AkceKulturaMěsta & regiony ČRNovinkyPraha

Na Novoměstské radnici se sejdou 29. března osobnosti klasické hudby, aby zazpívaly pro Ukrajinu

V úterý 29. 3. 2022 v 19:30 ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze 2 vystoupí osobnosti klasické hudby na benefičním koncertě na pomoc Ukrajině. Výtěžek koncertu bude rozdělen mezi Velvyslanectví Ukrajiny v ČR a sbírku nadace Člověk v tísni.

Na koncertě umělci uctí také památku dětských obětí války cyklem Gustava Mahlera Písně o mrtvých dětech v komorním provedení s klavírem a následující minutou ticha.

“Tato tragická válka a množství civilních obětí, obzvláště dětí, nás hluboce zasáhla. Na Ukrajině máme své milé kolegy a kolegyně s rodinami, kteří s námi nyní nemohou zpívat. Místo toho bojují o životy svých blízkých, o přežití kultury svého národa. Mahlerovy Kindertotenlieder nám dávají příležitost uctít ztrátu všech nevinných obětí a postupně se s ní vyrovnat skrze hudbu,” říká mezzosopranistka Ivana Milek, která se provedení písní ujala.
Spolu s ní na koncertu vystoupí známý ukrajinský basista Jurij Kruglov, rodák ze Sevastopole, města na území dnes okupovaného Krymu. Představí se v dílech barokních mistrů i Verdiho áriích.

Foto: Novoměstská radnice

V rozhovoru Jurij Kruglov  poznamenal: “Já žiji v Česku už 22 let, ale stále mám na Ukrajině příbuzné. Všichni mají hodně dětí. Nyní vlastně žijí v Rusku. V Česku jsem se mnoho let cítil v bezpečí. Na Ukrajině tato hrozba byla cítit vždy. A teď přišla i sem.”

Violového partu v Brahmsových Dvou zpěvech se ujme violista, uznávaný sbormistr a dirigent Jakub Zicha. Na klavír pěvce doprovodí německá klavíristka Angela Maria Stoll. V druhé části večera zazní premiéra provedení klavírní skladby Fantazie tisíce a jedné noci v podání několikanásobně oceněné kyrgyžské hudební skladatelky Eleny Kiral. Ta  dodává: „Vždy jsem se svou hudbou snažila přinášet porozumění a smíření. Věřím, že hudba k porozumění vede a vytváří cestu k míru, který si všichni tak přejeme.”

Podrobnosti o tomto večeru naleznete na http://www.nrpraha.cz/program/1156/koncert-pro-ukrajinu/ .

Přidejte se k události na Facebooku:  https://fb.me/e/2fJFdZwIj

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button