Města & regiony ČRNovinkyPrahaTechnologie

Turismus v Praze mají podpořit nové webkamery na šesti věžích

Turismus v Praze mají podpořit nové webkamery na šesti věžích, jejichž provozovatelem je městská firma Prague City Tourism (PCT).
Foto: PTC

Kromě panoramatického pohledu na hlavní město se lidé prostřednictvím systému dozvědí informace o aktuálním počasí, mohou také záběr sdílet na sociálních sítích nebo přátelům odeslat elektronickou pohlednici. Přenos je k dispozici na webu, přehrávat se bude také ve vybraných hotelech, uvedl IT ředitel PCT Petr Soukup.

Základem nového kamerového systému pro turisty je kamera umístěná na Petřínské rozhledně. „Unikátnost prezentace spočívá v tom, že přímo v hlavním záběru lze prokliknout do sedmi samostatných videostreamů z dalších pražských věží, a tak si můžete snadno udělat virtuální prohlídku historického centra v reálném čase. V těchto samostatných videopřenosech jsou vložené další infografiky,“ uvedl David Capoušek, výkonný ředitel společnosti NetRex, která systém instalovala.

V systému fungují podle Soukupa dva typy prezentace, jedna pro hotely, kde je nastaveno automatické přehrávání a přepínání. Druhá je ve zkušebním režimu spuštěna na webu pvp.panomax.com nové městské turistické karty Prague Visitor Pass. Návštěvník si bude moci mezi záběry přepínat sám, vyhledávat i místa, která může s turistickou kartou poznat.

Foto: CzechTourism

Kromě Petřínské rozhledny jsou kamery na Svatomikulášské městské zvonici, Staroměstské mostecké věži, Malostranské mostecké věži, dále na věži Staroměstské radnice a připojení kamery se dokončuje ještě na Prašné bráně. NetRex spolu s PCT navíc řeší instalaci kamery na historické tramvaji v Praze, už je vymezena trasa, řekl Capoušek. Soukup doplnil, že poznávání hlavního města z tramvaje má podpořit ekologickou turistiku.

Soukup dodal, že prvotní náklady na software činily kolem 300 000 korun, měsíčně stojí provoz zhruba 6000 korun. Díky tomu, že jsou kamery využívány na místech, kde už je internetové připojení kvůli prodeji vstupenek, nevznikly podle Soukupa další výdaje.

Na kamerových prezentacích je zároveň zobrazen QR kód s odkazem na novou turistickou kartu. Tu mohou lidé využívat od 1. června. Slouží jako vstupenka do památek, jízdenka MHD, turisté si s ní půjčí kolo nebo ji využijí k získání slev. Do projektu je zapojeno 57 turisticky atraktivních míst.

Do ubytovacích zařízení v Praze v letošním prvním čtvrtletí přijelo 757 682 turistů, což je zhruba devětkrát více než před rokem, kdy platila rozsáhlá opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Většinu návštěvníků tvořili cizinci, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button