NovinkyPředpisy & regulaceZahraničí

Nový Zéland brzdí kvůli variantě omikron otevírání svých hranic

Vláda na Novém Zélandu brzdí kvůli variantě omikron své plány na rušení cestovních omezení, jež patří k nejpřísnějším na světě. Možnost přicestovat do země bez povinné karantény kabinet posunul z poloviny ledna na konec února. Ze sedmi na deset dnů se také prodlouží karanténa, zatímco platnost testů se zkrátí. Austrálie naopak kvůli nové variantě nová opatření zavádět nechce.
Foto: Pixabay

“Není pochyby, že toto rozhodnutí je pro někoho zklamáním a mnohým převrátí plány na dovolenou, ale je důležité dnes stanovit změny v pravidlech, aby bylo dost času na přehodnocení plánů na cesty,” uvedl novozélandský ministr pro vládní reakci na covid-19 Chris Hipkins. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že její kabinet dělá, co je v jeho silách, aby země byla na novou variantu připravená.

Rozhodnutí Nový Zéland přijal s ohledem na šíření varianty omikron. “Je mnoho důkazů, které ukazují, že omikron je nejvíce nakažlivou mezi variantami covidu-19,” uvedl ministr Hipkins. Vláda doufá, že bude možné umožnit vstup do země všem zahraničním turistům v dubnu.

Kvůli nové variantě nechce svá opatření zpřísňovat Austrálie. “Nevrátíme se k plošným uzávěrám,” prohlásil australský premiér Scott Morrison. Podle něj je nutné žít dál společně s koronavirem za použití selského rozumu a osobní odpovědnosti.

Kombinace plošných uzávěr a přísného dodržování rozestupů a dalších hygienických pravidel přispěla k velmi omezenému šíření koronavirové nákazy v Austrálii. Na tuto zemi, kde žije zhruba 26 milionů lidí, připadá od začátku epidemie zhruba 260 000 případů infekce.

Rušení opatření v Austrálii pokračovalo i díky relativně vysoké proočkovanosti obyvatelstva. V Austrálii i na Novém Zélandu mají dokončené očkování zhruba tři čtvrtiny obyvatel.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button