Kam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Nespoutaná španělská Galicie

Když se řekne Galicie, možná nebudete vědět, kde se tato oblast nachází. Když se ale řekne Svatojakubská cesta nebo Santiago de Compostela, určitě uhodnete, že se jedná o severní Španělsko.

Foto: Turespaňa

Rok 2022 je pro Svatojakubskou cestu, Camino de Santiago, a pro všechny poutníky a ty, kdo mají rádi pěší turistiku, výjimečný. V roce 2021 se slavil 120. svatý rok Compostely, díky němuž se Santiago de Compostela stalo hlavním duchovním městem celého světa. Papež František prodloužil Svatý rok do roku 2022 kvůli výjimečné covidové situaci.

A španělská centrála pro cestovní ruch a její kancelář ve Vídni připomínají tuto oblast a Svatojakubskou cestu speciálním pořadem o Galicii, který se odvysílal v České televizi nedávno v pořadu Na cestě. Velice vám doporučujeme se na tento dokument podívat, protože uvidíte nespoutanou přírodu, pradávné tradice a ochutnáte chobotničky a zelené papričky, i když jen pomyslně a na dálku.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185966822-na-ceste/221562260120025/

Foto: Turespaňa

Pokud se chystáte nebo připravujete letos zájezd do této oblasti, pak počítejte s krásným závěrem. Katedrála v Santiagu de Compostela byla právě z důvodu oslav Xacobeo 2021–2022 zrekonstruována. V průběhu letošního roku si poutníci a návštěvníci budou moci konečně prohlédnout katedrálu v Santiagu bez lešení a se všemi renovovanými fasádami i interiérem. Návštěvu chrámu v Santiagu de Compostela doplňuje také návštěva portálu zvaného Pórtico de la Gloria, který si nyní můžete prohlédnout v původních barvách.

Po deseti letech restaurátorských prací byly odhaleny pravé barvy Pórtico da Gloria katedrály v Santiagu. Tento mimořádný konzervační projekt, na němž se podílelo 12 odborníků, kteří obnovili původní polychromii tohoto románského mistrovského díla, získal cenu Europa Nostra 2019 European Heritage Award. Opět je tedy možné si prohlédnout velkolepý Pórtico da Gloria od mistra Matea.

Plánované prohlídky Pórtico da Gloria představují uměleckou hodnotu tohoto klíčového díla románského období, vysvětlují jeho historii, proces restaurování a význam jeho zachování. Tento systém prohlídek umožňuje přístup do prostoru a zároveň uplatňuje preventivní opatření k zajištění jeho zachování a ochrany.

Foto: Turespaňa

Prohlídka je možná buď samostatně, a pak je zdarma, nicméně je třeba si předem stáhnout online vstupenku na webu https://visitas.catedraldesantiago.es/en-GB/informacion-recinto/6/portico-gratuito#comprar, kde jsou také informace o otvírací době. Lze si stáhnout zdarma pouze 2 vstupenky, a to nejdříve 7 dní před plánovanou návštěvou. A u portálu je možné pobýt pouze 25 minut. Určitě doporučujeme audio průvodce za 1,99 eura.

Turistické skupiny musejí být v doprovodu průvodce s místní licencí. Prohlídky s průvodcem se konají každý den v týdnu. Jsou ve španělštině, pro skupiny maximálně 25 osob a trvají přibližně 45 minut. Od dubna do října se prohlídky konají od 9 do 20 hodin, od listopadu do března od 10 do 20 hodin. Vstupenka stojí 10 eur, pro početné rodiny, studenty, poutníky s akreditací, osoby starší 65 let a nezaměstnané je vstupné sníženo na 8 eur. Děti do 12 let mají vstup zdarma. K dispozici je také kombinovaná prohlídka s katedrálním muzeem, která trvá přibližně 75 minut.

Vstup je na Pazo de Xelmíre z na náměstí Plaza del Obradoiro a vstupenky lze zakoupit v předprodeji v pokladně muzea nebo na webových stránkách katedrály www.catedraldesantiago.es.

Kromě toho, že si můžete vychutnat katedrálu v Santiagu, se v tomto svatém roce do kostela vrací také „botafumeiro“. Restaurátorské práce umožnily, aby tato metr a půl vysoká a padesát kilogramů vážící kadidelnice opět létala na své tradiční dráze centrální lodí katedrály. V roce 2021 se také vrátilo osm mužů, takzvaných „tiraboleiros“, aby pro potěšení a údiv věřících shromážděných v katedrále rozkmitali botafumeiro rychlostí 68 km za hodinu za méně než 1 minutu.

Foto: Turespaňa

Rok 2022 je důležitý nejen pro Santiago a jeho katedrálu. V Galicii a v mnoha obcích, kterými prochází Svatojakubská cesta, bude probíhat rozsáhlý program oslav Xacobeo 2021–2022.

A určitě stojí za to dojít až na pomyslný konec světa na pobřeží smrti. Až do konce středověku bylo Costa da Morte poslední známou pevninskou výspou. Místo, kudy podle předřímských národů stoupaly duše do nebe. Mytický a symbolický prostor, který římské dobyvatele nechával v němém úžasu, když viděli, jak slunce mizí za obrovským oceánem. Od té doby konec mysu Fisterra přitahuje každého poutníka. Poutní cesta ze Santiaga de Compostela do Fisterry je nejvěrnějším ztělesněním onoho historického volání poutníka, který volá ¡Ultreia! („Pojďme dál!“), zatímco jiný mu odpovídá ¡Et suseia! („A pojďme výš!“). Vždyť právě za cílovou páskou v Compostele – poté, co se poklonili před ostatky svatého apoštola Jakuba – se mnozí poutníci rozhodnou poznat tento konec světa a neváhají překonat oběti těžkých dní, které strávili na cestě, aby šli ještě další čtyři nebo pět dní.

OET Vídeň, španělská centrála pro cestovní ruch

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button