Kam jet?KulturaNovinkyŠpanělskoZahraničí

Španělská centrála láká letos turisty nejen na Picassa

Letošní rok je ve znamení výročí dvou významných španělských malířů. Pabla Picassa, jehož život je svázán především s Malagou, La Coruñou nebo Barcelonou. A méně známého, ale o to překvapivějšího Joaquína Sorollu, rodáka z Valencie, které ho toto město inspirovalo a určilo jeho styl ovlivněný světly Středozemního moře, levantskými plážemi, každodenním životem jeho čtvrtí a každodenním životem s rodinou.

Foto: Turespaña

Valencie a celý valencijský region  prožívá v druhé polovině března, na svátek Josefa, své největší slavnosti zvané fallas. Letos jsou ve znamení malíře světla, jak bývá přezdíván Joaquín Sorolla, který se zde narodil v roce 1863 a zemřel v roce 1923. Valencie se na sté výročí jeho smrti připravila ve velkém stylu a sestavila program po stopách Sorolly pro děti, pro gurmány, pro milovníky umění, ale i pláží, protože nejznámější valencijské pláže Las Arenas a Malvarrosa se na jeho obrazech objevují velmi často.

Rozkošné bílé šaty z jemného batistu jemně vlají v mořském vánku, zatímco dáma v nich si odhrnuje tylový závoj na klobouku z obličeje. Opálená těla dětí hrajících si na pláži Malvarrosa splývají s fialovými odstíny písku zvlhčovaného šplouchajícími vlnami. Silní voli táhnou člun, který po skončení denního rybolovu vytahují na břeh. Všechny tyto tak rozpoznatelné výjevy jsou zahaleny čistým, nenapodobitelným světlem. Tyto a další ikonické obrazy jsou součástí odkazu, který nám zanechal Joaquín Sorolla a při návštěvě města určitě stojí za to navštívit místa, která byla důležitá v autorově raném životě, místa, která podmiňovala jeho první kroky při hledání vlastního stylu, a především ta, která nejhlouběji inspirovala jeho plátna.

Foto: Turespaña

V roce 1911 byl Sorolla pověřen, aby svými díly vyzdobil knihovnu Hispánské společnosti v New Yorku. Za tímto účelem procestoval všechny kouty Španělska a nasával gastronomii, slavnosti a krajiny, které nakonec zachytil na svých plátnech.

A právě proto prestižní šéfkuchař restaurace Vertical València Jorge de Andrés vytvořil Sorollovo menu nazvané Vize a chutě Španělska, které se skládá ze čtrnácti pokrmů, díky nimž si umělcovo dílo zamilujete ještě více. S tímto menu objevíte nejlepší kulinářské nabídky z každé oblasti Španělska, protože Sorolla chutná po datlích, iberské šunce, parmicích… a dokonce i po opuncii!

Cesta za Sorollou začíná procházkou ulicemi Valencie, pokračuje Muzeem výtvarného umění a brouzdáním v moři na pláži Mavarrosa a končí v restauraci Vertical.

Kromě pěších procházek je možné si dílo Sorolly a místa s ním spojená prostudovat pomocí virtuální prohlídky. Během téměř dvou hodin vás odborníci v oboru potěší množstvím zajímavostí o Sorollovi. Virtuální prohlídky se konají každý den v 19 hodin. Stačí se zde přihlásit, vybrat si den a rezervovat si návštěvu.

Foto: Turespaña

Pokud o Sorollovi chcete vědět více, zajeďte do Madridu, kde měl tento umělec svůj dům s ateliérem, který je velkým překvapením pro mnohé návštěvníky, protože uprostřed rušného města najednou objeví oázu klidu a krásy. A jak se z Valencie do Madridu dostanete? Nejrychlejší cesta je vlakem z nádraží, z kterého jezdí vysokorychlostní vlaky AVE a které nese jméno tohoto malíře, nádraží Joaquín Sorolla.

Turespaña, OET Vídeň, španělská kancelář pro cestovní ruch

Ukázat další

Související články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button