Města & regiony ČRNovinky

Ústí nad Orlicí připravuje naučnou stezku po stopách sudetské hranice

Město Ústí nad Orlicí připravuje naučnou stezku po stopách sudetské hranice kolem města. Turistický okruh dlouhý asi deset kilometrů nabídne lidem další výletní alternativu a připomene dění v protektorátu.
Ilustrační foto: Pixabay

“Trasu by bylo možné využívat také pro školská městská i mimoměstská zařízení k výuce. V neposlední řadě by mohla být cílem návštěvníků klubu vojenské historie či zastávkou spojenou s návštěvou Králické pevnostní oblasti v našem okrese,” uvedli autoři stezky v návrhu.

Na okruhu, který navrhuje osm zastávek, by měly být naučné tabule, odpočívky, případně hraniční patníky, závory, varovné cedule nebo strážnice. Začátek stezky by měl být na hlavním nádraží, konec například u pavilonu ve svahu nad městem.

První cedule by měla připomenout základní informace o tom, kdy Němci zabrali Sudety. Druhý informační panel by se zaměřil na situaci na železnici po Mnichovské dohodě, v místě by například mohla být pozorovatelna. Na třetí tabuli si turisté přečtou, za jakých podmínek se mohli pěší a motoristé dostat přes hranice do Sudet a zpátky.

Čtvrté zastavení by popisovalo činnost pohraniční stráže. Na páté zastávce by mohlo být téma náboženské víry v protektorátu, případně informace o židovské komunitě. Šestá tabule by mohla poukázat na kulturní a společenský život. Sedmé místo by popsalo život v odtržené městské části Hylváty. Poslední cedule by se zaměřila na pohraniční opevnění v okrese.

Projekt město vybralo z návrhů pro participativní rozpočet. 300 000 korun, které má na větší projekty, stačit radnici nebude. Město proto hledá vhodné dotace, v úvahu připadají programy česko-polské spolupráce nebo MAS Orlicko.

“Příprava naučné stezky bude pokračovat tak, aby se město mohlo v příštím roce přihlásit do některé z výzev a po obdržení dotace projekt realizovat,” uvedla radnice.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button