Novinky

Poukazy pro cestovní kanceláře

Poslanecká sněmovna na své včerejší schůzi projednala a schválila změnu zákona, která cestovním kancelářím umožní vydávat poukazy za zrušené zájezdy. Návrh ještě čeká na schválení Senátem a podpis prezidenta.

 

Foto: Prague.eu

 

Tuzemské cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh. Počítá s tím zákon, který dnes ve stavu legislativní nouze ve zrychleném řízení schválila Poslanecká sněmovna.

Poukazy budou chráněny zárukou pro případ úpadku cestovní kanceláře. Vydávány budou muset být bez doplatku. Poukaz místo hotovosti musí cestovní kancelář nabídnout bez poplatku na rovnocenný zájezd. Pokud to nebude možné a ochranná doba skončí, cestovní kancelář bude muset klientovi uhradit veškeré zaplacené zálohy. Hotovost cestovní kancelář bude muset lidem vrátit i v případě, že náhradní zájezd v ochranné době nevyčerpají, a to nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby.

Sněmovna schválila zákon s úpravou svého výboru pro veřejnou správu, která počítá s tím, že klienti by měli získat poukaz na částku všech plateb, které uhradili. Vládní návrh přitom předpokládal poukaz nejméně v hodnotě zájezdu.

Poukaz budou moci odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Na návrh sněmovního výboru rozšířila Poslanecká sněmovna tento okruh lidí také o osamělé samoživitelky a samoživitele a také o školy v případě školních zájezdů.

Sněmovna schválila i pozměňovací návrh poslanců Dominika Feriho, Barbory Kořanové a Martina Jiránka, aby pořadatel zájezdu jasným, srozumitelným a zřetelným způsobem písemně poučil zákazníka o jeho právech podle tohoto zákona.

„Po dobu trvání tzv. ochranné doby zákazník obdrží poukaz na zájezd, který bude moci vyčerpat na náhradní zájezd. Cestovní kancelář bude mít povinnost zákazníkovi po dobu ochranné doby nabídnout bez doplatku rovnocenný zájezd. Pokud to nebude možné, ochranná doba skončí a cestovní kancelář bude povinna uhradit zákazníkovi veškeré platby za původní zájezd. Na základě navrhovaného opatření tak budou moci zákazníci své zájezdy přesunout na pozdější vhodnější dobu. Je to jedno z opatření, které navrhujeme s cílem zachránit odvětví cestovního ruchu a zároveň chceme, aby lidé nepřišli o své peníze. Zároveň bych chtěla ubezpečit klienty cestovních kanceláří, že se nemusejí obávat, poukazy jsou chráněny zárukou pro případ úpadku cestovní kanceláře,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která rovněž upozornila na fakt, že k podobným úspravám přistoupily Belgie, Polsko, Německo, Francie a Malta.

Zpravodaj návrhu, poslanec Adam Kalous, během jeho projednávání v Poslanecké sněmovně uvedl, že „klienti se snaží o masivní rušení zájezdů kvůli nemožnosti vycestovat i kvůli obavám ze šíření koronaviru, cestovní kanceláře a další pořadatelé zájezdů se v současné době nacházejí v kritické situaci“. „Jedná se skutečně o jakýsi run na cestovní kanceláře,“ dodal.

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button