Kam jet?NovinkyZahraničí

Nové Košariská: dovolenkový ráj kousek od Bratislavy

Pláže s bílým pískem, tyrkysově průzračná voda, dokonalé podmínky pro koupání, potápění, výlety na lodičkách i rybaření. Za tím vším se nemusíte vydávat na dlouhou cestu k moři, stačí zajet na okraj Bratislavy k jednomu z přírodních jezer, která zde vznikla rekultivací po někdejší těžbě štěrkopísků.

Foto: Radek Kovanda

Nejznámější bratislavské přírodní koupaliště a rekreační oblast jsou sice Zlaté piesky, ale v téměř stejné vzdálenosti od středu města, jen opačným, jihovýchodním směrem, narazíte na podobnou, daleko klidnější lokalitu hned se třemi jezery – největší Velké jazero Rovinka má rozlohu téměř 60 hektarů, tedy jako polovina pražského Starého Města, a hloubku až 40 metrů, druhé jezero Nové Košariská je poloviční, ale stejně tyrkysově průzračné, a třetí, ležící trochu stranou – Malé jazero Rovinka – je úplně nejmenší, jen sedmihektarové, zato je kompletně kolem dokola ověnčené vzrostlým listnatým lesem. Všechna tři jezera mají jednu věc společnou – vlastně věcí hned několik.

Foto: Radek Kovanda

Jejich vznik se datuje do 70. let, kdy se zde začaly těžit tzv. dunajské nánosy obsahující stavební písek a štěrk. Zásah do přírody to byl jistě citelný, ale jak se dnes můžete na vlastní oči přesvědčit, na místě někdejších krásných lužních lesů vznikla po skončení těžby a rekultivaci nová, stejně krásná krajina, jako stvořená pro trávení volných chvil u vody. Další společnou věcí těchto jezer je čistá, průzračná voda, která připomíná „mořské“ podmínky – jde samozřejmě o vodu sladkou, ale neustále filtrovanou štěrkopískovým podložím, takže má nejen parametry pitné vody, ale nabízí také viditelnost téměř třiceti metrů, čili prakticky až na samé dno. A díky přítomnosti písku vznikly na mnoha místech přírodní písečné pláže.

Foto: Radek Kovanda

Zatímco nejmenší jezero je skutečně zapadlý ráj, kam si budete muset vše potřebné s sebou přivézt, pláže Velkého jezera i Nových Košarisk jsou vybaveny veškerou potřebnou infrastrukturou – občerstvením, restauracemi i půjčovnami lodiček či vodních skútrů. Před každou je prostorné parkoviště, pokud byste si sem chtěli udělat třeba jen výlet při letní návštěvě Bratislavy. V okolí ovšem najdete i mnoho možností ubytování, od kempu přes penziony až po apartmány k pronajmutím, pokud byste se rozhodli strávit zde delší dobu nebo si Košariská vybrat jako základní tábor, odkud se budete vydávat na výlety do okolí – do Bratislavy to máte necelých 20 km, do Trnavy nebo Nitry, maďarského Győru, Vídně nebo k Neziderskému jezeru jen cca 80 km, tedy asi jako z Plzně do Prahy.

Foto: Radek Kovanda

Pokud vás láká potápění, je pro vás Velké jezero ta nejlepší volba. Na své si zde přijdou jak naprostí začátečníci, kteří si mohou užívat atrakcí v hloubce do 20 m, tak pokročilejší potápěči, kteří mohou propátrat celé jezero v hloubkách 30–40 m a užít si tak i solidní dekompresní ponory. Většina atrakcí je blízko přístupu do vody v hloubkách do 30 metrů a jsou špičkově vyvázány včetně navigačních cedulek a šipek. Dno je zvlněné a pozorný potápěč může při jeho průzkumu ještě dnes spatřit stopy někdejší těžby korečkovými bagry. Pokud se ovšem jeho pozornost nesoustředí spíše na místní hojnou vodní faunu – jsou tu k vidění nejen známé druhy jako kapr, jelec tloušť, štika, sumec, candát nebo úhoř, ale i „tropicky“ zbarvená slunečnice pestrá.

Foto: Radek Kovanda

Na závěr uklidnění pro ty, kdo holdují spíše koupání, ale bojí se, že v „pískovnách“ bývá studená voda – ano, ve velkých hloubkách jsou zde celoročně teploty pod deset stupňů, ale nahoře na hladině má teď v létě sluncem prohřátá voda příjemné teploty přesahující i 25 stupňů, čili netřeba mít žádné obavy, je to stejné jako třeba na Jadranu.

Radek Kovanda

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button