AkceMěsta & regiony ČRStřední ČechyZprávy

Slovenští novináři přijeli nasát vánoční atmosféru do středních Čech

Slovenští turisté dlouhodobě tvoří druhou nejpočetnější skupinu návštěvníků ve středních Čechách. Společně se slovenským zahraničním zastoupením agentury CzechTourism a destinační organizací Pojizeří a Polabí hostila Středočeská centrála cestovního ruchu novinářskou výpravu ve středních Čechách. Pro redaktory tištěných i online médií byl připraven adventní press trip ve dnech 17.–19. listopadu. Nechyběla návštěva Poděbrad, zámeckých hotelů, cukrovaru nebo skanzenu. Návštěvu zpestřila výroba vánočních ozdob nebo kosmetiky.

Foto: SCCR

Program odstartoval procházkou po lázeňské kolonádě v Poděbradech a pokračoval exkurzí muzea a cukrovaru v Dobrovicích, kde se doslova všemi smysly seznámili s tajemstvím výroby cukru. Ubytování si dopřáli na zámku Chateau Mcely. Přímo v zámecké laboratoři prošla skupina kurzem výroby kosmetiky, aby si namíchala vlastní přírodní produkty.

Foto: SCCR

Druhý den prozkoumali nově otevřenou výstavu Lidové Vánoce v Polabí, která probíhá ve skanzenu Přerov nad Labem. Vánoční atmosféru tak zažili v místě, kde každoročně ožívají starobylé vánoční zvyky. Poobědvali v Hájence Kersko a prohlédli si také Lesní keramický ateliér Kuba. Odpoledne se výprava ve sklenících zahradnictví Litol v Lysé nad Labem doslova ponořila do záplavy vánočních hvězd.

Foto: SCCR

Během páteční návštěvy zámku Loučeň, který už od adventního času nabízí návštěvníkům speciální prohlídky ve slavnostně nazdobených komnatách, se dozvěděli, kde vznikla tradice vánočního stromu nebo jak se slaví Vánoce v jiných zemích světa. Zámkem je provedl samotný kastelán.

Foto: SCCR

„Pro redaktory byla největším zážitkem ukázka tradiční výroby, kterou si na mnoha místech mohli vyzkoušet. Líbilo se jim ubytování v zámeckých hotelech nebo tradiční Vánoce ve skanzenu. Věříme, že vánoční atmosféru a nevšední zážitky předají svým čtenářům a střední Čechy se dostanou do povědomí slovenských turistů i jinak a v jiném ročním období než v rámci letní dovolené. O sousední turisty v rámci propagace usilujeme dlouhodobě a budeme v tom pokračovat i nadále,“ doplnil Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

V sobotu se vydala skupina zpět do Bratislavy, ale cestou se ještě zastavila v Oflendě u Hlinska, aby navštívila výrobu českých vánočních ozdob ve sklárně Koulier. U specialisty na ruční výrobu skleněných vánočních ozdob si vyzkoušeli výrobu tohoto tradičního doplňku vánočních stromků.

Videa „vánoční tradice středních Čech“ najdete zde a zde.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Back to top button