Jižní TyrolskoNovinky

Schnalstal / Val Senales: pohoda, klid a nadhled na konci světa

V tomto období roku, kdy obyvatelé střední Evropy opět, jako každý rok, podléhají iluzi, že zájezdy k moři, pobyty na chatách, vyšší teploty a krátké noci zvýší jejich pocit životního štěstí, lyžařovo srdce zcela obsadila melancholie. Od první květnové neděle se už nelyžuje ani v poslední baště příznivců bílého opojení, v lyžařském středisku Schnalstal / Val Senales v Jižním Tyrolsku.

Foto: Schnalstal / Val Senales

Schnalstal je údolí s několika malými obcemi na jižní, dnes italské, straně hlavního hřebene Alp. Přídomek „lyžařské středisko“ nese jaksi dodatečně, až v druhém plánu. Je to vlastně pár malých obcí a statky roztroušené po svazích. Schnalstal neohromí kilometráží sjezdovek, světový pohár se tu nejezdí a nekonají se rozjuchané apres ski párty. Namísto neleštěného, afektovaného luxusu zde však zažijete luxus skutečný a vzácný: pohodu, ticho, a jídlo opravdu domácí.

A kromě gemütlichkeit v zapadlém koutě na konci světa (v obci Kurzras silnice končí) tu najdete ještě jednu úžasnou věc: nadhled z horských výšin, pocit, že se nacházíte nad světem nebo aspoň vysoko od běžných starostí. Zdejší hory totiž stoupají až 3500 metrům nad mořem. V Kurzrasu nasednete do nové kabinové lanovky z roku 2023 a za necelých šest minut se ocitnete svébytné říši skal, větru a ledovců, kde se člověku dobře dýchá a v mysli se rozhostí klid. Lanovka překonává výškový rozdíl 1 180 metrů a každá kabina pojme až 80 osob ve dvou úrovních, přičemž horní patro je otevřené a nabízí panoramatický výhled na okolní Alpy.

Ráj lyžníků

Pokud jde o lyžování, Schnalstal /Val Senales nabízí 42 kilometrů sjezdových tratí různých obtížností. Sjezdovky se nacházejí v nadmořské výšce od 2 000 do 3 212 metrů, což společně se umělým zasněžováním 80 % tratí zajišťuje kvalitní podmínky během celé sezóny. O přepravu lyžařů do správného nástupního místa pro ten správný skluz, tedy vzhůru, se stará celkem 11 lanovek a vleků. Pro rodiny s dětmi je k dispozici dětský park s kouzelnými koberci a lyžařským kolotočem, stejně jako lyžařská škola nabízející kurzy pro všechny věkové kategorie. Zkušenější lyžaři ocení náročnější tratě, jako jsou 8 km dlouhý sjezd Schmugglerabfahrt s převýšením 1 201 metrů, nebo černá trať Leo Gurschler určená pro trénink slalomu. ​Na ledovci potkáte řadu lyžařských týmů v pilné přípravě, jinak však tu nenarazíte na žádné davy a zejména odpoledne se vám může zdát, že sjezdovky tu jsou jen pro vás.

Není ostatně nutné se po výjezdu lanovkou odpíchnout a co nejdřív se vydat dolů. Spěch tu nemá místo. Ten báječný nadhled navádí pobýt chvíli zde v majestátních výšinách, pochutnat si na zdejší husté a výživné kroupové polévce, případně zajít do sauny, která tu stojí na sněhu. Pokud se vám nebude chtít dolů, nevadí: lze přespat noc v hotelu Grawand, který je nejvýše položeným hotelem v Evropě.

Neslyšný chorál času

Tady se nespěchá. Čas tu jeví ne prostřednictvím naléhavosti minut a termínů, ale tušení vše prostupujícího osudového procesu, jehož každý horizont se ztrácí v temnu nebytí. Noční obloha pozemšťanům připomíná vesmírný čas hvězd, náhlé zvraty počasí vrtkavost času a srázy hor kolem zas nepostřehnutelné plynutí času geologického. S nahlédnutím, jak málo znamená v dimenzích času život, radosti i starosti člověka, se do duše snáší zároveň pokora, klid i pocit vznešenosti.

Příbuzný v hodně starých časů

Téma času má ve Schnalstalu ještě jednu podobu: je tu časová brána. Tedy ne že by se skrze ní dalo pendlovat dle libosti tam zpátky, ale aspoň jednou jeden návštěvník tímto pomyslným portálem z hlubin času přišel k nám: V mystické datum 19. 9. 1991 se z tajícího Similaunského ledovce zjevil Ötzi, poměrně zachovalý člověk z doby před pěti tisíci let. Zkoumání mumie a nálezy dalších věcí zažehly archeologickou revoluci a dokonce bylo doslova třeba přepsat dějiny. I téměř 35 let po o nálezu je Ötzi stále zdrojem dalších poznatků poznatků a objevů, a vyvinula se dokonce zcela nová vědecko-technická disciplína, která se zabývá tím, jak nejlépe Ötziho uchovávat. V muzeu v nedalekém Bolzanu se dozvíte leccos o tom, jak Ötzi žil, co jedl, do čeho se oblékal, jaké měl zdravotní neduhy a jakým se zdobil vyrobil tetováním, a okénkem do mrazáku se můžete na bratrance z dávných dob i podívat.  Jak se na ledovci objevil a jeho smrt se stále vyšetřují a objevují se nové a nové teorie.

Ovce přes hlavní hřeben Alp putují asi 42 kilometrů. Foto: Petr Bílek

Nyní na prahu léta či v létě se můžete na místo nálezu Ötziho vypravit, stejně jako můžete podniknout bezpočet dalších výprav po okolních horách, včetně výstupů na horské štíty. Počátkem června lze přihlížet úchvatnému pochodu několikatisícihlavých ovčích stád, doprovázených pastevci a pasteveckými psi přes horský hřeben na letní pastvu na zelenějších loukách na severní, rakouské straně. Tato tradice je stará dobrých 600 let a je také zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Pokud vám běhání po rovině nestačí a baví vás běhat po horách, od 24. do 27. července 2025 se můžete vyřádit na trasách od 7,6 do 58 kilometrů při akci Schnalstal Alpine Trail.

V září se pak budou vracet ovce (můžete u toho být i vy, akce je v Kurzrau 7. září 2025 a ve Vernatsch 13. září 2025. No a pak, koncem září… pak se už zasd začíná lyžovat!

Ukázat další

Související články

Back to top button