DopravaNezařazené

MZV doporučuje lidem necestovat do Lombardie a Benátska, ruší se další spoje

Ministerstvo zahraničí (MZV) doporučuje Čechům, aby necestovali do italských regionů Lombardie a Benátsko, dokud se nevyřeší tamní rozšíření koronaviru.

Foto: Milán / Pixabay

Lidé, kteří se z regionů postižených nákazou vracejí, by měli nejméně 14 dnů sledovat svůj zdravotní stav, v případě potíží telefonicky kontaktovat lékaře, uvedl ministerstvo ve svém prohlášení. V souvislosti s výskytem koronaviru v dalších zemích světa MZV upozorňuje na možné rušení letů či na omezení vstupu pro ty turisty, kteří přestupovali v oblasti, kde se nákaza rozšířila.

Ministerstvo připomíná, že italské úřady přijaly v regionech s výskytem nákazy mimořádná opatření včetně uzavření některých obcí, může tam být i omezena veřejná doprava. „MZV občanům ČR doporučuje necestovat do regionu Lombardie a Benátska do doby vyřešení sanitární situace,“ uvedl úřad na svých internetových stránkách.

„Občanům, kteří se vracejí z postižených oblastí, MZV doporučuje, aby po dobu minimálně 14 dnů sledovali svůj zdravotní stav a v případě, že vykazují příznaky onemocnění, kontaktovali lékaře (v první fázi telefonicky) a poradili se o dalším postupu,“ uvedlo ministerstvo. Připomnělo, že Státní zdravotní ústav zřídil informační telefonickou linku na čísle 724 810 106, kam se mohou lidé obrátit, pokud potřebují v souvislosti s koronavirem poradit.

Ministerstvo rovněž upozornilo, že v souvislosti s koronavirem byla zejména v Asii rušena letecká spojení. „MZV ČR doporučuje před cestou ověřit u letecké společnosti, zda nedojde ke zrušení návazných letů,“ uvedl úřad. Diplomacie také upozorňuje, že řada zemí zakazuje vstup lidem, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Číně, Japonsku nebo Jižní Koreji. V některých případech se zákaz vztahuje i na cestující, kteří v těchto zemích pouze přestupovali mezi letadly.

České aerolinie v reakci na rozhodnutí Bezpečnostní rady státu pozastavují s okamžitou platností pravidelné letecké spojení z Prahy do italských destinací Milán a Boloňa. Přerušení dotčených letů je v tuto chvíli provedeno od 2. března do 6. dubna 2020. Další úpravy budou záviset na situaci a doporučení Bezpečnostní rady státu. České aerolinie již minulý týden v reakci na rostoucí obavy v souvislosti se šířením koronaviru přistoupily k preventivnímu opatření a pozastavily přímé letecké spojení mezi Prahou a Soulem (Jižní Korea). Cestujícím dotčených letů umožní České aerolinie vrácení peněz v plné výši nebo přesměrování na lety s jinými dopravci.

Vedle leteckých dopravců ruší spojení do Itálie i autobusová společnost RegioJet. Od konce tohoto týdne do odvolání přeruší spoje do Itálie. Konkrétně jde o autobusové linky Praha–Brno–Benátky–Řím a zpět a Praha–Milán a zpět.

Newsroom TTG/ČTK

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button