Novinky

Navzdory jarní korona krizi bude léto 2020 v regionu Střední Slovensko plné zážitků

Destinace Střední Slovensko fascinuje každoročně tisíce návštěvníků. Region patří k těm nejatraktivnějším na Slovensku nejen kvůli své geografické poloze a vynikající dostupnosti, ale zejména díky rozmanité přírodě a mnohým unikátům. Ať upřednostňujete odpočinek a relax, kulturu a tradice, nebo hledáte adrenalin a dobrodružství, Střední Slovensko si zamilujete.

Foto: Střední Slovensko

S postupně se uvolňujícími opatřeními a příchodem léta se rozšiřují i ​​možnosti trávení volného času. Jednou z nejoblíbenějších aktivit se stále častěji stává cykloturistika, která je vynikajícím způsobem poznávání ukrytých krás regionu. Půjčte si výkonný e-bike, díky kterému zdoláte vrcholy hor celkem jednoduše. V srdci bývalého královského města Slovenská Ľupča vás rádi přivítají v půjčovně e-biků Gula Bikes a ve Zvolenu v půjčovně Ebajk. Ať už se vydáte na cyklovýlet s rodinou a dětmi, s partnerem, nebo s partou kamarádů, v půjčovnách vám ochotně poradí cyklostezky, které budou pro vás ty pravé. V okolí Zvolena se můžete v sedle e-biku vydat poznávat s průvodcem krásy Pustého hradu v Bike park Pustý hrad nebo zažít trochu adrenalinu na Zvolensko-Moťovských singletrailech. Pokud byste si chtěli e-bike alespoň vyzkoušet a zažít tu pravou cyklistickou atmosféru, neváhejte se zúčastnit celoslovenských ebajk 2020 ve Fort Geronimo, 12. 9. 2020 v obci Vlkanová. Adrenalin zažijete i během splavu Hronu, který je skvělým letním zážitkem. Sjíždět můžete úseky různé délky. O zabezpečení splavu a všeho podstatného se postarají šikovní vodáci v půjčovně Hastrman, Loděnice na Mlynčoku nebo v Kempu u mlčenlivého Fera v Ilias.

Po velkém úspěchu z předchozích let se mohou příznivci cykloturistiky těšit i z oblíbeného banskobystrického cyklobusu, který turisty rozváží již od 6. 6. 2020 do pěti cílových stanic – Malý Šturec, Donovaly, Šachtičky, Chata nad Tajovem, Hrochoť-Kyslinky. Jezdí o víkendech a svátcích až do 27. 9. 2020. Za jeho úspěchem stojí i stále se rozšiřující síť značených cyklostezek a nabíjecích bodů pro elektrokola.

Foto: Střední Slovensko

Kromě cyklobusu aktuálně jezdí už i turbus, který vás odveze k hotelu Králová Studna stojícímu na úpatí vrchu Krížna ve Velké Fatře. Kromě výjimečných výhledů během dne vás okouzlí i ty noční, kdy můžete díky vysoké kvalitě noční oblohy pozorovat hvězdy vlastníma očima nebo teleskopy. Pro veřejnost budou i letos organizovány výlety astrobusem na Královu studnu, kde bude pozorování hvězd doplněno odborným výkladem a obohaceno o další zážitky.

Během léta zažijete spoustu zábavy i v obci Donovaly. Lanovkou Telemix Nová hoľa se můžete vyvézt za krásnými výhledy na okolní pohoří nebo vyzkoušet letní adrenalinové centrum FunAréna Donovaly s atrakcemi, které poskytují mnoho zábavy nejen dětem, ale i dospělým. Najdete zde trampolíny, lanový park a největší lákadlo – tobogánovou bobovou dráhu, jednu ze dvou svého druhu na Slovensku. Ti nejmenší si přijdou na své v Myšiačikově dětském vodním zážitkovém parku, dětském městečku s minifarmou Donovalkove nebo v pohádkovém světě Pavla Dobšinského – Habakuk. Součástí areálu Park Snow je i dopravní hřiště s elektrickými, šlapacího autíčky, koloběžky a koly. Od letní sezony 2020 jsou návštěvníkům k dispozici i stále populárnější e-koloběžky nebo elektrokola, se kterými se můžete vydat na jednu z mnoha cyklostezek na Donovalech a jejich okolí.

