Destinace měsíceKulturaNovinkySaúdská ArábieZahraničí

Seznamte se se základními kameny saúdského dědictví

Jedinečné tradice ze třinácti oblastí Saúdské Arábie se spojily a vytvořily tuto kulturně bohatou zemi.

Foto: (c) Saúdský úřad pro cestovní ruch

Velká část saúdského života je založena na tradicích vytvořených geografií, klimatem, náboženstvím a historickými událostmi. Mnoho zvyků, jako je kultura pohostinnosti a štědrosti, kterou je Saúdská Arábie známá, pochází od beduínů, kteří byli proslulí tím, jak vítali a ctili své hosty.

Umění a řemesla využívaly zdroje, které byly snadno dostupné: kozí a ovčí vlnu používaly beduínské ženy v Al Sadu při tradičním tkaní k výrobě textilií a oděvů; draví ptáci byli vycvičeni k pomoci při lovu a navigaci; a datlové palmy byly pěstovány, aby bylo možné vyrábět vše od jídla a přístřeší až po tašky a šperky.

Mnoho dnes oslavovaných tradic a zvyků pochází z příchodu islámské víry v 7. století. Dva nejvýznamnější islámské svátky, Eid al Fitr a Eid al Adha, jsou přímo spojeny s ramadánem a hadždžem a motivy spojené s islámskou kaligrafií, architekturou a designem převládají v tvorbě současných umělců i dnes.

I když Saúdská Arábie hledí do budoucnosti, tyto časem uznávané kulturní pilíře zůstávají základním kamenem života v Saúdské Arábii, vytvářejí krásnou dichotomii mezi tradicí a moderností a působí silným dojmem na každého, kdo tuto zemi navštíví.

ISLÁMSKÉ TRADICE

Kaligrafie

Foto: (c) Saúdský úřad pro cestovní ruch

Krásné plynulé písmo, ve kterém byl Korán napsán, se vyvinulo do umělecké formy, která byla široce přijata v celém islámském světě. Umění kaligrafie umožňuje vystudovaným odborníkům přemisťovat a transformovat 28 písmen arabské abecedy za účelem vytvoření vzorů a motivů, které mohou připomínat květinová aranžmá, složité rovnice nebo noty: umělecká díla sama o sobě.

Kaligrafie, původně vytvořená za účelem zlepšení čitelnosti klasické arabštiny, mění jazyk v umění a používají ji všichni od školních dětí po moderní umělce. V roce 2021 byla arabská kaligrafie zapsána organizací UNESCO na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Architektura

Islámská architektura vzkvétala 500 let po úsvitu islámu a její vliv je vidět dodnes. Její principy byly obvykle spojovány s mešitami a byly přijaty při navrhování paláců, pevností, hrobek a veřejných budov, které zahrnovaly kupole, ozdobné oblouky, symetrické vzory a složitě vyřezávané klenuté stropy. Žánr, původně koncipovaný jako fyzická reprezentace principů islámu, se vyvinul tak, aby zahrnoval více geometrických tvarů a vzorů inspirovaných prací islámských učenců, matematiků a astronomů, jejichž práce také položila základy moderní vědy.

Ramadán

Svatý měsíc ramadán slaví muslimové po celém světě, ale zvláště je uctíván v Saúdské Arábii, kde sídlí dvě svatá města Mekka a Al Medina. Připadá na devátý měsíc islámského kalendáře, který je založen na měsíčních cyklech, takže data, kdy se ramadán dodržuje, se každý rok mění.

Během Svatého měsíce se muslimové postí od úsvitu do soumraku a vyhýbají se všem formám špatného chování, od nelaskavých myšlenek po sobecké činy; záměrem je uplatnit sebekontrolu, což je jeden z pěti pilířů islámu. Každý večer je půst po západu slunce přerušen modlitbami iftar a muslimové vstávají před úsvitem, aby se pomodlili a vychutnali si malé jídlo zvané suhoor.

