Prezident Zeman se na Hradě sejde se zástupci cestovního ruchu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijme zástupce cestovního ruchu. Tématem budou dopady koronavirozvé krize na podnikatele v tomto odvětví. Jejich svazy poukazují na nedostatečnou státní pomoc. Schůzky se účastní předseda Fóra cestovního ruchu a poradce ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové pro cestovní ruch Viliam Sivek a místopředseda Fóra cestovního ruchu, viceprezident Svazu léčebných lázní ČR a viceprezident Evropského svazu lázní Martin Plachý.

Cestovní ruch je v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními nejvíce zasaženým sektorem. Zástupci podnikatelů dlouhodobě apelují na vládu a ministerstva, aby jejich problém řešila a přišla s účinnou podporou. Dosavadní pomoc jako úvěry se státní zárukou v programech COVID byla pro toto odvětví podle Fóra cestovního ruchu nedostatečná. Sektor byl podle něj vyhodnocen jako rizikový.

Podle Českomoravské záruční a rozvojové banky, která za půjčky v programech COVID ručí, je ubytování, stravování a pohostinství na třetím místě z hlediska schválené pomoci. Podpoření podnikatelé z této sféry tvoří podle posledních zveřejněných údajů banky 8,5 procenta. Nejvíce podpory míří do maloobchodu a velkoobchodu, a to 36,5 procenta. Na druhém místě je s 30,5 procenta zpracovatelský průmysl.

V cestovním ruchu je zaměstnáno na čtvrt milionu lidí. Odvětví každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Cestovní ruch podle CzechTourism tvoří tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Letošní propad kvůli koronaviru se odhaduje na 45 procent.

Newsroom TTG, ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..