IncomingMěsta & regiony ČRNovinkyPředpisy & regulace

Sdružení průvodců: Nejsou a nebudou kvalifikovaní průvodci, poškodila je pandemie i zákon

V České republice za současných podmínek chybějí a nadále budou scházet kvalifikovaní průvodci pro kongresové akce, státní či firemní návštěvy, uvedlo Sdružení průvodců.
Ilustrační foto: Deymos.HR/Shutterstock

V posledních dvou letech je výrazně poškodila pandemie, ale také novela zákona, která zavedla vydávání českých národních průkazů průvodce. Prvostupňový mohou získat neproškolení lidé bez znalosti češtiny. Právě zahraniční průvodci nyní často českým přebírají turisty, kteří do tuzemska nyní přijíždějí, uvedla předsedkyně Sdružení průvodců Jana Mecnerová.

Kvalifikovaní čeští průvodci nemají za aktuálního stavu podle Mecnerové jistotu celoroční práce. Za pandemie si byli nuceni najít kvůli výpadku turistů jinou práci, většinou ve školství. „Těžko odhadovat, kdo zůstal u průvodcování jako hlavní činnosti. Budou to zřejmě v Praze desítky průvodců v každém jazyce, nejvíce v anglickém,“ řekla. Dříve jich podle ní v hlavním městě působilo kolem tisíce.

Zahraniční hosté se do české metropole pomalu vracejí, uvedla dále Mecnerová. Přijíždějí podle ní ale především individuální návštěvníci, skupiny jen minimálně. Letos chybějí studentské výpravy kvůli zameškání školního roku za pandemie. „Nejvíce turistů je z okolních zemí, od cestování odrazuje zdražování a problémy v letecké dopravě,“ řekla.

Mecnerová upozornila, že průvodcovské služby viditelně jako první začaly poskytovat takzvané „freetour“ pracující zdánlivě zdarma. Na konci vycházky ale od účastníků vybírají „spropitné“. Jejich činnosti měla zamezit zmíněná novela zákona, podle dřívějšího vyjádření České unie cestovního ruchu ale akreditované průvodce Prahou poškodila, místo aby jim pomohla.

Sdružení podle Mecnerové proto trvá na úpravě, respektive původní verzi normy a požadavku na kvalifikované místní průvodce v lokalitách zařazených na seznamu světového dědictví UNESCO a městských památkových rezervacích. „Věříme, že tak jako uznal návrh Senát PČR, nové složení parlamentu změnu prosadí. V době zdražování a nejistot je poněkud nešťastné neošetřit průvodcovskou činnost pro místní průvodce, a tím i práci pro místní živnostníky,“ doplnila.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR k 1. srpnu vydalo podle informací na svém webu zhruba 3800 českých národních průkazů průvodce, kterým se všichni musejí od 1. března loňského roku prokázat. Po celou dobu výkladu mají povinnost mít průkaz na viditelném místě oděvu. Z vydaných průkazů jich je zhruba 38 procent prvního stupně, jejichž vydání vyžaduje prakticky pouhou registraci. Druhý stupeň předpokládá odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button