Kam jet?Města & regiony ČRNovinky

O krušnohorské hornické památky na seznamu UNESCO se obce postarají společně

O krušnohorské hornické památky, zapsané na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO, se obce, města a Ústecký a Karlovarský kraj postarají dohromady. Jejich zástupci podepsali na hradě Krupka na Teplicku smlouvu o partnerství, která má zajistit efektivní rozvoj a správu české části hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge. Letos dohromady na péči o památky rozdělí dva miliony korun.
Foto: Jáchymov

Na seznam byly památky na české a německé straně Krušných hor zapsány v roce 2019. Zhruba čtyři roky tak trvala příprava partnerské smlouvy, jejímiž signatáři jsou vedle obou krajů obecně prospěšná společnost Montanregion Krušné hory/Erzgebirge, Boží Dar, Jáchymov, Krupka, Měděnec, Loučná pod Klínovcem a Horní Blatná. „Pro Karlovarský kraj přinesla nominace a zápis rozvoj cestovního ruchu, zviditelnění Krušných hor a zároveň jsou tím daná pravidla, jak se o památky starat, abychom je zachovali pro budoucí generace,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek. Partnerská smlouva podle ústeckého hejtmana Jana Schillera znamená, že její signatáři budou chránit Krušné hory.

Zápis na seznam UNESCO přináší obcím nejen zviditelnění, ale i povinnosti. „Všichni si mysleli, že když se vstoupí do UNESCA, přijdou peníze. Ale je to přesně obráceně. Je to obrovský závazek, musí se udržovat návštěvnická infrastruktura, což stojí peníze,“ uvedl starosta Božího Daru Jan Horník. Podle starostky Měděnce na Chomutovsku Valérie Markové přináší zápis nemalé starosti v souvislosti se zajištěním turistické infrastruktury a rozvoje obce. „Ale je to pro nás pozitivní značka, díky které nezapomene na historii spojenou s dolováním,“ uvedla starostka. Rozvoj turismu očekává mimo jiné i v souvislosti s napojením obce na cyklotrasu směrem na Klínovec a Jáchymov. „Jednoznačně je zápis na seznam velkým přínosem, zároveň vnímáme výzvy s tím spojené. Je to nicméně velká šance pro Krušné hory,“ uvedla místostarostka Jáchymova Lada Baránková Lapinová.

Foto: archiv města Boží Dar

Krupka podle místostarosty Rostislava Kadlece využila nominaci k prezentaci kulturních hodnot pro zhruba 13 000 obyvatel města. „Kromě světové prestiže, kdy jsme se ocitli vedle takových velikánů, jako jsou egyptské pyramidy, znamená zápis i ochranu kulturních hodnot. Je třeba hledat zdroje financování, jedním z nich je rozvoj turistického ruchu,“ uvedl.

Signatáři smlouvy se zavázali vyčlenit pro rok 2023 ve svých rozpočtech dva miliony korun, 80 procent z toho uhradí rovným dílem oba kraje a o zbylých 20 procent se postarají města a obce.

Foto: Krušné hory

Čerpat mohou samosprávy peníze na ochranu památek i od státu. Ministerstvo kultury vypisuje každoročně speciální program pro podporu památek světového dědictví. Peníze obce mohou získat na vědecko-výzkumné projekty či na propagaci.

Letos na podzim světový výbor bude rozhodovat o zapsání dalších památek na seznam. Posuzovat bude mimo jiné nominaci Žatce a krajiny žateckého chmele.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button