Novinky

ODS připravila balíček 10 opatření pro záchranu cestovního ruchu

Občanská demokratická strana připravila balíček opatření pro záchranu cestovního ruchu. Mezi deset bodů zahrnula přesun ubytovacích služeb do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH), odložení plateb DPH za celý letošní rok nebo stanovení závazných hygienický standardů pro bezpečný, tzv. free virus, provoz. Zároveň chce zahájit projekt Adaptuj si svou štamgastskou židli na podporu hospodských. Na tiskové konferenci to dnes řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

Vláda podle něj zatím přinesla pro cestovní ruch jediné řešení, a to možnost vydávat poukazy za koupené zájezdy nebo zaplacené zálohy místo vracení hotovosti. Cestovní ruch jako nejpostiženější oblast však podle Kupky potřebuje mnohem vyšší podporu státu.

ODS proto bude chtít, aby byly ubytovací služby přeřazeny do desetiprocentní sazby DPH, podnikatelům v cestovním ruchu bylo umožněno odložení plateb DPH za celý letošní rok, stejně tak by se u nich měla pozastavit elektronická evidence tržeb a měli by mít nárok na odpuštění koncesionářského poplatku.

Podpora zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit by měl být podle Kupky prodloužen do konce roku. Dále je podle ODS zásadní uvolnit provoz lázeňských zařízení a stanovení pravidel pro bezpečný provoz. K dalším bodům balíčku patří podpora cestovních kanceláří v podobě podpory malých s.r.o. „Včera (ve středu) Vojtěch Munzar náš poslanec už představil a předložil ve Sněmovně takový návrh, který umožnil podporu právě těch nejmenších podniků,“ upřesnil Kupka.

ODS chce také vyzvat obce, aby podnikatelům v cestovním ruchu prominuly poplatky z pobytu a za užívání předzahrádek. Důležité je podle Kupky i sestavení hygienických standardů. Podle vedoucího katedry hotelnictví Vysoké školy hotelové v Praze Petra Studničky by bylo vhodné zvážit možnost certifikace Free virus, která by zaručovala bezpečný provoz.

Vláda by podle ODS měla, s ohledem na vývoj epidemiologické situace, uvolnit kompletní provoz restaurací a ubytovacích zařízení do obsazenosti 30 lůžek od 25. května. Současný vládní harmonogram s tím počítá od 8. června.

Harmonogram uvolňování podnikatelských činností, který vláda představila minulý týden, je rozdělen do pěti etap. První byla zahájena v pondělí, poslední připadne na 8. června. Vláda by dnes měla jednat o možném urychlení uvolňování, podle premiéra Andreje Babiše by se obchody do 2500 metrů čtverečních mohly otevřít už v pondělí a poslední vlna by místo na červen připadla na konec května.

Po rychlejším uvolňování volají také zástupci podnikatelů v cestovním ruchu a připravili záchranný plán pro tento sektor, který se v některých bodech s návrhem ODS překrývá.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button