonisi je obydlen, na rozloze 5,5 km² žije pouhých 366 obyvatel.

Nejsevernějším ostrovem Malých východních Kyklad je Donousa s rozlohou pouhých 13,5 km². Mnohé z jeho četných zátok ukrývají úžasné písečné pláže.

Ostrůvek Antiparos je ideální pro klidnou dovolenou a dostanete se tam snadno lodí z Pundy nebo Parikie. Ve starověku se ostrůvek jmenoval Oliaros.

Amorogos, ostrov, kde se točila převážná část filmu Luca Bessona Magická hlubina, leží na nejjižnějším bodu Kyklad a nabízí velmi speciální scenérii: hory, útesy jak dělané pro lezení, terasy, srázy a malebné zátoky s příjemnou vodou.

Dávná sopečná činnost darovala ostrovu Milos velikou rozmanitost krajiny, včetně legračních tvarů a úžasného zabarvení skalisek a nádherných bílých písečných pláži.

Milos. Foto: GNTO

Syros je ostrovem kde se harmonicky snoubí řecká tradice se západními vlivy. Hlavní město Ermopouli (Hermovo město) bylo v devatenáctém století prvním významným obchodním a průmyslovým centrem země.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button