Kam jet?NovinkyPředpisy & regulaceRakouskoZahraničí

Rakousko od 19. května nebude pro cestující ze sousedních zemí vyžadovat karanténu

Od středy 19. května se nemusejí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musejí mít doklad o očkování proti covidu-19 nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci.
Foto: Pixabay

V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

Pro cestující z Česka do Rakouska dosud platila po příjezdu desetidenní karanténa, kterou bylo možné ukončit po pěti dnech negativním PCR či antigenním testem. Výjimky platily pro pendlery a obchodní cesty.

Do karantény od středy nemusejí lidé, kteří do Rakouska cestují ze zemí s nízkým výskytem nových případů koronavirové nákazy. Kromě České republiky jsou mezi nimi například Německo, Francie, Belgie, Itálie, Slovensko, Maďarsko, Švýcarsko, Španělsko, ale také Jižní Korea nebo Austrálie. Z těchto zemí lze do Rakouska vyrazit z jakéhokoli důvodu, tedy i turistického.

“V mnoha zemích infekce ustupuje, a proto můžeme souběžně s otevíráním uvnitř země přistoupit k uvolnění při cestování do Rakouska,” uvedl rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein.

Pokud cestující do Rakouska nemůže předložit doklad o očkování, o prodělání nemoci nebo negativní test, musí se nechat otestovat do 24 hodin. Doklad o očkování musí být vystaven v anglickém nebo německém jazyce. Totéž platí o lékařském potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních šesti měsících. Rakousko uznává očkování látkami, které schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nebo Světová zdravotnická organizace (WHO). Mezi nimi není například ruský Sputnik V.

Lidé, kteří do Rakouska přicestují z Chorvatska, Litvy, Nizozemska, Švédska nebo Kypru, musejí také předložit některé ze tří zmíněných potvrzení. Do karantény nemusejí očkovaní a uzdravení. Ti, kteří se při příjezdu prokážou jen negativním testem, musejí ještě navíc i do karantény, z níž se lze vysvobodit po pěti dnech dalším testem s negativním výsledkem.

Z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky smějí do Rakouska cestovat v zásadě jen jeho občané nebo lidé, kteří mají v alpské republice trvalý pobyt.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button