MICENovinky

Pravidla pro konání veletrhů by měla být jasná do konce května

 

Pravidla pro konání veletrhů by měla být na Ministerstvu zdravotnictví ČR (MZd) vypracována do konce května.

Ilustrační foto: Pcruciatti/Shutterstock

Počítá se s tím, že v nich bude stanoven maximální počet lidí ve stejném čase na jednom místě, požadavky na pravidelnou dezinfekci povrchů, dostupnost hygienických prostředků pro návštěvníky nebo používání ochranných rukavic. Pořadatelé veletrhů by se pravidla měli dozvědět co nejdříve, sdělila vedoucí tiskového oddělení MZd Renata Povolná. Organizátoři veletrhů potřebují znát požadavky rychle, aby měli jasno ohledně podzimní sezony. Nechtějí být řazeni do skupiny hromadných akcí.

Stanovisko k povolení pořádání veletrhů podle Povolné připravuje pracovní skupina pro řízené uvolňování karantény. „Požadavky, které bude muset pořadatel splnit, budou opět vycházet ze základních hygienicko-protiepidemických opatření,“ uvedla.

Pořadatelé veletrhů podle generálního ředitele společnosti ABF a předsedy Společenstva organizátorů veletržních a výstavních akcí ČR Tomáše Kotrče sledují fungování v obchodních centrech. Na požadavky, které v nich platí, jsou připraveni, přizpůsobí se i specifickým pravidlům, řekl. Zároveň upozornil na to, že denní návštěvnost se v některých OC pohybuje kolem 50 000 lidí. Takového počtu podle něj veletrhy v jeden den nedosahují. „Zásadní je, aby byly veletrhy vyjmuty z hromadných akcí,“ uvedl. Jejich fungování nelze podle něj rozhodně srovnávat s festivaly a podobným typem událostí.

„Jsme připraveni splnit podmínky a potřebná hygienická opatření tak, aby se větší akce mohly konat. Dosavadní uvolňování zvládáme dobře, jednotlivé provozy v rámci areálu jako bistra, výstavy, prodejní akce se přizpůsobily podmínkám a fungují bez problémů, s dodržením všech opatření, ale s co nejmenším omezením pro návštěvníky,“ řekl předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Veletržní průmysl v ČR včetně realizačních firem kvůli koronaviru a souvisejícím vládním opatřením podle Kotrče zaznamenal výpadek pět miliard korun. Ztráta je podle něj nenahraditelná. Pořadatelé se ale chtějí soustředit na podzimní sezonu, která začíná na přelomu srpna a září. Organizátor veletrhů společnost ABF na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech počítá na září s konáním mezinárodního stavebního veletrhu For Arch. Dále s veletrhy Czechbus nebo For Beauty. Brno se upíná k Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu, který je plánovaný od 5. do 9. října. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by se měl konat, uvedl v pondělí po jednání tripartity.

Velké akce jako výstavy a veletrhy byly přerušeny od 10. března, kdy začal platit zákaz konání událostí s účastí nad 100 lidí. Od pondělí jsou povoleny hromadné akce do 300 účastníků. Pokud bude epidemie dál pod kontrolou, kapacita by se od 8. června měla zvýšit na 500 lidí, v dalších týdnech až na 1000.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button