DopravaNovinkyPředpisy & regulace

Qantas: Vlády budou u mezinárodního cestování trvat na očkování

Šéf australské letecké společnosti Alan Joyce předpokládá, že vlády budou u mezinárodních cestujících trvat na očkování proti covidu-19. Joyce to uvedl v rozhovoru s BBC. Cestující podle něj budou tento přístup akceptovat.

Qantas Boeing 747-400ER Zdroj: Wikipedia.org/YSSYguy“Drtivá většina našich klientů to považuje za skvělý nápad – 90 procent dotazovaných zákazníků se domnívá, že očkování by mělo být pro mezinárodní cestování podmínkou,“ prohlásil Joyce. Upozornil, že o očkování jakožto o „podmínce vstupu“ nyní hovoří řada vlád.

Povinné očkování při cestování do zahraničí má však také své odpůrce, a to včetně Světové zdravotnické organizace (WHO). „Neschvalujeme to, že by se měl očkovací pas stát podmínkou pro cestování,“ řekl BBC šéf informačních technologií WHO Bernardo Mariano.

Evropská komise minulý týden představila návrh digitálního zeleného certifikátu, který by měl usnadnit zahraniční cesty. Postaven bude na třech kritériích – očkování, negativním PCR nebo antigenním testu a přítomnosti protilátek v těle. Každý členský stát se podle návrhu bude moci rozhodnout, jaké stanoví podmínky pro majitele osvědčení, budou však muset být pro všechny lidi stejné.

Očkování je považováno za klíčový faktor pro oživení letecké dopravy z loňského útlumu. Joyce nicméně upozornil, že ani očkování zcela nezabrání šíření viru přes hranice. „Lidé musejí pochopit, že v případě tohoto viru nelze riziko snížit na nulu. S riziky se mnoha různými způsoby vypořádáváme i v jiných životních situacích,“ uvedl.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button