Eid al Fitr

Jeden ze dvou nejdůležitějších svátků v roce pro muslimy, Eid al Fitr, označuje konec ramadánu. Po měsíci abstinence nabízí Eid al Fitr příležitost pro přátele a rodinu, aby se sešli a slavili rozdáváním dárků a propracovanými hostinami, při kterých si rodiny oblékají své nejlepší oblečení a vaří tradiční jídla vyhrazená pro zvláštní příležitosti. Každý region má své vlastní speciality, ale jedním z nejoblíbenějších svátečních pokrmů je v Saúdské Arábii mugalgal, aromatická směs jehněčího masa, zelené papriky, cibule a rajčat. Eid al Fitr je jedním ze dvou hlavních náboženských svátků v Saúdské Arábii; druhý je Eid al Adha, který označuje konec svátku hadždž.

Národní den Saúdské Arábie – Al Yawm Al Watani

Foto: (c) Saúdský úřad pro cestovní ruch

Každý rok slaví Saúdové 23. září den, kdy král Abdulaziz Al Saud (Ibn Saud) sjednotil regiony a vyhlásil vznik Saúdské Arábie. Al Yawm Al Watani je oslavou identity a kultury, průvody, tradiční tance a slavnosti se konají v každé části země, kde hodovníci často nosí tradiční oděv svého regionu. Saúdská vlajka, která nese šahadu – islámskou přísahu, která zní: „Svědčím o tom, že neexistuje žádné božstvo kromě Boha, a svědčím o tom, že Mohamed je poslem Božím“ –, vlaje z aut a budov po celé zemi jako připomínka důležité role, kterou islám hraje v národní identitě a kultuře.

BEDUÍNSKÉ TRADICE

Al Sadu

Beduíni praktikovali formu tradičního tkaní známou jako Al Sadu pro výrobu všech druhů textilií, od stanů a tašek po opasky, oděvy a dekorativní předměty. Mistři tkalci byli schopni vyjádřit svou kreativitu prostřednictvím jedinečných vzorů a návrhů zahrnujících symetrické geometrické vzory, stejně jako zvířata a hmyz, jako jsou štíři a hadi. Příze byla barvena pomocí pigmentů extrahovaných z rostlin, bylin a hornin, které odrážely barvy přírodního světa a pouštního prostředí. Al Sadu bylo v roce 2020 uznáno organizací UNESCO jako součást nehmotného kulturního dědictví Saúdské Arábie a umělecká forma je dnes předávána novým generacím v dílnách a uměleckých školách po celé zemi.

Sokolnictví

Foto: (c) Saúdský úřad pro cestovní ruch

Dravci byli od nepaměti využíváni po celém světě k lovu a sportu, ale sokolnictví bylo pro beduíny nezbytnou součástí každodenního života a zůstává důležitou součástí saúdské kultury. Sokolnictví, životně důležitý nástroj při hledání potravy a vody v pouštích a horách Arabského poloostrova, hovoří o době, kdy člověk žil v jednotě s přírodou. Možná již neslouží žádnému praktickému účelu, ale sokolnictví je stále cenným aspektem tradičního života a oblíbeným koníčkem. Je to také lukrativní obchod: v roce 2020 byl sokol Shaheen prodán za 170 000 USD v aukci organizované klubem Saudi Falcon Club (založený v roce 2017 na ochranu starověkých zvyků).

Najdi Ardah

Foto: (c) Saúdský úřad pro cestovní ruch

Najdi Ardah, původně prováděný před bitvou, je druh obřadního tance s mečem, který kombinuje perkuse, poezii a hudbu. Tanec se předvádí po celé Saúdské Arábii, ale zvláště působivá je verze Najdi, která vznikla v zemích předků zakladatele Saúdské Arábie krále Abdulazize Al Sauda. Během tance se seřadí dvě řady mužů ve složitě vyšívaných róbách daghla, jedinečných pro tento region, mávají meči v rytmu hudby, zpívají básně a rytmicky se pohupují s bubny. Dnes je alardah považována za cennou součást saúdské kultury a provádí se během svateb, národních oslav a většiny náboženských svátků.

Pěstování datlí

Skromná datlová palma je jedním z nejdůležitějších symbolů saúdské kultury a dědictví, a proto se objevuje na státním znaku země. Jako jeden z mála stromů, kterým se může dařit v suchém pouštním prostředí, se po staletí pěstuje na Arabském poloostrově a slouží mnoha účelům. Jeho ovoce, šťavnaté datle, poskytuje obživu a obchoduje se s ním již od prvních dnů Kadidlové cesty. Široké listy palmy poskytovaly úkryt před horkým arabským sluncem a vytvářely stín k odpočinku pro lidi i zvířata. Listy, vlákna, kůra a kmen palmy se používaly k výrobě úkrytů a nábytku po celé věky a i dnes se po celé Saúdské Arábii, která je největším producentem datlí na světě, nacházejí rozsáhlé oázy datlových palem.

