Města & regiony ČRNovinkyPraha

První fáze rekonstrukce Staroměstské mostecké věže začala

Společnost Prague City Tourism představila plán kompletní rekonstrukce Staroměstské mostecké věže.  První opravy historického ochozu včetně zábradlí proběhly již na podzim. Po zimě je naplánován další průzkum pláště věže z vysokozdvižné ruky. Náklady na historicky nejrozsáhlejší opravy této věže odborníci odhadují na několik stovek milionů korun.

Foto: PCT

Práce budou probíhat ve spolupráci a koordinaci s odborníky napříč obory a z Národního památkového ústavu. Nově také vznikla odborná komise, která bude na rekonstrukci dohlížet. Počáteční fáze generální rekonstrukce se bude týkat především vrchního pláště věže včetně kompletní výměny některých kamenů a proběhne během následujících čtyř let. 

“V současné chvíli máme vysoutěženou firmu, která provádí stavebně historický průzkum, ten potrvá zhruba rok a půl. Paralelně proběhne i takzvaná fotogrammetrie neboli důkladná analýza kamene a odhad stáří materiálu,” popisuje Petr Kotalík, vedoucí správy památkových objektů z Prague City Tourism. 

Po stavebně-historickém průzkumu bude následovat stavebně-technický průzkum sloužící jako základ pro vypracování konkrétního projektu. Poté bude zapotřebí vypracovat jednotlivé stupně projektové dokumentace, které pak společnost Prague City Tourism předloží městu, které je vlastníkem historické věže. Dle prvních odhadů budou náklady na celkovou rekonstrukci činit několik stovek milionů korun, finální částka se bude podle zástupců Prague City Tourism odvíjet i od závěrů restaurátorského výzkumu, a tedy i počtu kamenů, které bude třeba restaurovat. 

Foto: Prague City Tourism

Rekonstrukce byla zahájena již na podzim tohoto roku opravou zábradlí na ochozu věže, která probíhala pod dohledem Národního památkového ústavu a statiků. Poslední čtyři roky správci věže provádějí pravidelné kontroly pláště, a to jednou ročně, aby vytipovali a zajistili místa, která by mohla být vlivem počasí a teplot poškozena.  

“V první části revitalizace věže bylo korodující zábradlí, které poškozovalo parapet, odstraněno z kamenného bloku a přemístěno do lepší pozice. Následně byly zajištěny prasklé kamenné bloky, a to tak, že poškozené části byly očištěny a zajištěny nerezovými výztužemi. Odpadlé části byly přilepeny s cílem zachovat co nejvíce autentického materiálu,” popisuje opravy kurátor pražských věží Karel Kučera.

Hlavním záměrem společnosti Prague City Tourism je postupně kultivovat historické skvosty a Staroměstská mostecká věž jednoznačně patří k nejcennějším historickým stavbám v metropoli. Nově vzniklá odborná komise, složená ze zástupců Prague City Tourism, odboru památkové péče, odboru hospodaření s majetkem Magistrátu hl. m. Prahy a Národního památkového ústavu, se nyní dohodla na výše zmíněných postupech a časovém plánu oprav. 

“V tuto chvíli za sebou máme na první pohled drobnou, ale důležitou opravu zábradlí ochozu věže. Náročnost úprav a delikátnost materiálu vyžadují skutečně speciální přístup všech zúčastněných – od odborné komise až po samotné restaurátory na stavbě,” komentuje další plánované opravy předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro a dodává: “V takto mimořádném projektu je potřeba být především trpělivý, renovace této národní kulturní památky v takové míře je navíc historicky první od postavení věže ve 14. století.“

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button