HotelyNovinkyŠpanělskoZahraničí

Španělsko prodlužuje pracovní ochranu a do září 2021 i platnost podpory zaměstnanosti

Takzvaná dočasná regulace zaměstnanosti, ERTE, neboli program, který zavedla španělská vláda v roce 2020 v důsledku pandemického nouzového stavu, umožňuje rychle a dočasně „propustit“ zaměstnance nebo mu zkrátit pracovní dobu. Zaměstnanci jdou na jakousi nucenou dovolenou nebo pracují kratší pracovní dobu za méně peněz, a po dobu trvání ERTE je to stát, kdo přispívá na jejich udržení.

Foto: Turespaña

Cestovní ruch a výsledky průzkumu ohledně ochoty Španělů a Evropanů cestovat přivedla španělskou vládu k závěru, že je nutné systém ERTE (určitá obdoba programu Antivirus) v cestovním ruchu prodloužit. Zatím do 30. září 2021.

Svaz španělských hotelů a restaurací nicméně doufal, že platnost ERTE bude prodloužena až do konce roku 2021. Požadavek je to opodstatněný, protože zatím se sezona rozjíždí pomalu a evropský Covid certifikát, který Španělsko ctí a preferuje, začne platit až od 1. 7. 2021.  Hotely udržovaly ke konci dubna 2021 celkem 306 096 pracovníků na ERTE, ať již v provozu ubytovacím, tak i restauračním. Je to celkem 22,8 % z celkového počtu zaměstnanců v tomto sektoru. A v národním měřítku si z celkového koláče ERTE hotelová i jiná ubytování utrhla 16,77 % a stravovací služby 29,81 %. Jenom největší hotelový řetězec Meliá Hotels International má 4550 zaměstnanců na Erte. Výsledky letní sezony a případné další prodloužení ERTE bude záviset na rozhodnutí zahraničních trhů. Pokud dají cestování zelenou, nebude třeba ERTE prodlužovat. Zatím jeho prodloužení má své opodstatnění.

Poté, co byl 9. května zrušen nouzový stav ve Španělsku, celkem 32 % Španělů začalo plánovat pro příští měsíce nějakou cestu, jak vyplývá z průzkumu mezi 10.–15. květnem firmy Trakvelling. Výsledky průzkumu naznačují, že 3 % z dotazovaných dostala větší chuť cestovat do zahraničí, 17 % upřednostňuje Španělsko, u 67 % se cestovatelský apetit nezměnil a 14 % naopak má daleko větší chuť cestovat. Z těch, co nemají vůbec žádnou chuť si zabalit kufry, jich 54 % tvrdí, že důvodem je covid-19 a nejistota a omezení s ním spojená.

Ekologická iniciativa Španělska, pláže bez tabáku

Španělská organizace nekuřáků shromáždila na 300 000 potřebných podpisů na podporu zákazu kouření na plážích. Pláže jsou ve Španělsku veřejným majetkem, a je tedy věcí ministerstva zdravotnictví se tímto problémem zabývat. Cílem není zákaz kouření, ale dosáhnout toho, aby pláže nebyly plné špačků a filtrů od cigaret. Až 14 % odpadu na plážích jsou právě tyto tabákové odpadky. Tento odpad se bohužel dostává i do moře a vypouští těžké kovy. Jen na Kanárských ostrovech je pláží se zákazem kouření 41. Nejvíce jich pak je na severním pobřeží v oblasti Kantábrie a Galicie.

Seznam španělských pláží, kde se nesmí kouřit:  https://nofumadores.org/playas-sin-humos 

https://www.spain.info

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET, Vídeň

 

 

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button