Madžlis

Po mešitě je madžlis možná nejdůležitějším místem setkávání v arabském světě. Madžlis, symbol pohostinnosti a otevřenosti, je místem pro vítání hostů a výměnu novinek, pro obchodní jednání a přijímání důležitých rozhodnutí nebo řešení konfliktů se sousedními kmeny. Jsou to místa pro formální recepce a zasedání rady, ale také pro sdílení myšlenek, poezie a písně; místa, kde se tradice a zvyky předávají ze starších na mladé členy komunity. Tato neformální „místa k posezení“ lze nalézt všude, od paláců a soukromých domů až po venkovní prostředí uprostřed pouště. Neexistují žádná formální pravidla o tom, co tvoří madžlis, pokud je zde prostor k sezení a oheň na přípravu kávy pro hosty.

UNIKÁTNÍ ZVYKY

Příjmení

Rodová linie je v Saúdské Arábii důležitým symbolem postavení a jména jsou nezbytnou součástí tohoto dědictví. Konvence pojmenování mají jednoduchý formát pro muže a ženy: po prvním jménu následuje jméno otce a poté příjmení. Někdy může být mezi první a druhé jméno přidáno slovo bin nebo ibn, což znamená ‚syn‘. V případě korunního prince Mohammeda bin Salmana Al Sauda jméno naznačuje, že jde o Mohameda, syna Salmana (současného krále) z rodiny Al Saud.

Saúdská káva

Pohostinnost a štědrost jsou základními charakteristikami saúdského lidu: rysy, které vycházejí z kultury vítání návštěvníků po dlouhých cestách. Ať už jste princ, nebo chudák, můžete očekávat, že vás přijmou s otevřenou náručí. Hosté jsou obvykle přivítáni saúdskou kávou, aromatickým nálevem vyrobeným z původních kávových zrn Khawlani vařených s kardamomem a hřebíčkem, podávaným s lahodnými datlemi: posilujícím dvojitým nábojem kofeinu a cukru a symbolem přátelství.

Poezie

Pro nomádské beduíny byla poezie prostředkem k připomenutí hrdinských činů, nových spojenectví nebo velkých vítězství nad soupeřícími kmeny. Než se psaní stalo samozřejmostí, byly tyto ústní příběhy, mezi beduíny známé jako nabati, důležitým prostředkem k zaznamenávání historických událostí a poskytovaly způsob, jak uchovat jejich příběhy pro další generaci. Poezie, jak nabati, tak klasická forma qasidah, je dnes stále vysoce respektovanou dovedností a Saúdové přikládají velkou hodnotu básníkům a vypravěčům, kteří toto dědictví chrání.

Oud

Foto: (c) Saúdský úřad pro cestovní ruch

Před ropou a datlemi byly oud a kadidlo nejdůležitějšími vývozními artikly na Arabském poloostrově. Karavany starověké Kadidlové cesty byly plné vonných produktů a směřovaly na trhy Řecké a Římské říše a pálení oudu se stalo zvykem při společenských příležitostech a náboženských událostech po celé Arábii. Jeho popularita nikdy nepolevila a návštěvníci objevují jeho opojnou, omamnou vůni po celé Saúdské Arábii.

Hudba

V celé saúdské historii byly hostiny a oslavy doprovázeny tancem a hudbou. Tance jako Ardah často doprovázela tradiční hudba hraná na nástroje včetně rababy, typu strunného nástroje vyrobeného z koňských žíní, a duf (neboli tar), základního ručního bubnu používaného k vytvoření rytmu. Jiné folklorní melodie se hrají na flétnu zvanou ney nebo elegantní oud, strunný nástroj podobný loutně, který se vyskytuje na Středním východě a v Africe.

Text vznikl ve spolupráci se Saúdským úřadem pro cestovní ruch. www.visitsaudi.com

 

Ukázat další

Související články

Back to top button