Výletníci, kteří se rádi toulají po přírodě a poznávají nová místa, si budou moci od července zahrát regionální příběhovou hru „Radost poznávat“, která zaznamenala velký úspěch v předchozích letních sezonách. Hra je zaměřena na poznávání unikátních zákoutí regionu Střední Slovensko pomocí příběhů a indicií, které účastníky dovedou až k tajemnému pokladu. Řešení originálních úkolů zaujme mnoho návštěvníků, především rodiny s dětmi, pro které je příběhová hra příjemným zpestřením letních dní. Ti, co chtějí poznat Banskou Bystrici hravou formou, si mohou zahrát městskou hru Měděná Bystrica nebo doslova „ochutnat“ toto výjimečné město během Food Tour, pravidelné gastronomické prohlídky plné specialit z regionu.

Foto: Střední Slovensko

Banskou Bystrici mohou návštěvníci poznat i během Nočních prohlídek, které je provedou městem netradičním způsobem. Interaktivní scénky šermířů plné příběhů vtáhnou účastníky do dávné minulosti města. Noční prohlídky proběhnou již třetí sezonu a letos přinesou novinku. Kromě Banské Bystrice oživí historii i na několika dalších místech v regionu. Návštěvníci se tak mohou těšit na zážitkové prohlídky ve Zvolenu, Hronseku, Kremnici a Bzovíku. Kromě oblíbených nočních prohlídek si návštěvníci užijí i komentované prohlídky s hradními pány po Pustém hradě nebo Zvolenském zámku, které jsou součástí projektu Pohronské hradní cesty. Milovníci historie a válečné tematiky si určitě přijdou na své během připravovaných částečně inscenovaných prohlídek na téma Slovenského národního povstání ve spolupráci s Muzeem SNP v Banské Bystrici. Ty startují už 8. 7. a uskuteční se 4krát během letních prázdnin. Pro ty, které láká objevování míst spojených s hornickou tradicí, se nabízí poznávací trasa Barborská těsta nebo mezinárodní projekt Evropské fuggerovské cesty, který představuje hornickou minulost Banské Bystrice, Kremnice a Banské Štiavnice.

Úplnou novinkou pro toto léto bude Banícky expres, který vznikl v rámci projektu Zážitkové vlaky ve spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turismus a OOCR Region Banská Štiavnica. Tento nostalgický vláček bude jezdit na trase Zvolen – Banská Štiavnica – Kremnica a svým pasažérům přinese zajímavý program jak během cesty, tak i v samotných cílových destinacích. Lístky na tři termíny (11. 7., 8. 8. a 15. 8.) si zájemci mohou zakoupit online na portálu Za horami za doly.

Návštěvníky do regionu Střední Slovensko lákají i další připravované akce. Milovníci motocyklů by si neměli nechat ujít tradiční jízdu amerických historických automobilů a motocyklů z Evropské centrály Route 66 v Lopej do Liptovského Mikuláše, jako symbol propojení turistických regionů Střední Slovensko a Liptov. Zajímavým bude také Evropský venkovský den na Route 66, jehož součástí je událost „Kuchaři bez hranic“, na kterém šéfkuchaři světových jmen odprezentují národní jídla zemí na této trase. Milovníci hudby se mohou těšit na ŠpaňRockFest – 7. ročník festivalu rockové hudby, tradiční Jazz Festival nebo naopak 1. ročník metalfestu MONTANA.

Závěr letní sezony ukončí v září „Gruntovačka“, projekt koordinovaný Rozvojovou agenturou BBSK, během kterého se dobrovolníci vydají vyčistit okolí turistických atraktivit a chodníků. V předchozím roce se během podzimní Gruntovačky podařilo vysbírat až neuvěřitelných 53 pytlů odpadků! Právě ve spolupráci s BBSK je do blízké budoucnosti plánováno několik rozvojových projektů, které mají předpoklad zvýšit potenciál regionu pro domácí i zahraniční návštěvníky.

Více na www.centralslovakia.eu

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button