Novinky

Řecko zavede od 28. září pro lety z ČR povinnost testů na covid-19

 
Češi budou smět od pondělí 28. 9. do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72 hodin. CK Blue Style, CK Exim Tours, CK Alexandria či CK Fischer již přislíbily, že budou svým klientům náklady na testy kompenzovat.
 
Foto: Pixabay

Na pozemních hranicích umožňuje Řecko vstup do země pouze s negativním testem pro cestující ze všech zemí už od 15. července s výjimkou nutných důvodů. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že se pokusí s řeckou stranou jednat „minimálně o výjimkách pro již zaplacené zájezdy“. Řecko je jednou z nejoblíbenějších destinací, kam Češi s cestovními kancelářemi vyrážejí. Podle Českého statistického úřadu tam loni delší pobyt strávilo na 407 .000 Čechů. Některé cestovní kanceláře sdělily, že klientům, kteří už mají koupené zájezdy do Řecka, testy na covid-19 zaplatí. Testy jsou klientům připraveny proplatit například CK Exim Tours, CK Alexandria, CK Blue Style či CK Fischer.

Povinnost negativních testů oznámily Atény pro letecké cesty z ČR už v polovině srpna. Tehdy ji ale nakonec zrušily po jednání premiéra Andreje Babiše a české diplomacie s řeckou vládou. Od té doby se však šíření nákazy v ČR výrazně urychlilo.

Cestujícím letecky z ČR a dalších zemí jsou nyní na letištích v Řecku dělány testy namátkově a před cestou musejí turisté vyplnit elektronický formulář – Passenger Locator Form (PLF) – s údaji o místě pobytu v Řecku. Poté obdrží e-mailem QR kód, který musejí po příletu do země předložit. Řecká vláda zavedla nově povinnost negativních testů na covid-19 i pro cestující letecky z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Belgie, Španělska, Albánie, Severní Makedonie a Maďarska, a to od 16. do 30. září. V případě ČR vláda neuvedla, dokdy má opatření platit.

Povinnost testů PCR na covid-19 neplatí pro děti mladší 10 let. I nadále musejí všichni cestující do Řecka vyplňovat formulář PLF.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button