NovinkyPředpisy & regulaceZahraničí

Státy EU schválily zrušení víz pro občany Kosova

Země Evropské unie schválily zrušení víz pro obyvatele Kosova. Ministři vnitra na schůzce v Bruselu potvrdili dohodu, kterou v prosinci s Evropským parlamentem vyjednalo tehdejší české předsednictví bloku. Pokud pravidla formálně potvrdí europoslanci, budou moci návštěvníci s kosovskými pasy nejpozději od začátku příštího roku jezdit do EU bez víz.
Foto: Pixabay

Sbližování se zeměmi západního Balkánu je jedním z dlouhodobých cílů EU a liberalizace vízového režimu s Kosovem patří k nejviditelnějším pokrokům v této oblasti v posledních měsících.

“Kosovo ukázalo velkou snahu o lepší řízení bezpečnostních a migračních otázek a o sladění své vízové politiky s tou unijní. Doufáme, že naše spolupráce v těchto věcech bude nadále plodná,” uvedla švédská ministryně pro migraci Maria Malmerová Stenergardová, která ministerské schůzce předsedala.

Dohoda unijních institucí umožní držitelům kosovských pasů pobývat bez víza v EU po dobu 90 dní v rámci období 180 dní. Nový režim chce unie zavést buď současně se spuštěním dlouho připravovaného systému registrace cestujících se zkratkou ETIAS, nebo nejpozději 1. ledna příštího roku, pokud do té doby nebude systém funkční.

Aby úprava mohla začít platit, musejí ji definitivně potvrdit ještě europoslanci. Vzhledem k tomu, že ji v lednu jednoznačnou většinou hlasů podpořil klíčový výbor Evropského parlamentu, očekává se její hladké schválení plénem.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button