Data & studieKam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Situace ve Španělsku z pohledu statistiky

V roce 2020 se nikdo neodvažoval odhadovat vývoj v cestovním ruchu pro další období, a ti, kdo ano, byli ve svých odhadech spíše opatrní. I přes současný válečný konflikt, inflaci a další obavy probíhá obnova turistického ruchu ve Španělsku poměrně dobře, i když se potýká s podobnými problémy jako turistický sektor v České republice.

Foto: Turespaña

Hlavním problémem je nedostatek pracovníků pro restaurace, hotely a cestovní kanceláře. Důvodem jsou nízké platy a neúměrně dlouhá pracovní doba. Z celkového počtu neobsazených míst (109 000) je jich právě přes 95 tisíc v oblasti cestovního ruchu. A to i přesto, že Španělsko eviduje téměř 3 miliony nezaměstnaných. Je na tom však dle údajů Eurostatu lépe než Německo, se svými 0,7 % oproti 3,8 %, které představují neobsazená místa v Německu. Dle vyjádření španělské ministryně práce Yolandy Díaz, jediným řešením je zvýšení mzdy a úprava pracovních podmínek.

Foto: Turespaña

Podle španělského statistického úřadu, který vycházel z hotelových a letištních registrací, navštívilo v roce 2021 Španělsko celkem 259 896 občanů České republiky, z nichž 97,3 % cestovalo do Španělska letecky. Z tohoto počtu 69 % podniklo individuální cestu, zbytek jel do Španělska s cestovní kanceláří. Co do počtu turistů, je porovnání roku 2020 a 2021 výrazně lepší, protože v roce 2020 vycestovalo do Španělska pouze 129 808 českých turistů. Výsledek roku 2021 není tedy špatný, ale zdaleka se neblíží roku 2019 (457 397). Výrazně se ovšem překlápí počet individuálních cest na úkor cestovních kanceláří. To je trend patrný již několik let, důvody jsou různé a finance v tom pravděpodobně nehrají tak velkou roli, protože cesta připravená samotným turistou není tak levná jako balíčky cestovních kanceláří.

Foto: Turespaña

Pokud jde o statistiku, již v roce 2020 podepsala španělská vláda smlouvu s telefonními operátory, jako jsou Telefónica, orange a Vodafone, o poskytování anonymních lokalizačních údajů prostřednictvím mobilních telefonů. Údaje z těchto zdrojů doplní údaje získávané ze stávajících důvěryhodných zdrojů. V tomto roce vláda, respektive španělský statistický úřad, spouští tuto novou statistku, která bude zatím fungovat ve zkušebním režimu a jejímž cílem je každý měsíc informovat o příjezdech zahraničních turistů do Španělska a výjezdech Španělů do zahraničí. Přesnost a rychlost, to jsou hlavní výhody tohoto nového zdroje statistických údajů. Cílem je nahradit nepřesný a pomalý sběr dat prostřednictvím hotelů a různých průzkumů. Poslední zpráva tohoto úřadu za duben 2022 například uvádí, že jeden z každých dvou turistů pochází z Velké Británie, Francie nebo Německa a že Barcelona, Madrid a Palma de Mallorca jsou nejoblíbenější destinace.

Počet zahraničních turistů, kteří navštívili Španělsko v dubnu tohoto roku, se zvýšil oproti stejnému období o 191,2 % a počet přenocování se navýšil o 172,2 %. Průměrná doba pobytu se pohybovala kolem 8,5 dne a snížila se o 6,6 % oproti minulému roku.

www.spain.info

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button